Valresultat Tidaholm 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Tidaholm med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tidaholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 9 919
- Avgivna röster
- 8 621
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 813 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 065 | 24,3 % |
| MModeraterna | 1 252 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 820 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 394 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 366 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 358 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 293 | 3,4 % |
| Övriga partier | 154 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 889 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 644 | 19,7 % |
| MModeraterna | 1 234 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 984 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 438 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 406 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 271 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 249 | 3,0 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 207 | 2,5 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Tidaholm — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Tidaholm har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (+2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 7 och Moderaterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 003 | 35,5 % | 15(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 507 | 17,8 % | 7(+2) |
| MModeraterna | 1 079 | 12,8 % | 5(−1) |
| KDKristdemokraterna | 812 | 9,6 % | 4(+2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 605 | 7,2 % | 3(−1) |
| VTVi Tidaholm | 480 | 5,7 % | 2(−4) |
| VVänsterpartiet | 377 | 4,5 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 313 | 3,7 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 260 | 3,1 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Tidaholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tidaholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % | 43,8 % | 43,8 % | 37,8 % | 35,1 % | 33,0 % |
| SD | 3,3 % | 6,2 % | 16,7 % | 21,5 % | 27,6 % | 24,3 % |
| M | 17,2 % | 22,0 % | 15,2 % | 13,5 % | 13,7 % | 14,7 % |
| KD | 7,2 % | 5,1 % | 4,2 % | 7,0 % | 7,6 % | 9,6 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,3 % | 7,4 % | 5,3 % | 4,6 % |
| L | 4,2 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,3 % |
| V | 5,5 % | 5,4 % | 4,6 % | 5,7 % | 4,0 % | 4,2 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,4 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 86,1 % | 87,6 % | 88,6 % | 87,2 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Tidaholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tidaholm 2026
Så skiljer sig Tidaholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,3 % i Tidaholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,8
- S +5,0
- KD +3,5
Svagare än i riket
- M −5,1
- V −4,2
- MP −2,7
- C −2,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Tidaholm, från 7,6 % till 9,6 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,6 % till 24,3 % (−3,4).
- SD −3,4
- S −2,1
- KD +2,0
- L +1,2
- M +1,0
- MP +0,9
- C −0,6
- V +0,2
Valdeltagande i Tidaholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tidaholm på plats 64 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tidaholm är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Tidaholm Östra till 79,3 % i Hökensås Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tidaholm Norra (43,5 %) och sitt svagaste i Dimbo m.fl. (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tidaholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 24,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- SD −6,4
- L +2,9
- S +2,5
- M −1,9
- C −0,9
- MP −0,4
- V +0,3
- KD −0,0
Största parti i Tidaholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tidaholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 87,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tidaholm 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tidaholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dimbo m.fl. | SD | 28,7 % | SD | 26,1 % | 78,6 % |
| Hökensås Norra | S | 29,2 % | S | 32,6 % | 79,3 % |
| Hökensås Södra/Västra | SD | 33,5 % | SD | 25,9 % | 77,3 % |
| Tidaholm Norra | S | 43,5 % | S | 46,8 % | 75,0 % |
| Tidaholm Västra | S | 41,7 % | S | 44,9 % | 72,4 % |
| Tidaholm Östra | S | 35,9 % | S | 40,0 % | 67,9 % |
| Tidaholms Innerstad | S | 40,0 % | S | 44,9 % | 70,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026