Valresultat Lysekil 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Lysekil med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lysekil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Lysekil på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
11 549
Avgivna röster
9 838
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Lysekil

Riksdagsvalet 2014 i Lysekil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 45135,4 %
MModeraterna1 75418,0 %
SDSverigedemokraterna1 54915,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6046,2 %
VVänsterpartiet5946,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5665,8 %
CCenterpartiet5175,3 %
KDKristdemokraterna4124,2 %
FIFeministiskt initiativ2402,5 %
Övriga partier590,6 %

Landstingsvalet 2014 i Lysekil

Landstingsvalet 2014 i Lysekil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28335,7 %
MModeraterna1 40715,3 %
SDSverigedemokraterna1 01011,0 %
VVänsterpartiet8138,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7838,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5696,2 %
KDKristdemokraterna5375,8 %
CCenterpartiet4555,0 %
SPVGSPVG2552,8 %
Övriga partier720,8 %

Kommunvalet 2014 i Lysekil

Kommunvalet 2014 i Lysekil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 43525,3 %
LP.NULP.NU2 17122,6 %
SDSverigedemokraterna8739,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8418,7 %
MModeraterna8138,4 %
KK6386,6 %
VVänsterpartiet5996,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4945,1 %
CCenterpartiet4484,7 %
KDKristdemokraterna2762,9 %
Övriga partier360,4 %

Partiernas utveckling i Lysekil 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lysekil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • L
  • V
  • MP
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lysekil per valår
Parti200620102014201820222026
S43,1 %36,7 %35,4 %32,4 %33,5 %29,7 %
M20,4 %25,6 %18,0 %15,6 %16,3 %18,6 %
SD2,6 %5,8 %15,9 %21,8 %25,2 %20,8 %
L10,2 %10,0 %6,2 %5,4 %4,4 %6,5 %
V5,5 %5,6 %6,1 %6,6 %5,0 %5,7 %
MP4,5 %6,5 %5,8 %4,3 %4,4 %5,7 %
C4,8 %4,2 %5,3 %7,1 %4,6 %5,6 %
KD6,0 %4,7 %4,2 %5,5 %5,2 %6,0 %
Övr2,8 %0,9 %3,1 %1,3 %1,5 %1,4 %
Valdeltagande80,3 %84,2 %85,2 %87,5 %86,0 %86,1 %

Valdeltagande i Lysekil 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lysekil 2014

Så skiljer sig Lysekil från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 18,0 % i Lysekil mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,4
  • SD +3,0
  • FP +0,8
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • M −5,3
  • MP −1,1
  • C −0,8
  • FI −0,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lysekil, från 5,8 % till 15,9 % (+10,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,6 % till 18,0 % (−7,6).

  • SD +10,1
  • M −7,6
  • FP −3,8
  • FI +2,2
  • S −1,2
  • C +1,1
  • MP −0,7
  • V +0,5

Valdeltagande i Lysekil

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lysekil på plats 190 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lysekil är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Lysekil Bansvik till 87,5 % i Lysekil Slätten.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brastad tätort (48,3 %) och sitt svagaste i Skaftö (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lysekil är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 25,3 % i kommunvalet mot 35,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.

  • S −10,1
  • M −9,5
  • SD −6,8
  • FP +2,5
  • KD −1,4
  • MP −0,7
  • C −0,6
  • V +0,1

Största parti i Lysekil sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lysekil i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lysekil per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna33,5 %86,0 %
2018Socialdemokraterna32,4 %87,5 %
2014Socialdemokraterna35,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna36,7 %84,2 %
2006Socialdemokraterna43,1 %80,3 %

Valresultat per valdistrikt i Lysekil 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Lysekil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lysekil, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brastad landsbygdS32,5 %S23,9 %86,4 %
Brastad tätortS48,3 %S39,6 %82,9 %
BroS30,5 %S24,4 %83,5 %
LyseS30,6 %LP.NU23,0 %86,6 %
Lysekil BansvikS35,2 %S25,6 %70,7 %
Lysekil CentrumS44,2 %S30,1 %80,3 %
Lysekil DalskogenS43,0 %S28,3 %81,8 %
Lysekil KyrkvikS33,0 %LP.NU33,0 %79,8 %
Lysekil SlättenS35,9 %LP.NU32,4 %87,5 %
SkaftöM29,1 %FP22,4 %85,1 %

Utforska valdistrikten i Lysekil på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014