Valresultat Falköping 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Falköping med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Falköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
25 296
Avgivna röster
21 776
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Falköping

Riksdagsvalet 2026 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 99927,9 %
SDSverigedemokraterna4 58621,3 %
MModeraterna3 88818,1 %
KDKristdemokraterna1 8718,7 %
VVänsterpartiet1 4696,8 %
CCenterpartiet1 4206,6 %
MPMiljöpartiet de gröna9484,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9314,3 %
Övriga partier4171,9 %

Regionvalet 2026 i Falköping

Regionvalet 2026 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 09328,5 %
MModeraterna4 05318,9 %
SDSverigedemokraterna3 95718,5 %
KDKristdemokraterna2 1199,9 %
CCenterpartiet1 7688,3 %
VVänsterpartiet1 5687,3 %
MPMiljöpartiet de gröna8443,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4482,1 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland3601,7 %
Övriga partier1830,9 %

Kommunvalet 2026 i Falköping — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Falköping har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Sverigedemokraterna med 10.

Kommunvalet 2026 i Falköping: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 31229,3 %15(−1)
MModeraterna5 06823,5 %12(+1)
SDSverigedemokraterna3 98218,5 %10(±0)
CCenterpartiet1 8938,8 %5(±0)
KDKristdemokraterna1 5637,3 %4(±0)
VVänsterpartiet1 3666,3 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna8674,0 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3921,8 %0(−1)
Övriga partier870,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Falköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Falköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Falköping per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %31,2 %32,3 %29,2 %29,7 %27,9 %
SD4,2 %7,8 %17,5 %20,9 %25,1 %21,3 %
M22,3 %27,8 %19,9 %16,8 %17,3 %18,1 %
KD9,6 %7,8 %6,1 %9,1 %7,6 %8,7 %
V4,7 %4,7 %4,2 %5,9 %4,9 %6,8 %
C12,6 %9,3 %9,2 %9,9 %7,1 %6,6 %
MP3,6 %5,3 %4,9 %3,1 %3,5 %4,4 %
L4,4 %5,2 %3,4 %3,7 %3,2 %4,3 %
Övr2,2 %0,9 %2,5 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande82,1 %84,7 %87,2 %87,4 %85,1 %86,1 %

Valdeltagande i Falköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Falköping 2026

Så skiljer sig Falköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,3 % i Falköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,8
  • KD +2,5

Svagare än i riket

  • M −1,8
  • MP −1,7
  • V −1,6
  • L −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Falköping, från 4,9 % till 6,8 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,1 % till 21,3 % (−3,8).

  • SD −3,8
  • V +1,9
  • S −1,9
  • L +1,2
  • KD +1,1
  • MP +0,9
  • M +0,7
  • C −0,5

Valdeltagande i Falköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Falköping på plats 90 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Falköping är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,8 % i Ranten-Grönelund till 85,9 % i Odensberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dotorp-Tåstorp (42,8 %) och sitt svagaste i Stenstorpsbygden (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 8 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,5 % i kommunvalet mot 18,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.

  • M +5,5
  • SD −2,8
  • L −2,5
  • C +2,2
  • S +1,5
  • KD −1,4
  • V −0,5
  • MP −0,4

Största parti i Falköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Falköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Falköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %86,1 %
2022Socialdemokraterna29,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,2 %87,4 %
2014Socialdemokraterna32,3 %87,2 %
2010Socialdemokraterna31,2 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Falköping 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Falköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Falköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergslidenS24,7 %S30,2 %71,9 %
Bestorp-MössebergS28,7 %M33,3 %83,8 %
CentrumS31,9 %S33,2 %78,8 %
Dotorp-TåstorpS42,8 %S47,7 %74,7 %
FlobySD28,3 %S26,9 %79,6 %
FredriksbergS37,4 %S39,1 %71,3 %
Gudhem-BroddetorpSD23,2 %M24,5 %85,9 %
Kinnarp-SlutarpSD31,3 %SD27,9 %80,2 %
KyrkerörS32,4 %S34,2 %70,0 %
OdensbergSD25,7 %M25,3 %85,9 %
Ranten-GrönelundS37,4 %S40,5 %65,8 %
StenstorpS26,1 %S25,8 %78,1 %
StenstorpsbygdenSD25,2 %M26,6 %82,6 %
Södra Bestorp-Nedre MössebergS29,7 %S30,4 %79,7 %
VartoftaSD27,5 %M26,6 %82,4 %
Vilhelmsberg-ÅttagårdS41,3 %S44,1 %72,5 %
VilskeSD28,4 %SD25,4 %84,4 %
Åsarp-KättilstorpSD27,8 %SD25,2 %78,2 %

Utforska valdistrikten i Falköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026