Valresultat Härryda 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Härryda med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härryda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 26 163
- Avgivna röster
- 23 369
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Härryda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 829 | 29,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 222 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 913 | 12,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 905 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 843 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 1 437 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 130 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 059 | 4,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 601 | 2,6 % |
| Övriga partier | 213 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Härryda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 442 | 28,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 651 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 139 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 084 | 9,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 949 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 290 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 287 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 145 | 5,0 % |
| VägVVägV | 546 | 2,4 % |
| Övriga partier | 362 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Härryda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 359 | 27,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 195 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 157 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 070 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 858 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 1 361 | 5,9 % |
| SPPSPP | 1 212 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 129 | 4,9 % |
| KomPKomP | 945 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 707 | 3,1 % |
| Övriga partier | 149 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Härryda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Härryda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,6 % | 36,3 % | 29,5 % | 23,9 % | 22,5 % | 23,6 % |
| S | 29,2 % | 21,9 % | 22,6 % | 21,5 % | 27,2 % | 23,9 % |
| SD | 2,7 % | 5,6 % | 12,6 % | 17,7 % | 20,6 % | 17,3 % |
| L | 10,7 % | 10,5 % | 8,2 % | 8,1 % | 6,2 % | 7,3 % |
| MP | 5,4 % | 7,6 % | 8,0 % | 5,5 % | 5,6 % | 6,6 % |
| C | 7,0 % | 6,0 % | 6,2 % | 9,3 % | 7,1 % | 8,7 % |
| KD | 7,4 % | 6,4 % | 4,9 % | 6,5 % | 5,0 % | 6,3 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,6 % | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 3,5 % | 1,5 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,1 % | 89,3 % | 90,8 % | 88,9 % | 89,3 % |
Valdeltagande i Härryda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Härryda 2014
Så skiljer sig Härryda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 22,6 % i Härryda mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,2
- FP +2,8
- MP +1,1
- KD +0,3
Svagare än i riket
- S −8,5
- V −1,1
- FI −0,5
- SD −0,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Härryda, från 5,6 % till 12,6 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,3 % till 29,5 % (−6,8).
- SD +6,9
- M −6,8
- FI +2,3
- FP −2,2
- KD −1,5
- S +0,7
- MP +0,4
- C +0,2
Valdeltagande i Härryda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,3 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Härryda på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Härryda är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Säteriet-Bråta m.fl. till 93,5 % i Önneröd-Salmered.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Orrekullen-Långetjärnshöjd (44,4 %) och sitt svagaste i Säteriet-Bråta m.fl. (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 16, Socialdemokraterna i 4 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härryda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- SD −3,3
- M −2,0
- KD −1,8
- MP +1,0
- C −0,3
- V +0,3
- FP −0,2
- S −0,1
Största parti i Härryda sedan 2006
Största parti har skiftat i Härryda under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,9 % | 89,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 88,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,9 % | 90,8 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,5 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,3 % | 88,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,6 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Härryda 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Härryda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backa-Eskilsby m.fl. | M | 24,6 % | M | 22,2 % | 88,5 % |
| Båtsmanstorpet m.fl. | M | 32,5 % | M | 29,1 % | 91,8 % |
| Djupedalsäng m.fl. | M | 30,2 % | M | 30,6 % | 90,8 % |
| Hindås centrum-Ingelse m.fl. | M | 24,8 % | M | 20,7 % | 86,9 % |
| Hällingsjö | M | 26,5 % | M | 27,2 % | 89,3 % |
| Härryda | S | 25,3 % | M | 22,6 % | 83,4 % |
| Högadal-Övre Skogen m.fl. | M | 32,9 % | M | 33,1 % | 89,4 % |
| Kindbogården-Solsten m.fl. | M | 31,6 % | M | 29,0 % | 85,9 % |
| Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl. | S | 31,1 % | S | 30,0 % | 86,4 % |
| Landvetter centrum Ö-Snåkered m.fl. | M | 33,5 % | M | 33,0 % | 92,6 % |
| Mölnlycke centrum m.fl. | M | 28,4 % | S | 27,3 % | 85,0 % |
| Nedre Skogen-Skinnefjäll m.fl. | M | 27,4 % | S | 26,0 % | 86,9 % |
| Nysäter-Benareby m.fl. | M | 36,4 % | M | 30,5 % | 90,2 % |
| Orrekullen-Långetjärnshöjd | M | 44,4 % | M | 37,3 % | 92,8 % |
| Pixbo m.fl. | M | 34,5 % | M | 33,7 % | 92,9 % |
| Rävlanda | S | 31,0 % | S | 34,7 % | 85,9 % |
| Säteriet-Bråta m.fl. | S | 38,3 % | S | 39,0 % | 75,5 % |
| Tahult-Byvägen m.fl. | M | 31,1 % | M | 30,8 % | 87,1 % |
| Älmhult-Bocköhalvön m.fl. | M | 28,4 % | M | 23,9 % | 86,7 % |
| Önneröd-Salmered | M | 37,5 % | M | 37,2 % | 93,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014