Valresultat Hjo 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hjo med 26,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hjo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Hjo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,1 %
Röstberättigade
7 306
Avgivna röster
6 440
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Hjo

Riksdagsvalet 2026 i Hjo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 67126,2 %
SDSverigedemokraterna1 30520,5 %
MModeraterna1 30520,5 %
KDKristdemokraterna6149,6 %
CCenterpartiet4096,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3535,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3215,0 %
VVänsterpartiet2804,4 %
Övriga partier1111,7 %

Regionvalet 2026 i Hjo

Regionvalet 2026 i Hjo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 65126,5 %
MModeraterna1 44923,2 %
SDSverigedemokraterna1 01416,3 %
KDKristdemokraterna71011,4 %
CCenterpartiet4637,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3325,3 %
VVänsterpartiet3155,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1792,9 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland881,4 %
Övriga partier350,6 %

Kommunvalet 2026 i Hjo — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Hjo har 33 mandat. Moderaterna fick flest, 11 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Hjo: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna2 18034,4 %11(−2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54524,4 %8(±0)
SDSverigedemokraterna90814,3 %5(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4757,5 %3(+3)
KDKristdemokraterna4537,2 %2(±0)
CCenterpartiet3846,1 %2(±0)
VVänsterpartiet3064,8 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)671,1 %0(−1)
Övriga partier120,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Hjo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hjo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hjo per valår
Parti200620102014201820222026
S35,7 %30,8 %30,8 %27,4 %29,5 %26,2 %
M25,5 %28,8 %23,0 %18,6 %18,7 %20,5 %
SD3,0 %5,2 %14,5 %19,5 %22,6 %20,5 %
KD10,1 %8,4 %6,4 %9,6 %9,5 %9,6 %
C9,2 %7,3 %7,8 %9,8 %6,6 %6,4 %
MP4,3 %6,6 %5,5 %3,6 %4,4 %5,5 %
L5,9 %7,5 %5,1 %4,0 %3,5 %5,0 %
V4,4 %4,6 %4,6 %6,2 %4,0 %4,4 %
Övr2,0 %0,8 %2,3 %1,2 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande82,2 %86,0 %88,2 %88,9 %87,7 %88,1 %

Valdeltagande i Hjo 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hjo 2026

Så skiljer sig Hjo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 4,4 % i Hjo mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,5
  • SD +3,0
  • M +0,6

Svagare än i riket

  • V −4,0
  • S −1,8
  • C −0,6
  • MP −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Hjo, från 18,7 % till 20,5 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,5 % till 26,2 % (−3,3).

  • S −3,3
  • SD −2,1
  • M +1,8
  • L +1,6
  • MP +1,1
  • V +0,4
  • C −0,2
  • KD +0,2

Valdeltagande i Hjo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,1 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hjo på plats 31 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hjo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Hjo mellersta, Hammarsjorden till 85,8 % i Korsberga, Blikstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjo mellersta, Hammarsjorden (33,4 %) och sitt svagaste i Norra och Södra Fågelås, Gate (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hjo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,4 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,9 procentenheter.

  • M +13,9
  • SD −6,1
  • L −4,0
  • KD −2,5
  • MP +2,0
  • S −1,8
  • V +0,4
  • C −0,4

Största parti i Hjo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hjo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hjo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,2 %88,1 %
2022Socialdemokraterna29,5 %87,7 %
2018Socialdemokraterna27,4 %88,9 %
2014Socialdemokraterna30,8 %88,2 %
2010Socialdemokraterna30,8 %86,0 %
2006Socialdemokraterna35,7 %82,2 %

Valresultat per valdistrikt i Hjo 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hjo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hjo, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hjo mellersta, HammarsjordenS33,4 %M32,0 %75,4 %
Hjo norra, Smedstorp, SannaS29,8 %M33,1 %76,1 %
Hjo södra, GrevbäckS23,7 %M39,1 %78,6 %
Hjo västra, Mofalla, Långeruder m flS24,8 %M37,5 %79,9 %
Korsberga, BlikstorpSD26,0 %M31,5 %85,8 %
Norra och Södra Fågelås, GateSD30,6 %M31,2 %83,3 %

Utforska valdistrikten i Hjo på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026