Valresultat Tanum 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Tanum med 22,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tanum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Tanum på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,3 %
Röstberättigade
10 205
Avgivna röster
8 804
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Tanum

Riksdagsvalet 2026 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 97822,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92922,2 %
SDSverigedemokraterna1 83821,1 %
CCenterpartiet7678,8 %
KDKristdemokraterna6817,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5336,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4755,5 %
VVänsterpartiet3594,1 %
Övriga partier1331,5 %

Regionvalet 2026 i Tanum

Regionvalet 2026 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 46129,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 82921,7 %
SDSverigedemokraterna1 28415,2 %
CCenterpartiet93711,1 %
KDKristdemokraterna7008,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4275,1 %
VVänsterpartiet3814,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2923,5 %
Övriga partier1281,5 %

Kommunvalet 2026 i Tanum — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tanum har 39 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Tanum: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna2 54929,7 %12(−1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 04123,8 %9(±0)
CCenterpartiet1 22514,3 %6(±0)
SDSverigedemokraterna1 11313,0 %5(−1)
KDKristdemokraterna5276,1 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4144,8 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3574,2 %2(±0)
VVänsterpartiet3313,9 %1(−1)
Övriga partier220,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tanum 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tanum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tanum per valår
Parti200620102014201820222026
M26,7 %32,6 %27,9 %22,9 %21,6 %22,8 %
S25,4 %22,0 %23,5 %22,7 %24,4 %22,2 %
SD2,2 %4,4 %11,8 %19,5 %24,1 %21,1 %
C19,0 %15,4 %13,4 %12,4 %8,4 %8,8 %
KD7,1 %5,8 %3,8 %6,7 %7,4 %7,8 %
L8,8 %9,2 %6,7 %5,5 %4,4 %6,1 %
MP4,6 %6,3 %5,2 %3,5 %4,5 %5,5 %
V3,4 %3,4 %4,0 %5,1 %4,1 %4,1 %
Övr2,8 %1,0 %4,0 %1,8 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande79,1 %82,3 %85,6 %87,5 %86,4 %86,3 %

Valdeltagande i Tanum 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tanum 2026

Så skiljer sig Tanum från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 22,2 % i Tanum mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,7
  • M +2,9
  • C +1,8
  • KD +1,7

Svagare än i riket

  • S −5,8
  • V −4,3
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Tanum, från 4,4 % till 6,1 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,1 % till 21,1 % (−2,9).

  • SD −2,9
  • S −2,2
  • L +1,7
  • M +1,1
  • MP +0,9
  • C +0,5
  • KD +0,4
  • V +0,0

Valdeltagande i Tanum

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,3 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tanum på plats 83 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tanum är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Tanumshede till 86,8 % i Hamburgsund.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Grebbestad södra (30,1 %) och sitt svagaste i Kville-Rabbalshede (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tanum är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,0 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.

  • SD −8,2
  • M +7,0
  • C +5,5
  • L −2,0
  • KD −1,7
  • S +1,6
  • MP −0,6
  • V −0,3

Största parti i Tanum sedan 2006

Största parti har skiftat i Tanum under perioden 2006–2026: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tanum per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna22,8 %86,3 %
2022Socialdemokraterna24,4 %86,4 %
2018Moderaterna22,9 %87,5 %
2014Moderaterna27,9 %85,6 %
2010Moderaterna32,6 %82,3 %
2006Moderaterna26,7 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tanum 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Tanum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tanum, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BullarenSD31,5 %M30,6 %82,4 %
FjällbackaM26,8 %M35,6 %82,1 %
Grebbestad norraM28,3 %M39,7 %81,4 %
Grebbestad södraM30,1 %M41,9 %82,0 %
HamburgsundS24,4 %S25,0 %86,8 %
Kville-RabbalshedeSD24,5 %S24,2 %84,1 %
TanumshedeS28,4 %S31,7 %72,3 %
Tanumshede-LurSD24,9 %M25,1 %73,2 %

Utforska valdistrikten i Tanum på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026