Valresultat Bollebygd 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Bollebygd med 25,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,1 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Bollebygd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,6 %
Röstberättigade
7 432
Avgivna röster
6 583
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Bollebygd

Riksdagsvalet 2026 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 63725,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54923,7 %
MModeraterna1 39221,3 %
KDKristdemokraterna5047,7 %
CCenterpartiet4036,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3395,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3194,9 %
VVänsterpartiet2644,0 %
Övriga partier1161,8 %

Regionvalet 2026 i Bollebygd

Regionvalet 2026 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 58024,7 %
MModeraterna1 47223,0 %
SDSverigedemokraterna1 44122,5 %
KDKristdemokraterna6029,4 %
CCenterpartiet4336,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3054,8 %
VVänsterpartiet2884,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1532,4 %
Övriga partier1241,9 %

Kommunvalet 2026 i Bollebygd — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Bollebygd har 31 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna fick flest, 7 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Bollebygd: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 62725,1 %7(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 57924,4 %7(−1)
SDSverigedemokraterna1 42021,9 %7(+1)
KDKristdemokraterna3835,9 %2(±0)
FRFolkets Röst3805,9 %2(−2)
CCenterpartiet3575,5 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3325,1 %2(+1)
VVänsterpartiet2253,5 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1492,3 %1(±0)
Övriga partier180,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bollebygd per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,7 %8,2 %18,5 %23,9 %27,7 %25,1 %
S32,8 %26,6 %27,0 %23,4 %25,6 %23,7 %
M26,6 %33,1 %24,6 %20,2 %20,1 %21,3 %
KD8,6 %6,5 %5,1 %7,7 %6,6 %7,7 %
C9,4 %7,2 %7,9 %8,9 %6,5 %6,2 %
L6,7 %6,5 %4,7 %5,6 %4,1 %5,2 %
MP3,5 %6,1 %5,2 %4,1 %3,9 %4,9 %
V5,5 %4,7 %4,3 %5,2 %4,3 %4,0 %
Övr3,1 %1,0 %2,6 %1,0 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,6 %90,7 %89,1 %88,6 %

Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bollebygd 2026

Så skiljer sig Bollebygd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Bollebygd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,6
  • KD +1,6
  • M +1,5

Svagare än i riket

  • V −4,4
  • S −4,3
  • MP −1,2
  • C −0,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Bollebygd, från 20,1 % till 21,3 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,7 % till 25,1 % (−2,6).

  • SD −2,6
  • S −1,9
  • M +1,2
  • L +1,1
  • KD +1,1
  • MP +1,0
  • C −0,3
  • V −0,2

Valdeltagande i Bollebygd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,6 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Bollebygd på plats 22 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Bollebygd är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Bollebygd Centrum till 85,4 % i Bollebygd Öst.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollebygd Väst (27,7 %) och sitt svagaste i Bollebygd Öst (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 21,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • M +3,8
  • SD −3,1
  • L −2,9
  • KD −1,8
  • C −0,7
  • S +0,7
  • V −0,6
  • MP +0,2

Största parti i Bollebygd sedan 2006

Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Bollebygd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %88,6 %
2022Sverigedemokraterna27,7 %89,1 %
2018Sverigedemokraterna23,9 %90,7 %
2014Socialdemokraterna27,0 %89,6 %
2010Moderaterna33,1 %87,6 %
2006Socialdemokraterna32,8 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bollebygd, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bollebygd CentrumS31,5 %S33,8 %78,6 %
Bollebygd SydSD26,9 %S25,0 %80,7 %
Bollebygd VästSD27,7 %M27,1 %83,4 %
Bollebygd ÖstM25,4 %M27,7 %85,4 %
OlsforsS26,0 %S27,6 %80,0 %
TöllsjöSD27,2 %M34,5 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Bollebygd på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026