Valresultat Vara 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vara med 24,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Vara på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
12 175
Avgivna röster
10 641
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Vara

Riksdagsvalet 2018 i Vara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 62024,9 %
SDSverigedemokraterna2 48523,7 %
MModeraterna2 26221,5 %
CCenterpartiet1 23711,8 %
KDKristdemokraterna6886,5 %
VVänsterpartiet5124,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3593,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2011,9 %
Övriga partier1411,3 %

Landstingsvalet 2018 i Vara

Landstingsvalet 2018 i Vara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 67726,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 64026,0 %
SDSverigedemokraterna1 73017,1 %
CCenterpartiet1 22912,1 %
KDKristdemokraterna6466,4 %
VVänsterpartiet5245,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4074,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1551,5 %
Övriga partier1331,3 %

Kommunvalet 2018 i Vara

Kommunvalet 2018 i Vara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 85827,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 79326,8 %
SDSverigedemokraterna1 52214,6 %
CCenterpartiet1 08410,4 %
hvkbhvkb9849,5 %
VVänsterpartiet4274,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4043,9 %
KDKristdemokraterna1731,7 %
Övriga partier1661,6 %

Partiernas utveckling i Vara 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vara per valår
Parti200620102014201820222026
S32,3 %28,3 %29,6 %24,9 %25,0 %21,5 %
SD2,3 %5,8 %17,1 %23,7 %29,9 %26,8 %
M28,4 %33,0 %25,7 %21,5 %22,0 %24,6 %
C16,1 %12,4 %11,0 %11,8 %7,5 %6,9 %
KD7,8 %6,2 %4,1 %6,5 %6,4 %7,3 %
V4,1 %4,1 %4,0 %4,9 %3,8 %4,7 %
L4,8 %5,6 %3,3 %3,4 %2,6 %4,1 %
MP2,3 %3,7 %3,4 %1,9 %1,8 %2,5 %
Övr2,0 %0,8 %1,8 %1,3 %0,8 %1,7 %
Valdeltagande80,2 %83,9 %86,0 %87,4 %85,6 %85,0 %

Valdeltagande i Vara 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vara 2018

Så skiljer sig Vara från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,7 % i Vara mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,1
  • C +3,2
  • M +1,7
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • S −3,3
  • V −3,1
  • MP −2,5
  • L −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vara, från 17,1 % till 23,7 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,6 % till 24,9 % (−4,7).

  • SD +6,6
  • S −4,7
  • M −4,2
  • KD +2,5
  • MP −1,5
  • FI −1,0
  • V +0,9
  • C +0,7

Valdeltagande i Vara

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vara på plats 146 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vara är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,5 % i Vara Östra till 88,5 % i Larv.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vara Östra (30,1 %) och sitt svagaste i Larv (18,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vara är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 23,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.

  • SD −9,0
  • M +5,9
  • KD −4,9
  • S +1,9
  • C −1,4
  • V −0,8
  • L +0,5

Största parti i Vara sedan 2006

Största parti har skiftat i Vara under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Vara per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,8 %85,0 %
2022Sverigedemokraterna29,9 %85,6 %
2018Socialdemokraterna24,9 %87,4 %
2014Socialdemokraterna29,6 %86,0 %
2010Moderaterna33,0 %83,9 %
2006Socialdemokraterna32,3 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Vara 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vara, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArentorpSD24,8 %S33,7 %88,2 %
KvänumS25,8 %S23,7 %82,5 %
LarvSD29,3 %M24,7 %88,5 %
LeveneSD25,0 %S28,4 %83,6 %
SkarstadSD28,8 %M24,5 %86,0 %
Vara VästraM28,1 %M38,0 %88,2 %
Vara ÖstraS30,1 %S33,4 %82,5 %
VedumSD25,2 %M26,2 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Vara på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018