Valresultat Lilla Edet 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Lilla Edet med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,5 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lilla Edet ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 10 291
- Avgivna röster
- 8 731
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 568 | 29,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 478 | 28,7 % |
| MModeraterna | 1 239 | 14,4 % |
| VVänsterpartiet | 629 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 582 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 445 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 324 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 247 | 2,9 % |
| Övriga partier | 119 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 517 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 133 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 221 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 720 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 705 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 515 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 358 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 2,3 % |
| Övriga partier | 211 | 2,5 % |
Kommunvalet 2018 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 309 | 26,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 223 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 1 606 | 18,4 % |
| MModeraterna | 1 218 | 14,0 % |
| VVänsterpartiet | 653 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 261 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 232 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 2,0 % |
| Övriga partier | 34 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Lilla Edet 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lilla Edet i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 5,1 % | 10,1 % | 22,7 % | 29,8 % | 35,3 % | 30,6 % |
| S | 42,5 % | 37,9 % | 35,3 % | 28,7 % | 28,8 % | 26,0 % |
| M | 17,6 % | 22,3 % | 15,4 % | 14,4 % | 13,3 % | 15,9 % |
| V | 7,9 % | 7,3 % | 6,4 % | 7,3 % | 5,7 % | 7,1 % |
| C | 9,1 % | 6,5 % | 6,3 % | 6,7 % | 4,9 % | 5,3 % |
| KD | 5,5 % | 3,8 % | 3,0 % | 5,2 % | 5,4 % | 6,7 % |
| L | 5,4 % | 6,0 % | 3,5 % | 3,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| MP | 3,8 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 3,0 % | 1,4 % | 3,1 % | 1,4 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,0 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Lilla Edet 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lilla Edet 2018
Så skiljer sig Lilla Edet från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 29,8 % i Lilla Edet mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,2
- S +0,4
Svagare än i riket
- M −5,5
- C −1,9
- L −1,7
- MP −1,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lilla Edet, från 22,7 % till 29,8 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,3 % till 28,7 % (−6,6).
- SD +7,0
- S −6,6
- KD +2,1
- FI −1,9
- MP −1,3
- M −1,1
- ÖVR −1,0
- V +0,9
Valdeltagande i Lilla Edet
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,8 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lilla Edet på plats 249 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lilla Edet är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Lilla Edet Södra till 87,6 % i Hjärtum-Utby.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård-Prässebo (34,6 %) och sitt svagaste i Ström (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lilla Edet är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.
- C +11,7
- SD −4,2
- KD −2,5
- S −2,2
- L −0,8
- M −0,4
- V +0,2
Största parti i Lilla Edet sedan 2006
Största parti har skiftat i Lilla Edet under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,8 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lilla Edet 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lilla Edet. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göta | SD | 33,2 % | SD | 28,3 % | 79,9 % |
| Hjärtum-Utby | SD | 28,2 % | S | 24,7 % | 87,6 % |
| Lilla Edet Norra | S | 34,2 % | S | 32,7 % | 80,6 % |
| Lilla Edet Södra | S | 33,3 % | S | 30,8 % | 79,9 % |
| Lödöse-Tunge | S | 28,5 % | S | 28,0 % | 85,2 % |
| Nygård-Prässebo | SD | 34,6 % | SD | 30,8 % | 87,2 % |
| Ström | S | 36,2 % | S | 32,1 % | 82,1 % |
| Västerlanda | SD | 32,7 % | C | 30,1 % | 86,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018