Valresultat Trollhättan 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Trollhättan med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trollhättan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.

Se Trollhättan på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
42 779
Avgivna röster
36 978
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Trollhättan

Riksdagsvalet 2018 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 25636,2 %
MModeraterna6 49317,7 %
SDSverigedemokraterna6 36417,4 %
VVänsterpartiet2 5386,9 %
CCenterpartiet2 2386,1 %
KDKristdemokraterna1 8575,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8225,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5944,4 %
Övriga partier4471,2 %

Landstingsvalet 2018 i Trollhättan

Landstingsvalet 2018 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 93837,7 %
MModeraterna6 66918,1 %
SDSverigedemokraterna4 72812,8 %
VVänsterpartiet2 8167,6 %
KDKristdemokraterna2 1885,9 %
CCenterpartiet2 0595,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9475,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6074,4 %
Övriga partier9812,7 %

Kommunvalet 2018 i Trollhättan

Kommunvalet 2018 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 12737,9 %
MModeraterna7 66820,6 %
SDSverigedemokraterna4 88413,1 %
VVänsterpartiet2 5446,8 %
CCenterpartiet2 2055,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8995,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4653,9 %
KDKristdemokraterna1 2633,4 %
ThnFThnF1 0872,9 %
Övriga partier1240,3 %

Partiernas utveckling i Trollhättan 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Trollhättan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Trollhättan per valår
Parti200620102014201820222026
S49,7 %42,0 %40,6 %36,2 %35,7 %33,5 %
M18,6 %24,1 %17,9 %17,7 %19,0 %19,9 %
SD1,9 %4,9 %13,5 %17,4 %20,8 %17,2 %
V5,4 %5,8 %5,8 %6,9 %6,1 %9,5 %
C5,6 %3,7 %4,1 %6,1 %5,4 %4,9 %
KD5,5 %4,4 %3,7 %5,1 %4,8 %5,6 %
L6,8 %7,4 %5,3 %5,0 %3,4 %3,9 %
MP4,2 %6,7 %6,1 %4,4 %3,5 %4,2 %
Övr2,2 %1,0 %3,1 %1,2 %1,3 %1,3 %
Valdeltagande81,2 %84,8 %85,1 %86,4 %83,0 %84,7 %

Valdeltagande i Trollhättan 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Trollhättan 2018

Så skiljer sig Trollhättan från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,2 % i Trollhättan mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,9

Svagare än i riket

  • C −2,5
  • M −2,1
  • KD −1,2
  • V −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Trollhättan, från 13,5 % till 17,4 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,6 % till 36,2 % (−4,3).

  • S −4,3
  • SD +3,9
  • FI −2,0
  • C +2,0
  • MP −1,8
  • KD +1,4
  • V +1,2
  • L −0,3

Valdeltagande i Trollhättan

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,4 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Trollhättan på plats 194 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Trollhättan är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,4 % i Kronogården N till 92,0 % i Björndalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kronogården N (59,6 %) och sitt svagaste i Norra Björke (25,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Sverigedemokraterna i 3 av 34 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trollhättan är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 17,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.

  • SD −4,3
  • M +2,8
  • S +1,7
  • KD −1,7
  • MP −0,4
  • C −0,2
  • L +0,1
  • V −0,1

Största parti i Trollhättan sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Trollhättan i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Trollhättan per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna35,7 %83,0 %
2018Socialdemokraterna36,2 %86,4 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,1 %
2010Socialdemokraterna42,0 %84,8 %
2006Socialdemokraterna49,7 %81,2 %

Valresultat per valdistrikt i Trollhättan 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Trollhättan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Trollhättan, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörndalenS30,3 %M31,8 %92,0 %
Centrum NS36,7 %S37,0 %87,5 %
Centrum SS32,6 %S35,4 %82,5 %
Centrum VS30,7 %S34,3 %85,0 %
Centrum ÖS37,0 %S39,5 %79,8 %
DannebackenS38,0 %S40,0 %86,1 %
HalvorstorpS34,1 %S36,2 %91,6 %
HjortmossenS40,4 %S42,6 %83,9 %
HjulkvarnS33,5 %S35,5 %87,4 %
KarlstorpS44,9 %S45,8 %83,1 %
Kronogården NS59,6 %S57,5 %66,4 %
Kronogården SS53,0 %S53,6 %74,9 %
Kronogården VS54,2 %S53,8 %74,4 %
KällstorpS33,8 %S37,1 %89,3 %
Lextorp NS55,6 %S53,7 %68,8 %
Lextorp SS55,7 %S52,7 %76,6 %
Norra BjörkeSD32,3 %SD29,1 %86,1 %
SandhemS40,9 %S43,0 %89,6 %
Sjuntorp NS29,2 %S30,2 %88,7 %
Sjuntorp SS30,1 %S29,7 %87,6 %
Skoftebyn NS31,7 %S34,0 %85,4 %
Skoftebyn VS31,7 %S34,3 %89,3 %
SkogshöjdenS30,6 %S32,9 %86,9 %
Stavre VS36,5 %S38,0 %86,5 %
Stavre ÖS33,2 %S35,3 %89,3 %
StrömslundS28,3 %S32,7 %90,2 %
Sylte NS43,6 %S48,0 %67,6 %
Sylte SS44,3 %S46,1 %79,6 %
Tingvalla NS32,6 %S35,8 %85,6 %
Tingvalla SS28,5 %S32,5 %85,4 %
TorsredS34,4 %S34,9 %90,0 %
UpphäradSD29,9 %S26,9 %88,3 %
VelandaS29,8 %S27,5 %88,2 %
ÅsakaSD28,8 %C25,7 %90,0 %

Utforska valdistrikten i Trollhättan på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018