Valresultat Borås 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Borås med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 81 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 80 115
- Avgivna röster
- 67 990
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 131 | 31,4 % |
| MModeraterna | 15 679 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 716 | 14,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 572 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 874 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 513 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 3 465 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 3 312 | 4,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 492 | 2,2 % |
| Övriga partier | 541 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 132 | 34,5 % |
| MModeraterna | 14 675 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 312 | 10,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 815 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 4 694 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 206 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 819 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 3 552 | 5,3 % |
| Övriga partier | 941 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 483 | 33,3 % |
| MModeraterna | 14 729 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 647 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 5 007 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 729 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 270 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 3 802 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 224 | 4,8 % |
| BovBov | 1 228 | 1,8 % |
| Övriga partier | 400 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Borås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- L
- KD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 31,9 % | 31,4 % | 29,5 % | 30,4 % | 29,3 % |
| M | 25,3 % | 29,1 % | 23,3 % | 20,5 % | 20,1 % | 20,2 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 14,4 % | 18,4 % | 21,5 % | 18,9 % |
| MP | 4,2 % | 6,5 % | 6,8 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % |
| V | 6,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,0 % | 6,1 % | 8,9 % |
| L | 7,2 % | 7,7 % | 5,2 % | 5,7 % | 4,2 % | 4,6 % |
| KD | 7,9 % | 6,2 % | 5,1 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,8 % |
| C | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % | 7,3 % | 5,9 % | 5,4 % |
| Övr | 3,9 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 82,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Borås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borås 2014
Så skiljer sig Borås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i Borås mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 1,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +1,6
- KD +0,6
- S +0,4
- V +0,0
Svagare än i riket
- C −1,2
- FI −0,9
- FP −0,2
- MP −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Borås, från 7,1 % till 14,4 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,1 % till 23,3 % (−5,8).
- SD +7,4
- M −5,8
- FP −2,5
- FI +2,0
- KD −1,0
- S −0,5
- MP +0,3
- C +0,2
Valdeltagande i Borås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,9 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Borås på plats 209 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borås är indelad i 81 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,3 % i Borås 12 Hässleholmen-Alnen till 92,2 % i Gingri.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borås 86 Norrby Billdalsgatan (64,8 %) och sitt svagaste i Brämhult Södra (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 58, Moderaterna i 23 av 81 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,3 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- SD −3,1
