Valresultat Lidköping 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lidköping med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 89,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Lidköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,5 %
Röstberättigade
30 824
Avgivna röster
27 587
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Lidköping

Riksdagsvalet 2018 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 06833,2 %
MModeraterna4 72717,3 %
SDSverigedemokraterna4 72417,3 %
CCenterpartiet2 4318,9 %
KDKristdemokraterna1 9787,2 %
VVänsterpartiet1 7426,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3404,9 %
MPMiljöpartiet de gröna9793,6 %
Övriga partier3141,2 %

Landstingsvalet 2018 i Lidköping

Landstingsvalet 2018 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 32934,9 %
MModeraterna4 67817,5 %
SDSverigedemokraterna3 20012,0 %
CCenterpartiet2 3628,8 %
KDKristdemokraterna2 2118,3 %
VVänsterpartiet1 9207,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8276,8 %
MPMiljöpartiet de gröna8543,2 %
Övriga partier3671,4 %

Kommunvalet 2018 i Lidköping

Kommunvalet 2018 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 89136,4 %
MModeraterna5 05918,6 %
SDSverigedemokraterna3 04311,2 %
CCenterpartiet2 5689,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4849,1 %
VVänsterpartiet1 6896,2 %
KDKristdemokraterna1 4365,3 %
MPMiljöpartiet de gröna8403,1 %
Övriga partier1510,6 %

Partiernas utveckling i Lidköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lidköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lidköping per valår
Parti200620102014201820222026
S39,6 %35,3 %36,1 %33,2 %34,1 %30,5 %
M22,3 %26,3 %19,8 %17,3 %17,6 %19,3 %
SD2,8 %5,1 %12,5 %17,3 %21,4 %19,7 %
C8,8 %7,1 %7,0 %8,9 %6,4 %6,2 %
KD8,8 %6,5 %5,4 %7,2 %6,6 %7,9 %
V6,4 %5,7 %5,6 %6,4 %5,0 %5,6 %
L5,3 %6,7 %5,1 %4,9 %3,9 %4,9 %
MP4,2 %6,4 %5,8 %3,6 %3,9 %4,4 %
Övr1,8 %0,8 %2,7 %1,2 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande83,0 %87,1 %88,2 %89,5 %87,8 %88,1 %

Valdeltagande i Lidköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lidköping 2018

Så skiljer sig Lidköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 33,2 % i Lidköping mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,0
  • KD +0,9
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • M −2,5
  • V −1,6
  • MP −0,8
  • L −0,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lidköping, från 12,5 % till 17,3 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 33,2 % (−2,9).

  • SD +4,8
  • S −2,9
  • M −2,5
  • MP −2,3
  • C +1,9
  • KD +1,9
  • FI −1,5
  • V +0,7

Valdeltagande i Lidköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,5 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lidköping på plats 41 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lidköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Margretelund N till 94,0 % i Stenhammar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Framnäs (46,5 %) och sitt svagaste i Saleby-Norra Härene (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Sverigedemokraterna i 1 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,2 % i kommunvalet mot 17,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • SD −6,1
  • L +4,2
  • S +3,2
  • KD −2,0
  • M +1,3
  • C +0,6
  • MP −0,5
  • V −0,2

Största parti i Lidköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lidköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lidköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %88,1 %
2022Socialdemokraterna34,1 %87,8 %
2018Socialdemokraterna33,2 %89,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %88,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %87,1 %
2006Socialdemokraterna39,6 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Lidköping 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Lidköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lidköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DalängenS38,5 %S41,0 %90,5 %
FramnäsS46,5 %S49,7 %80,9 %
FredriksdalS35,5 %S43,2 %83,9 %
Gamla stadens centrumS28,9 %S31,2 %80,6 %
Hovby-MajåkerS39,0 %S43,8 %92,3 %
JärpåsS27,5 %S29,5 %86,6 %
Lidåker-LjunghedS45,5 %S52,4 %91,7 %
Margretelund NS37,7 %S43,3 %77,3 %
Margretelund SS45,6 %S48,7 %86,6 %
Nya staden NS33,4 %S36,4 %86,1 %
Nya staden SS27,8 %S31,3 %85,8 %
OtterstadS23,3 %S23,2 %91,2 %
RådaS30,3 %S30,2 %90,3 %
Saleby-Norra HäreneSD25,6 %S25,3 %89,9 %
StenhammarS29,1 %S31,1 %94,0 %
SunnersbergS27,5 %S31,4 %92,4 %
Tofta-UlriksdalS37,1 %S41,8 %93,1 %
Tun-GillstadS24,5 %S24,0 %88,7 %
Vinninga-FilsbäckS37,5 %S40,8 %90,9 %
WennerbergS41,2 %S44,3 %83,3 %
ÅgårdsområdetS33,4 %S35,4 %90,5 %
ÖrslösaS25,9 %S26,5 %91,6 %

Utforska valdistrikten i Lidköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018