Valresultat Ulricehamn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ulricehamn med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,0 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ulricehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 17 897
- Avgivna röster
- 15 595
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 225 | 27,3 % |
| MModeraterna | 3 547 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 288 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 1 931 | 12,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 889 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 874 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 693 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 686 | 4,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 233 | 1,5 % |
| Övriga partier | 95 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 343 | 28,8 % |
| MModeraterna | 3 176 | 21,1 % |
| CCenterpartiet | 2 370 | 15,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 440 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 997 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 941 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 831 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 825 | 5,5 % |
| Övriga partier | 148 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Ulricehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 979 | 26,0 % |
| CCenterpartiet | 3 085 | 20,2 % |
| MModeraterna | 2 997 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 315 | 8,6 % |
| NyaUNyaU | 972 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 849 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 764 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 701 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 598 | 3,9 % |
| Övriga partier | 39 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Ulricehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ulricehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- KD
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,7 % | 26,2 % | 27,3 % | 24,7 % | 27,0 % | 25,1 % |
| M | 23,9 % | 29,4 % | 22,9 % | 19,7 % | 19,8 % | 20,7 % |
| SD | 2,9 % | 6,7 % | 14,8 % | 19,6 % | 23,9 % | 21,0 % |
| C | 14,8 % | 12,2 % | 12,5 % | 12,9 % | 9,0 % | 8,4 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,7 % | 3,2 % | 3,5 % | 4,2 % |
| KD | 9,9 % | 7,9 % | 5,7 % | 7,9 % | 7,1 % | 8,4 % |
| V | 3,9 % | 3,9 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,4 % | 5,4 % |
| L | 5,6 % | 6,8 % | 4,4 % | 5,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 4,1 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,0 % | 85,6 % | 87,1 % | 88,3 % | 86,3 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Ulricehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ulricehamn 2014
Så skiljer sig Ulricehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 12,5 % i Ulricehamn mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,4
- SD +1,9
- KD +1,1
Svagare än i riket
- S −3,7
- FI −1,6
- V −1,2
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ulricehamn, från 6,7 % till 14,8 % (+8,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,4 % till 22,9 % (−6,4).
- SD +8,1
- M −6,4
- FP −2,3
- KD −2,2
- FI +1,4
- S +1,1
- V +0,6
- MP −0,4
Valdeltagande i Ulricehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ulricehamn på plats 82 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ulricehamn är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Ulricehamn 3 Förvaltning Höjdgatan till 89,3 % i Vegby/Tvärred.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ulricehamn 2 Ulrikaskolan (38,6 %) och sitt svagaste i Hössna/Liared (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 3 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ulricehamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- C +7,7
- SD −6,2
- M −3,4
- KD −1,7
- S −1,3
- V +0,5
- MP −0,2
- FP +0,1
Största parti i Ulricehamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Ulricehamn under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,1 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 82,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ulricehamn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Ulricehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blidsberg/Dalum/Trädet | S | 23,4 % | C | 27,6 % | 82,1 % |
| Gällstad/Grönahög | S | 26,2 % | C | 32,5 % | 84,1 % |
| Hökerum/Nitta | S | 24,0 % | S | 23,2 % | 87,8 % |
| Hössna/Liared | M | 23,5 % | C | 33,7 % | 89,0 % |
| Timmele/Älmestad | M | 21,8 % | C | 29,0 % | 86,7 % |
| Ulricehamn 1 Resurscenter | S | 31,4 % | S | 30,3 % | 80,7 % |
| Ulricehamn 2 Ulrikaskolan | S | 38,6 % | S | 37,6 % | 83,2 % |
| Ulricehamn 3 Förvaltning Höjdgatan | S | 32,1 % | S | 31,6 % | 77,6 % |
| Ulricehamn 4 Församlingsgården | M | 32,8 % | M | 31,7 % | 88,5 % |
| Ulricehamn 5 Tingsholmsgymnasiet | S | 29,8 % | S | 30,3 % | 88,8 % |
| Ulricehamn 6 Solrosen inkl Marbäck | S | 34,6 % | S | 31,8 % | 83,7 % |
| Vegby/Tvärred | S | 27,9 % | C | 31,1 % | 89,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014