Valresultat Härryda 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Härryda med 23,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härryda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 21 valdistrikt.

Se Härryda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,3 %
Röstberättigade
29 538
Avgivna röster
26 370
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Härryda

Riksdagsvalet 2026 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 23523,9 %
MModeraterna6 15723,6 %
SDSverigedemokraterna4 51817,3 %
CCenterpartiet2 2628,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9217,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7346,6 %
KDKristdemokraterna1 6556,3 %
VVänsterpartiet1 2794,9 %
Övriga partier3811,5 %

Regionvalet 2026 i Härryda

Regionvalet 2026 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 00226,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 65525,5 %
SDSverigedemokraterna3 84814,7 %
CCenterpartiet2 1518,2 %
KDKristdemokraterna1 7586,7 %
VVänsterpartiet1 5295,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5155,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1414,4 %
Övriga partier5152,0 %

Kommunvalet 2026 i Härryda — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Härryda har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 15 mandat (+3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 12 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Härryda: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna7 55028,8 %15(+3)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 19323,6 %12(−2)
SDSverigedemokraterna3 75414,3 %7(−2)
CCenterpartiet1 8737,1 %4(+1)
MPMiljöpartiet de gröna1 8116,9 %3(±0)
VVänsterpartiet1 3265,1 %3(±0)
SKSPORT- OCH KOMMUNPARTIET1 3005,0 %3
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1304,3 %2(±0)
KDKristdemokraterna1 0333,9 %2(±0)
Övriga partier2611,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Härryda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härryda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härryda per valår
Parti200620102014201820222026
S29,2 %21,9 %22,6 %21,5 %27,2 %23,9 %
M29,6 %36,3 %29,5 %23,9 %22,5 %23,6 %
SD2,7 %5,6 %12,6 %17,7 %20,6 %17,3 %
C7,0 %6,0 %6,2 %9,3 %7,1 %8,7 %
L10,7 %10,5 %8,2 %8,1 %6,2 %7,3 %
MP5,4 %7,6 %8,0 %5,5 %5,6 %6,6 %
KD7,4 %6,4 %4,9 %6,5 %5,0 %6,3 %
V5,4 %4,6 %4,6 %5,8 %4,7 %4,9 %
Övr2,6 %1,2 %3,5 %1,5 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande85,0 %88,1 %89,3 %90,8 %88,9 %89,3 %

Valdeltagande i Härryda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härryda 2026

Så skiljer sig Härryda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 23,9 % i Härryda mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,7
  • L +2,0
  • C +1,6
  • MP +0,5

Svagare än i riket

  • S −4,2
  • V −3,5
  • SD −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Centerpartiet mest i Härryda, från 7,1 % till 8,7 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,6 % till 17,3 % (−3,3).

  • SD −3,3
  • S −3,3
  • C +1,6
  • KD +1,3
  • L +1,1
  • M +1,1
  • MP +1,0
  • V +0,2

Valdeltagande i Härryda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,3 %, vilket är 4,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Härryda på plats 14 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härryda är indelad i 21 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Säteriet-Bråta m.fl. till 88,9 % i Orrekullen-Långetjärnshöjd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säteriet-Bråta m.fl. (35,8 %) och sitt svagaste i Nysäter-Benareby m.fl. (17,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 2 av 21 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härryda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,8 % i kommunvalet mot 23,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.

  • M +5,2
  • L −3,0
  • SD −3,0
  • KD −2,4
  • C −1,5
  • MP +0,3
  • S −0,2
  • V +0,2

Största parti i Härryda sedan 2006

Största parti har skiftat i Härryda under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Härryda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,9 %89,3 %
2022Socialdemokraterna27,2 %88,9 %
2018Moderaterna23,9 %90,8 %
2014Moderaterna29,5 %89,3 %
2010Moderaterna36,3 %88,1 %
2006Moderaterna29,6 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Härryda 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 21 valdistrikten i Härryda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härryda, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Backa-Eskilsby m.fl.M24,2 %M31,2 %82,7 %
Båtsmanstorpet m.fl.M25,4 %M29,0 %85,5 %
Djupedalsäng m.fl.M24,6 %M27,0 %86,7 %
Hindås centrum-Ingelse m.fl.S23,0 %M23,5 %85,4 %
HällingsjöS23,8 %M27,5 %86,4 %
HärrydaSD32,0 %SD28,9 %80,2 %
Högadal-Övre Skogen m.fl.S27,6 %S27,9 %84,6 %
Kindbogården-Solsten m.fl.S24,1 %M27,8 %80,2 %
Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl.S26,5 %M28,9 %79,8 %
Landvetter centrum Ö-Snåkered m.fl.M28,1 %M36,5 %88,2 %
Mölnlycke centrum m.fl.S24,2 %M26,7 %78,4 %
Mölnlycke fabriker m.fl.M28,0 %M31,8 %79,7 %
Nedre Skogen-Skinnefjäll m.fl.S28,5 %S31,9 %81,7 %
Nysäter-Benareby m.fl.M29,1 %M33,9 %85,1 %
Orrekullen-LångetjärnshöjdM33,7 %M38,1 %88,9 %
Pixbo m.fl.M24,1 %M30,2 %88,0 %
RävlandaS25,9 %S28,8 %83,3 %
Säteriet-Bråta m.fl.S35,8 %S36,4 %70,8 %
Tahult-Byvägen m.fl.M23,9 %M30,1 %79,9 %
Älmhult-Bocköhalvön m.fl.SD21,9 %M27,2 %85,1 %
Önneröd-SalmeredM28,5 %M41,7 %88,7 %

Utforska valdistrikten i Härryda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026