Valresultat Orust 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Orust med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,7 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orust ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 12 288
- Avgivna röster
- 10 697
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 893 | 27,4 % |
| MModeraterna | 2 580 | 24,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 604 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 904 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 627 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 571 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 557 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 478 | 4,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 272 | 2,6 % |
| Övriga partier | 73 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 804 | 27,9 % |
| MModeraterna | 2 027 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 075 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 895 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 771 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 707 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 651 | 6,5 % |
| SPVGSPVG | 507 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 484 | 4,8 % |
| Övriga partier | 117 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 598 | 25,7 % |
| MModeraterna | 1 691 | 16,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 191 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 1 132 | 11,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 982 | 9,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 979 | 9,7 % |
| FPOFPO | 589 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 458 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 264 | 2,6 % |
| (OP)(OP) | 185 | 1,8 % |
| Övriga partier | 42 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Orust 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Orust i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,1 % | 25,6 % | 27,4 % | 25,4 % | 28,3 % | 24,4 % |
| M | 25,6 % | 33,9 % | 24,4 % | 19,4 % | 17,9 % | 20,1 % |
| SD | 2,6 % | 4,7 % | 15,2 % | 21,2 % | 25,7 % | 21,9 % |
| C | 11,7 % | 8,8 % | 8,6 % | 10,1 % | 6,5 % | 7,2 % |
| L | 8,0 % | 8,3 % | 5,9 % | 5,2 % | 4,3 % | 6,1 % |
| MP | 4,7 % | 6,4 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,9 % | 6,5 % |
| V | 5,1 % | 4,7 % | 5,3 % | 6,7 % | 4,7 % | 4,2 % |
| KD | 8,1 % | 6,3 % | 4,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 7,8 % |
| Övr | 3,2 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,5 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 89,0 % | 87,9 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Orust 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Orust 2014
Så skiljer sig Orust från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 27,4 % i Orust mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +2,4
- SD +2,3
- M +1,1
- FP +0,5
Svagare än i riket
- S −3,6
- MP −1,5
- FI −0,5
- V −0,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Orust, från 4,7 % till 15,2 % (+10,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,9 % till 24,4 % (−9,4).
- SD +10,5
- M −9,4
- FP −2,4
- FI +2,0
- S +1,8
- KD −1,8
- MP −1,0
- V +0,5
Valdeltagande i Orust
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Orust på plats 89 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Orust är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,7 % i Röra Östra till 88,6 % i Tegneby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Röra Västra (33,4 %) och sitt svagaste i Gullholmen (13,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 4 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orust är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- M −7,7
- FP +5,8
- SD −5,5
- MP +4,3
- C +2,6
- KD −1,9
- S −1,7
- V −0,7
Största parti i Orust sedan 2006
Största parti har skiftat i Orust under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Orust 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Orust. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gullholmen | M | 43,6 % | M | 40,4 % | 85,6 % |
| Långelanda 1 | S | 27,2 % | S | 24,9 % | 86,5 % |
| Långelanda 2 | S | 28,4 % | S | 28,8 % | 82,8 % |
| Mollösund | M | 30,9 % | S | 19,2 % | 88,6 % |
| Morlanda Västra | M | 27,6 % | S | 24,7 % | 83,4 % |
| Morlanda Östra | S | 32,8 % | S | 29,4 % | 84,3 % |
| Myckleby | S | 26,8 % | S | 25,6 % | 88,3 % |
| Röra Västra | S | 33,4 % | S | 31,3 % | 85,9 % |
| Röra Östra | S | 29,8 % | S | 27,9 % | 82,7 % |
| Stala | S | 26,1 % | S | 24,8 % | 86,3 % |
| Tegneby | M | 23,1 % | C | 25,3 % | 88,6 % |
| Torp | S | 28,1 % | S | 26,6 % | 85,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014