Valresultat Lilla Edet 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Lilla Edet med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lilla Edet ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 9 850
- Avgivna röster
- 8 171
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 849 | 35,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 836 | 22,7 % |
| MModeraterna | 1 245 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 519 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 508 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 338 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 281 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 246 | 3,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 172 | 2,1 % |
| OVRövriga partier | 82 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 958 | 37,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 335 | 16,7 % |
| MModeraterna | 1 081 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 686 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 637 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 364 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 340 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 327 | 4,1 % |
| VägVVägV | 115 | 1,4 % |
| Övriga partier | 135 | 1,7 % |
Kommunvalet 2014 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 733 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 338 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 1 307 | 16,1 % |
| MModeraterna | 1 193 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 649 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 347 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 305 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 178 | 2,2 % |
| Övriga partier | 44 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Lilla Edet 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lilla Edet i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- MP
- L
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,9 % | 35,3 % | 28,7 % | 28,8 % | 26,0 % |
| SD | 5,1 % | 10,1 % | 22,7 % | 29,8 % | 35,3 % | 30,6 % |
| M | 17,6 % | 22,3 % | 15,4 % | 14,4 % | 13,3 % | 15,9 % |
| V | 7,9 % | 7,3 % | 6,4 % | 7,3 % | 5,7 % | 7,1 % |
| C | 9,1 % | 6,5 % | 6,3 % | 6,7 % | 4,9 % | 5,3 % |
| MP | 3,8 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,3 % | 3,1 % |
| L | 5,4 % | 6,0 % | 3,5 % | 3,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 3,0 % | 1,4 % | 3,1 % | 1,4 % | 1,8 % | 1,9 % |
| KD | 5,5 % | 3,8 % | 3,0 % | 5,2 % | 5,4 % | 6,7 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,0 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Lilla Edet 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lilla Edet 2014
Så skiljer sig Lilla Edet från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 22,7 % i Lilla Edet mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,9
- S +4,3
- V +0,7
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −7,9
- MP −2,7
- FP −1,9
- KD −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lilla Edet, från 10,1 % till 22,7 % (+12,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,3 % till 15,4 % (−6,9).
- SD +12,7
- M −6,9
- S −2,7
- FP −2,5
- FI +1,8
- V −0,9
- OVR +0,8
- KD −0,8
Valdeltagande i Lilla Edet
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,0 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lilla Edet på plats 265 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lilla Edet är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Göta till 85,7 % i Hjärtum-Utby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lilla Edet Norra (42,3 %) och sitt svagaste i Västerlanda (25,1 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lilla Edet är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.
- C +9,9
- SD −6,2
- V +1,6
- S −1,5
- KD −0,8
- M −0,7
- FP +0,3
- MP +0,1
Största parti i Lilla Edet sedan 2006
Största parti har skiftat i Lilla Edet under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,8 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lilla Edet 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lilla Edet. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göta | S | 28,3 % | S | 27,9 % | 76,8 % |
| Hjärtum-Utby | S | 33,3 % | S | 32,2 % | 85,7 % |
| Lilla Edet Norra | S | 42,3 % | S | 43,0 % | 76,9 % |
| Lilla Edet Södra | S | 41,4 % | S | 41,2 % | 78,0 % |
| Lödöse-Tunge | S | 35,6 % | S | 30,5 % | 81,6 % |
| Nygård-Prässebo | S | 33,0 % | S | 30,2 % | 84,9 % |
| Ström | S | 40,1 % | S | 38,2 % | 83,2 % |
| Västerlanda | S | 25,1 % | C | 26,9 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014