Valresultat Partille 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Partille med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Partille ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 27 007
- Avgivna röster
- 23 429
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 346 | 27,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 778 | 24,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 698 | 11,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 863 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 857 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 422 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 253 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 1 047 | 4,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 696 | 3,0 % |
| OVRövriga partier | 282 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 103 | 26,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 899 | 25,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 118 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 094 | 9,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 037 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 741 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 249 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 852 | 3,7 % |
| VägVVägV | 712 | 3,1 % |
| Övriga partier | 306 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 508 | 28,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 936 | 25,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 435 | 10,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 180 | 9,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 084 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 668 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 991 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 876 | 3,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 253 | 1,1 % |
| Övriga partier | 327 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Partille 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Partille i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,6 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- V
- KD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,2 % | 33,9 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,7 % | 22,0 % |
| S | 30,4 % | 24,8 % | 24,9 % | 23,8 % | 28,6 % | 26,8 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 11,6 % | 16,3 % | 17,8 % | 14,5 % |
| L | 10,7 % | 10,0 % | 8,0 % | 7,2 % | 5,9 % | 6,2 % |
| MP | 5,2 % | 7,6 % | 8,0 % | 5,3 % | 6,2 % | 7,2 % |
| V | 6,1 % | 5,1 % | 6,1 % | 8,1 % | 6,5 % | 7,9 % |
| KD | 8,4 % | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,4 % | 6,2 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 8,1 % |
| Övr | 3,5 % | 1,7 % | 4,2 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,9 % | 86,8 % | 87,9 % | 85,1 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Partille 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Partille 2014
Så skiljer sig Partille från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 24,9 % i Partille mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,0
- FP +2,6
- MP +1,1
- KD +0,8
Svagare än i riket
- S −6,2
- C −1,6
- SD −1,3
- FI −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Partille, från 5,8 % till 11,6 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,9 % till 27,3 % (−6,6).
- M −6,6
- SD +5,8
- FI +2,5
- FP −2,0
- KD −1,7
- OVR +1,1
- V +1,0
- C +0,5
Valdeltagande i Partille
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Partille på plats 106 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Partille är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,7 % i Oluff Nilssons väg till 90,8 % i Öjersjö-Hålsjöområdet.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Öjersjö-Hålsjöområdet (43,1 %) och sitt svagaste i Nedre Björndammen-Furuskog (10,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 9 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Partille är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,0 % i kommunvalet mot 11,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- SD −2,6
- MP +2,5
- FP +1,4
- KD −1,1
- V +1,1
- C −0,7
- M +0,7
- S +0,7
Största parti i Partille sedan 2006
Största parti har skiftat i Partille under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,3 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Partille 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Partille. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bethalaområdet-Sotenäs | M | 37,9 % | M | 39,8 % | 88,4 % |
| Brattåskärr-Fröjasten | M | 31,2 % | M | 32,1 % | 84,7 % |
| Furulund | M | 27,0 % | M | 29,6 % | 83,5 % |
| Jonsered-Kåhög-Uddared | S | 22,9 % | S | 25,2 % | 85,8 % |
| Kullegården-Frejaplan-Bockemossen | M | 37,1 % | M | 36,1 % | 86,1 % |
| Kåsjöområdet-Storegården | M | 33,6 % | M | 33,9 % | 89,1 % |
| Lexby-Paradiset-Lexbydal | M | 28,3 % | M | 27,7 % | 87,5 % |
| Mellby-Finngösa | S | 29,2 % | S | 29,2 % | 81,2 % |
| Nedre Björndammen-Furuskog | S | 42,6 % | S | 42,6 % | 74,5 % |
| Oluff Nilssons väg | S | 35,4 % | S | 36,4 % | 66,7 % |
| Oxled-Ljungkullen | S | 35,9 % | S | 35,9 % | 78,3 % |
| Partille centrum | S | 39,7 % | S | 39,7 % | 72,6 % |
| Skulltorp-Anneberg-Kåbäcken | S | 29,7 % | M | 29,7 % | 82,8 % |
| Soldatheden-Södra Puketorp | M | 31,2 % | M | 26,8 % | 90,6 % |
| Timmerslätt-Slätten | S | 26,6 % | M | 28,4 % | 89,9 % |
| Vallhamra-Norra Puketorp | M | 30,5 % | M | 26,9 % | 87,2 % |
| Öjersjö-Hålsjöområdet | M | 43,1 % | M | 42,4 % | 90,8 % |
| Övre Björndammen-Terrassen | S | 31,7 % | S | 31,1 % | 83,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014