Valresultat Stenungsund 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Stenungsund med 24,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (22,7 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stenungsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 21 386
- Avgivna röster
- 18 852
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 506 | 24,1 % |
| MModeraterna | 4 288 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 889 | 20,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 416 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 226 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 198 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 976 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 914 | 4,9 % |
| Övriga partier | 265 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 551 | 24,8 % |
| MModeraterna | 4 458 | 24,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 358 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 625 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 1 346 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 181 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 786 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 730 | 4,0 % |
| Övriga partier | 290 | 1,6 % |
Kommunvalet 2026 i Stenungsund — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Stenungsund har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 11 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 4 199 | 22,7 % | 12(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 900 | 21,1 % | 11(−3) |
| SDSverigedemokraterna | 3 101 | 16,7 % | 9(±0) |
| StenuStenungsundspartiet | 2 357 | 12,7 % | 6(+3) |
| CCenterpartiet | 1 144 | 6,2 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 1 100 | 5,9 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 024 | 5,5 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 810 | 4,4 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 733 | 4,0 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 151 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Stenungsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stenungsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 25,8 % | 27,6 % | 25,9 % | 27,8 % | 24,1 % |
| M | 27,6 % | 36,1 % | 28,5 % | 23,8 % | 22,1 % | 23,0 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 13,7 % | 19,3 % | 23,8 % | 20,8 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 4,4 % | 6,8 % | 6,0 % | 7,6 % |
| C | 7,5 % | 5,9 % | 5,9 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,6 % |
| L | 9,1 % | 8,6 % | 6,5 % | 6,2 % | 4,9 % | 6,4 % |
| V | 5,1 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,2 % |
| MP | 4,9 % | 7,1 % | 6,4 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,6 % | 88,0 % | 89,9 % | 88,3 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Stenungsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stenungsund 2026
Så skiljer sig Stenungsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 24,1 % i Stenungsund mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,3
- M +3,1
- KD +1,4
- L +1,1
Svagare än i riket
- S −3,9
- V −3,2
- MP −1,2
- C −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Stenungsund, från 6,0 % till 7,6 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,8 % till 24,1 % (−3,6).
- S −3,6
- SD −3,0
- KD +1,6
- L +1,6
- V +1,0
- MP +0,9
- M +0,9
- C +0,8
Valdeltagande i Stenungsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,2 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Stenungsund på plats 30 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Stenungsund är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,9 % i Hasselbacken-Uppegårdsvägen till 86,4 % i Gilltorp-Rämma-Högen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hasselbacken-Uppegårdsvägen (30,5 %) och sitt svagaste i Spekeröd (14,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 4 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stenungsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- S −3,1
- L −2,5
- KD −2,1
- V +0,7
- MP −0,5
- C −0,4
- M −0,3
Största parti i Stenungsund sedan 2006
Största parti har skiftat i Stenungsund under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,5 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Stenungsund 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Stenungsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anrås-VästraTorp-Saxeröd | M | 26,7 % | M | 29,1 % | 86,0 % |
| Berg-Käderöd-Hällesdalen | SD | 26,6 % | SD | 22,4 % | 82,7 % |
| Brudhammar-Kopper-Kristinedal | S | 30,1 % | S | 27,8 % | 74,4 % |
| Doterödsvägen-Nyborg | S | 28,2 % | S | 24,7 % | 66,4 % |
| Ekbacken-Hällebäck-Högenorum | S | 30,2 % | S | 27,2 % | 82,3 % |
| Getskär-Valeberget | M | 28,2 % | M | 30,1 % | 86,1 % |
| Gilltorp-Rämma-Högen | SD | 31,4 % | SD | 30,9 % | 86,4 % |
| Hallerna-Strandkärr | M | 29,4 % | M | 28,5 % | 80,7 % |
| Hasselbacken-Uppegårdsvägen | S | 30,5 % | S | 28,4 % | 65,9 % |
| Kvarnberget-Solgårdsterassen | S | 26,8 % | M | 23,7 % | 79,5 % |
| Kyrkenorum | S | 29,1 % | S | 27,6 % | 85,1 % |
| Källsby-Sävelycke-Timmervik | S | 24,6 % | M | 20,5 % | 84,9 % |
| Näs-Apleröd-Stripplekärr | S | 22,3 % | M | 22,1 % | 84,7 % |
| Spekeröd | SD | 31,6 % | SD | 25,2 % | 83,6 % |
| Stenungestrand-Stenungsön-S Askerön | S | 26,5 % | M | 26,1 % | 81,9 % |
| Strandnorum-Kåkenäs | M | 34,9 % | M | 41,1 % | 81,7 % |
| Svenshögen-Ucklum | SD | 30,3 % | Stenu | 30,8 % | 77,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026