Valresultat Munkedal 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Munkedal med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkedal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Munkedal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
7 935
Avgivna röster
6 675
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Munkedal

Riksdagsvalet 2026 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 87328,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 64424,9 %
MModeraterna1 14617,3 %
KDKristdemokraterna5418,2 %
CCenterpartiet4146,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2904,4 %
VVänsterpartiet2904,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2583,9 %
Övriga partier1522,3 %

Regionvalet 2026 i Munkedal

Regionvalet 2026 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 84428,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 67625,6 %
MModeraterna1 05716,2 %
KDKristdemokraterna6259,6 %
CCenterpartiet5318,1 %
VVänsterpartiet3475,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1802,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1372,1 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland881,3 %
Övriga partier580,9 %

Kommunvalet 2026 i Munkedal — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Munkedal har 35 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 10 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Moderaterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Munkedal: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna1 97529,8 %10(−2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 41221,3 %8(−1)
MModeraterna93714,1 %5(±0)
ASAnsvar i samverkan86013,0 %5
CCenterpartiet5668,5 %3(±0)
VVänsterpartiet3375,1 %2(±0)
KDKristdemokraterna2784,2 %1(−2)
MPMiljöpartiet de gröna1382,1 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1101,7 %0(−1)
Övriga partier140,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Munkedal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Munkedal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Munkedal per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,3 %7,2 %19,2 %27,4 %32,0 %28,3 %
S38,5 %32,8 %31,8 %26,2 %27,4 %24,9 %
M19,8 %26,0 %19,5 %16,8 %15,7 %17,3 %
KD8,0 %7,0 %5,0 %7,2 %8,0 %8,2 %
C14,3 %11,8 %9,8 %9,2 %6,1 %6,3 %
V4,7 %5,1 %5,5 %6,2 %4,4 %4,4 %
L5,9 %5,3 %3,2 %3,1 %2,5 %4,4 %
MP3,2 %3,9 %3,2 %2,4 %2,4 %3,9 %
Övr2,3 %0,9 %2,7 %1,4 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande77,4 %82,1 %83,6 %86,2 %83,8 %84,1 %

Valdeltagande i Munkedal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Munkedal 2026

Så skiljer sig Munkedal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,3 % i Munkedal mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,9
  • KD +2,0

Svagare än i riket

  • V −4,0
  • S −3,1
  • M −2,5
  • MP −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Munkedal, från 2,5 % till 4,4 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,0 % till 28,3 % (−3,6).

  • SD −3,6
  • S −2,5
  • L +1,9
  • M +1,6
  • MP +1,5
  • KD +0,2
  • C +0,2
  • V −0,0

Valdeltagande i Munkedal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,1 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Munkedal på plats 179 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Munkedal är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Munkedal 2-Väster-Centrum till 78,3 % i Sörbygden.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hällevadsholm-Svarteborg (34,9 %) och sitt svagaste i Munkedal 2-Väster-Centrum (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkedal är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 4,2 % i kommunvalet mot 8,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • KD −4,0
  • S −3,6
  • M −3,2
  • L −2,7
  • C +2,3
  • MP −1,8
  • SD +1,5
  • V +0,7

Största parti i Munkedal sedan 2006

Största parti har skiftat i Munkedal under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Munkedal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,3 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna32,0 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna27,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna31,8 %83,6 %
2010Socialdemokraterna32,8 %82,1 %
2006Socialdemokraterna38,5 %77,4 %

Valresultat per valdistrikt i Munkedal 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Munkedal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Munkedal, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Dingle-BärfendalSD29,5 %SD31,1 %77,0 %
Hällevadsholm-SvarteborgSD34,9 %SD39,5 %76,3 %
Munkedal 1-Söder-Håby-TungenäsetSD26,5 %SD26,7 %76,0 %
Munkedal 2-Väster-CentrumS35,3 %S31,5 %69,4 %
Munkedal 3-Öster-Valbo RyrS28,5 %SD26,5 %76,7 %
SörbygdenSD33,3 %SD38,2 %78,3 %

Utforska valdistrikten i Munkedal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026