Valresultat Härryda 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Härryda med 23,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (23,8 %). Valdeltagandet var 90,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härryda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Härryda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,8 %
Röstberättigade
26 845
Avgivna röster
24 370
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Härryda

Riksdagsvalet 2018 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 79123,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 21121,5 %
SDSverigedemokraterna4 27217,7 %
CCenterpartiet2 2519,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9698,1 %
KDKristdemokraterna1 5706,5 %
VVänsterpartiet1 4095,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3425,5 %
Övriga partier3661,5 %

Landstingsvalet 2018 i Härryda

Landstingsvalet 2018 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 59623,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 22021,7 %
SDSverigedemokraterna3 36814,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2449,3 %
CCenterpartiet1 9298,0 %
KDKristdemokraterna1 7577,3 %
VVänsterpartiet1 5276,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2785,3 %
DEMDEM7353,1 %
Övriga partier3681,5 %

Kommunvalet 2018 i Härryda

Kommunvalet 2018 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 76723,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 68919,4 %
SDSverigedemokraterna3 45014,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0128,3 %
CCenterpartiet1 9167,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6776,9 %
SPPSPP1 2175,0 %
VVänsterpartiet1 1154,6 %
KomPKomP1 0004,1 %
KDKristdemokraterna9223,8 %
Övriga partier4611,9 %

Partiernas utveckling i Härryda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härryda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−5,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härryda per valår
Parti200620102014201820222026
M29,6 %36,3 %29,5 %23,9 %22,5 %23,6 %
S29,2 %21,9 %22,6 %21,5 %27,2 %23,9 %
SD2,7 %5,6 %12,6 %17,7 %20,6 %17,3 %
C7,0 %6,0 %6,2 %9,3 %7,1 %8,7 %
L10,7 %10,5 %8,2 %8,1 %6,2 %7,3 %
KD7,4 %6,4 %4,9 %6,5 %5,0 %6,3 %
V5,4 %4,6 %4,6 %5,8 %4,7 %4,9 %
MP5,4 %7,6 %8,0 %5,5 %5,6 %6,6 %
Övr2,6 %1,2 %3,5 %1,5 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande85,0 %88,1 %89,3 %90,8 %88,9 %89,3 %

Valdeltagande i Härryda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härryda 2018

Så skiljer sig Härryda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 21,5 % i Härryda mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,1
  • L +2,7
  • MP +1,1
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • S −6,7
  • V −2,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Härryda, från 12,6 % till 17,7 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,5 % till 23,9 % (−5,5).

  • M −5,5
  • SD +5,1
  • C +3,1
  • MP −2,4
  • FI −2,2
  • KD +1,6
  • V +1,3
  • S −1,0

Valdeltagande i Härryda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,8 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Härryda på plats 18 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härryda är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Säteriet-Bråta m.fl. till 95,0 % i Orrekullen-Långetjärnshöjd.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Orrekullen-Långetjärnshöjd (37,9 %) och sitt svagaste i Säteriet-Bråta m.fl. (14,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 4 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härryda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • SD −3,4
  • KD −2,7
  • S −2,2
  • C −1,4
  • MP +1,4
  • V −1,2
  • L +0,2
  • M −0,1

Största parti i Härryda sedan 2006

Största parti har skiftat i Härryda under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Härryda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,9 %89,3 %
2022Socialdemokraterna27,2 %88,9 %
2018Moderaterna23,9 %90,8 %
2014Moderaterna29,5 %89,3 %
2010Moderaterna36,3 %88,1 %
2006Moderaterna29,6 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Härryda 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Härryda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härryda, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Backa-Eskilsby m.fl.SD25,1 %SD20,4 %89,8 %
Båtsmanstorpet m.fl.M25,4 %M27,5 %91,3 %
Djupedalsäng m.fl.M28,2 %M26,7 %93,5 %
Hindås centrum-Ingelse m.fl.SD22,6 %SD18,2 %87,8 %
HällingsjöS24,9 %M24,5 %89,4 %
HärrydaSD30,2 %SD24,8 %83,7 %
Högadal-Övre Skogen m.fl.M28,0 %M29,5 %90,3 %
Kindbogården-Solsten m.fl.M23,8 %M23,6 %88,0 %
Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl.S28,4 %S26,3 %88,3 %
Landvetter centrum Ö-Snåkered m.fl.M25,6 %M24,4 %93,0 %
Mölnlycke centrum m.fl.S25,4 %S23,7 %86,0 %
Nedre Skogen-Skinnefjäll m.fl.S23,8 %M22,2 %88,8 %
Nysäter-Benareby m.fl.M29,2 %M25,4 %92,3 %
Orrekullen-LångetjärnshöjdM37,9 %M34,3 %95,0 %
Pixbo m.fl.M30,1 %M26,6 %94,6 %
RävlandaS28,1 %S24,2 %86,1 %
Säteriet-Bråta m.fl.S33,4 %S33,8 %76,5 %
Tahult-Byvägen m.fl.SD25,9 %M24,8 %88,7 %
Älmhult-Bocköhalvön m.fl.M23,0 %M22,8 %90,7 %
Önneröd-SalmeredM29,8 %M33,7 %94,4 %

Utforska valdistrikten i Härryda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018