Valresultat Tjörn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Tjörn med 28,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tjörn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 12 150
- Avgivna röster
- 10 782
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 080 | 28,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 363 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 512 | 14,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 078 | 10,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 803 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 585 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 582 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 372 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 226 | 2,1 % |
| Övriga partier | 72 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 624 | 25,6 % |
| MModeraterna | 2 518 | 24,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 288 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 044 | 10,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 905 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 617 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 495 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 390 | 3,8 % |
| VägVVägV | 175 | 1,7 % |
| SPVGSPVG | 135 | 1,3 % |
| Övriga partier | 55 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 153 | 29,9 % |
| MModeraterna | 2 240 | 21,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 525 | 14,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 769 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 734 | 7,0 % |
| TJÖPTJÖP | 646 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 623 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 543 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 2,5 % |
| Övriga partier | 36 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Tjörn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tjörn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,1 procentenheter).
- M
- S
- SD
- KD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,3 % | 36,1 % | 28,9 % | 21,6 % | 19,9 % | 22,2 % |
| S | 25,0 % | 20,4 % | 22,1 % | 20,6 % | 25,4 % | 21,8 % |
| SD | 2,0 % | 5,0 % | 14,2 % | 20,8 % | 24,3 % | 20,3 % |
| KD | 16,0 % | 13,2 % | 10,1 % | 12,3 % | 9,9 % | 10,5 % |
| L | 11,0 % | 9,9 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,8 % |
| C | 6,4 % | 5,6 % | 5,5 % | 7,7 % | 5,5 % | 6,2 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 5,5 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,2 % |
| V | 3,9 % | 3,0 % | 3,5 % | 5,1 % | 3,7 % | 3,6 % |
| Övr | 2,2 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,5 % | 88,7 % | 90,4 % | 89,4 % | 89,3 % |
Valdeltagande i Tjörn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tjörn 2014
Så skiljer sig Tjörn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 22,1 % i Tjörn mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,5
- KD +5,5
- FP +2,1
- SD +1,3
Svagare än i riket
- S −8,9
- V −2,2
- MP −1,4
- FI −1,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tjörn, från 5,0 % till 14,2 % (+9,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,1 % till 28,9 % (−7,2).
- SD +9,1
- M −7,2
- KD −3,1
- FP −2,3
- FI +1,8
- S +1,8
- V +0,5
- MP −0,4
Valdeltagande i Tjörn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,7 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tjörn på plats 31 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tjörn är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Stenkyrka 1 till 89,0 % i Bleket-Klädesholmen.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Valla 1 (35,3 %) och sitt svagaste i Åstol (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 2, Kristdemokraterna i 2 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tjörn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,9 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- S +7,8
- M −7,6
- FP +7,0
- SD −6,9
- KD −3,1
- V −1,0
- MP +0,5
- C −0,3
Största parti i Tjörn sedan 2006
Största parti har skiftat i Tjörn under perioden 2006–2014: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,2 % | 89,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,6 % | 90,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,9 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,3 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Tjörn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tjörn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bleket-Klädesholmen | M | 28,2 % | S | 24,3 % | 89,0 % |
| Dyrön | KD | 36,6 % | S | 44,3 % | 86,0 % |
| Klövedal | M | 26,8 % | S | 33,1 % | 86,4 % |
| Rönnäng | M | 25,1 % | S | 24,6 % | 84,4 % |
| Skärhamn 1 | M | 34,0 % | S | 28,9 % | 88,1 % |
| Skärhamn 2 | M | 35,2 % | S | 31,3 % | 86,4 % |
| Stenkyrka 1 | S | 29,8 % | S | 38,1 % | 80,8 % |
| Stenkyrka 2 | M | 25,6 % | S | 30,5 % | 86,0 % |
| Valla 1 | M | 35,3 % | M | 30,9 % | 89,0 % |
| Valla 2 | M | 28,2 % | S | 28,2 % | 87,5 % |
| Valla 3 | S | 30,1 % | S | 35,5 % | 85,8 % |
| Åstol | KD | 42,3 % | KD | 37,4 % | 86,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014