Valresultat Essunga 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Essunga med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (42,9 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Essunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 4 322
- Avgivna röster
- 3 802
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 970 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 862 | 22,9 % |
| MModeraterna | 771 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 453 | 12,0 % |
| KDKristdemokraterna | 255 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 100 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,5 % |
| Övriga partier | 43 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 029 | 28,1 % |
| MModeraterna | 867 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 567 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 453 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 282 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 206 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 72 | 2,0 % |
| Övriga partier | 48 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 615 | 42,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 822 | 21,8 % |
| CCenterpartiet | 451 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 429 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 165 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 114 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 87 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 80 | 2,1 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Essunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Essunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,9 % | 29,3 % | 30,7 % | 25,8 % | 27,0 % | 23,2 % |
| SD | 2,9 % | 6,2 % | 16,0 % | 22,9 % | 29,9 % | 27,3 % |
| M | 27,4 % | 31,4 % | 24,2 % | 20,5 % | 20,2 % | 22,2 % |
| C | 18,4 % | 12,6 % | 11,4 % | 12,0 % | 8,2 % | 6,9 % |
| KD | 7,4 % | 6,4 % | 4,3 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,3 % |
| V | 4,2 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,8 % | 3,5 % | 4,2 % |
| L | 4,5 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 4,0 % |
| MP | 3,0 % | 4,2 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 85,6 % | 86,8 % | 88,0 % | 87,4 % | 87,0 % |
Valdeltagande i Essunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Essunga 2018
Så skiljer sig Essunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,9 % i Essunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,4
- C +3,4
- M +0,6
- KD +0,5
Svagare än i riket
- L −2,8
- S −2,5
- V −2,2
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Essunga, från 16,0 % till 22,9 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,7 % till 25,8 % (−5,0).
- SD +6,9
- S −5,0
- M −3,8
- KD +2,5
- V +2,0
- MP −1,7
- FI −1,6
- C +0,6
Valdeltagande i Essunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Essunga på plats 112 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Essunga är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,7 % i Jonslund till 84,4 % i Bredöl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nossebro (30,7 %) och sitt svagaste i Jonslund (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Essunga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 42,9 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 22,4 procentenheter.
- M +22,4
- SD −11,5
- S −4,0
- KD −3,7
- V −1,4
- C −0,1
Största parti i Essunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Essunga under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,3 % | 87,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 87,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Essunga 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Essunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bredöl | S | 26,1 % | M | 42,5 % | 84,4 % |
| Jonslund | SD | 25,0 % | M | 41,8 % | 83,7 % |
| Nossebro | S | 30,7 % | M | 45,1 % | 83,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018