Valresultat Lidköping 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lidköping med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Lidköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,1 %
Röstberättigade
32 096
Avgivna röster
28 262
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Lidköping

Riksdagsvalet 2026 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 51030,5 %
SDSverigedemokraterna5 49819,7 %
MModeraterna5 37519,3 %
KDKristdemokraterna2 2147,9 %
CCenterpartiet1 7406,2 %
VVänsterpartiet1 5715,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3634,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2384,4 %
Övriga partier3991,4 %

Regionvalet 2026 i Lidköping

Regionvalet 2026 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland8 44830,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 95221,4 %
MModeraterna3 88714,0 %
SDSverigedemokraterna3 74513,5 %
KDKristdemokraterna1 4855,3 %
VVänsterpartiet1 4415,2 %
CCenterpartiet1 2954,7 %
MPMiljöpartiet de gröna7292,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6892,5 %
Övriga partier930,3 %

Kommunvalet 2026 i Lidköping — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Lidköping har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−3 sedan 2022), följt av Sjukvårdspartiet - Västra Götaland med 11 och Moderaterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Lidköping: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 13525,5 %13(−3)
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland6 07721,7 %11
MModeraterna4 44515,9 %8(−2)
SDSverigedemokraterna3 78913,6 %7(±0)
KDKristdemokraterna2 0267,2 %4(±0)
VVänsterpartiet1 4945,3 %3(−1)
CCenterpartiet1 2924,6 %2(−2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8603,1 %2(−2)
MPMiljöpartiet de gröna8102,9 %1(−1)
Övriga partier320,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Lidköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lidköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lidköping per valår
Parti200620102014201820222026
S39,6 %35,3 %36,1 %33,2 %34,1 %30,5 %
SD2,8 %5,1 %12,5 %17,3 %21,4 %19,7 %
M22,3 %26,3 %19,8 %17,3 %17,6 %19,3 %
KD8,8 %6,5 %5,4 %7,2 %6,6 %7,9 %
C8,8 %7,1 %7,0 %8,9 %6,4 %6,2 %
V6,4 %5,7 %5,6 %6,4 %5,0 %5,6 %
L5,3 %6,7 %5,1 %4,9 %3,9 %4,9 %
MP4,2 %6,4 %5,8 %3,6 %3,9 %4,4 %
Övr1,8 %0,8 %2,7 %1,2 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande83,0 %87,1 %88,2 %89,5 %87,8 %88,1 %

Valdeltagande i Lidköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lidköping 2026

Så skiljer sig Lidköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 5,6 % i Lidköping mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 2,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +2,5
  • SD +2,2
  • KD +1,8

Svagare än i riket

  • V −2,8
  • MP −1,7
  • C −0,8
  • M −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Lidköping, från 17,6 % till 19,3 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,1 % till 30,5 % (−3,6).

  • S −3,6
  • SD −1,7
  • M +1,7
  • KD +1,4
  • L +1,0
  • V +0,7
  • MP +0,6
  • C −0,2

Valdeltagande i Lidköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,1 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lidköping på plats 35 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lidköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,5 % i Margretelund N till 88,4 % i Stenhammar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Framnäs (39,9 %) och sitt svagaste i Saleby-Norra Härene (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Sverigedemokraterna i 4 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,6 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • SD −6,1
  • S −5,0
  • M −3,4
  • L −1,8
  • C −1,6
  • MP −1,5
  • KD −0,7
  • V −0,3

Största parti i Lidköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lidköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lidköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %88,1 %
2022Socialdemokraterna34,1 %87,8 %
2018Socialdemokraterna33,2 %89,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %88,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %87,1 %
2006Socialdemokraterna39,6 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Lidköping 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Lidköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lidköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DalängenS36,8 %S30,9 %82,4 %
FramnäsS39,9 %S32,6 %74,9 %
FredriksdalS35,3 %S31,3 %75,2 %
Gamla stadens centrumS31,2 %S25,4 %69,1 %
Hovby-MajåkerS36,1 %S28,8 %85,2 %
JärpåsSD27,8 %SVG23,2 %83,2 %
Lidåker-LjunghedS36,8 %S30,5 %79,5 %
Margretelund NS39,2 %S35,9 %66,5 %
Margretelund SS39,2 %S35,2 %78,6 %
Nya staden NS32,2 %S27,5 %77,7 %
Nya staden SS30,1 %S24,8 %74,2 %
OtterstadSD27,0 %SVG26,8 %88,0 %
RådaS27,8 %S24,6 %84,0 %
Saleby-Norra HäreneSD26,5 %SD21,1 %81,6 %
StenhammarS28,4 %S25,2 %88,4 %
SunnersbergS24,1 %SVG23,1 %86,1 %
Tofta-UlriksdalS33,4 %S28,9 %84,9 %
Tun-GillstadS25,8 %SVG21,5 %83,7 %
Vinninga-FilsbäckS31,6 %S25,1 %82,6 %
WennerbergS38,1 %S30,2 %74,8 %
ÅgårdsområdetS29,5 %S23,6 %82,2 %
ÖrslösaSD25,3 %SVG24,6 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Lidköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026