- S +1,9
- V +1,7
- M −1,5
- FP +1,1
- C +0,7
- KD −0,4
- MP +0,2
Största parti i Borås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Borås 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 81 valdistrikten i Borås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aplared | S | 27,7 % | S | 26,6 % | 88,0 % |
| Borgstena | S | 21,5 % | C | 21,2 % | 86,6 % |
| Borås 1 Norrmalm-Kypered | S | 40,2 % | S | 41,1 % | 62,0 % |
| Borås 2 Norrmalm-Västra | S | 30,2 % | S | 34,0 % | 83,6 % |
| Borås 4 Norrmalm Nedre | M | 29,0 % | S | 29,9 % | 83,6 % |
| Borås 5 Norrmalm-Linnéparken | M | 33,5 % | M | 32,9 % | 88,2 % |
| Borås 6 Bergdalen | M | 35,4 % | M | 33,8 % | 90,5 % |
| Borås 7 Björkäng-Östermalm | M | 29,5 % | M | 27,6 % | 81,3 % |
| Borås 8 Hulta Västra | S | 48,9 % | S | 51,1 % | 69,1 % |
| Borås 9 Hulta-Brotorp | S | 37,1 % | S | 38,6 % | 87,0 % |
| Borås 10 Hulta-Sörmarken | S | 51,5 % | S | 51,5 % | 81,1 % |
| Borås 11 Hässleholmen-Fjärding | S | 57,4 % | S | 60,2 % | 64,8 % |
| Borås 12 Hässleholmen-Alnen | S | 56,7 % | S | 60,0 % | 56,3 % |
| Borås 13 Hässleholmen-Boda | S | 44,6 % | S | 48,3 % | 70,8 % |
| Borås 14 Norrmalm-Liljeberget | S | 33,9 % | S | 34,9 % | 83,5 % |
| Borås 15 Hässleholmen Norra | S | 44,8 % | S | 48,6 % | 74,8 % |
| Borås 26 Högskoleområdet | M | 31,6 % | M | 28,6 % | 83,4 % |
| Borås 27 Engelbrektsområdet | M | 30,0 % | S | 28,5 % | 81,8 % |
| Borås 28 Lugnet | M | 33,7 % | M | 33,3 % | 85,2 % |
| Borås 29 Övre Villastan | M | 36,0 % | M | 32,1 % | 84,9 % |
| Borås 30 Nedre Villastan | M | 40,5 % | M | 38,6 % | 84,4 % |
| Borås 31 Bergsäter | S | 27,7 % | S | 28,0 % | 84,9 % |
| Borås 32 Trandared-Söderkulla | S | 33,5 % | S | 34,4 % | 87,5 % |
| Borås 33 Trandared | S | 40,7 % | S | 41,7 % | 85,9 % |
| Borås 34 Trandared-Strömsdal | S | 36,0 % | S | 38,2 % | 84,9 % |
| Borås 35 Trandared-Skolan | S | 41,3 % | S | 41,8 % | 81,2 % |
| Borås 36 Trandared-Söderfors | S | 38,1 % | S | 40,5 % | 81,9 % |
| Borås 37 Hedvigsborg-Kristineberg | S | 30,7 % | S | 33,3 % | 83,2 % |
| Borås 38 Hedvigsborg-Kråkered | S | 27,2 % | S | 27,7 % | 86,9 % |
| Borås 39 Dammsvedjan | S | 32,2 % | S | 33,8 % | 83,4 % |
| Borås 40 Kristineberg | S | 32,5 % | S | 32,9 % | 91,6 % |
| Borås 41 Kristineberg-Gässlösa | S | 43,2 % | S | 43,3 % | 70,8 % |
| Borås 51 Centrum | M | 33,2 % | M | 31,3 % | 74,3 % |
| Borås 52 Druvefors | S | 31,2 % | S | 33,9 % | 83,8 % |
| Borås 53 Göta | S | 41,8 % | S | 40,6 % | 73,6 % |
| Borås 55 Regementet-Funningen | S | 31,0 % | S | 30,2 % | 82,1 % |
| Borås 56 Parkstaden | M | 30,7 % | M | 31,6 % | 89,2 % |
| Borås 57 Hestraklint | M | 28,7 % | S | 28,5 % | 86,9 % |
| Borås 58 Nedre Byttorp | S | 27,9 % | S | 29,2 % | 87,7 % |
| Borås 59 Övre Byttorp | S | 34,8 % | S | 36,3 % | 84,5 % |
| Borås 60 Tullen Norra | S | 37,3 % | S | 38,5 % | 83,6 % |
| Borås 61 Tullen-Viared | S | 32,2 % | S | 33,9 % | 81,9 % |
| Borås 76 Sjöbo-Nord | S | 31,4 % | S | 33,7 % | 82,5 % |
| Borås 77 Sjöbo-Ekäng | S | 46,2 % | S | 45,5 % | 75,1 % |
| Borås 78 Sjöbo-Barnhem | S | 47,6 % | S | 50,3 % | 77,4 % |
| Borås 79 Sjöbo-Nolhaga | S | 44,9 % | S | 49,8 % | 74,8 % |
| Borås 80 Sjöbo-Småstugeområde | S | 41,2 % | S | 42,3 % | 81,8 % |
| Borås 81 Sjöbo Torg | S | 44,0 % | S | 42,1 % | 69,2 % |
| Borås 82 Sjöboklintområdet | S | 46,9 % | S | 50,1 % | 72,2 % |
| Borås 83 Alideberg-Ryda | S | 35,4 % | S | 37,0 % | 76,5 % |
| Borås 85 Norrby Spinnaren | S | 56,6 % | S | 61,6 % | 69,1 % |
| Borås 86 Norrby Billdalsgatan | S | 64,8 % | S | 70,1 % | 64,4 % |
| Borås 88 Hestra-Ekås | M | 30,2 % | M | 28,7 % | 90,6 % |
| Bredared | M | 25,2 % | S | 22,7 % | 91,1 % |
| Brämhult Norra | M | 31,0 % | M | 29,7 % | 89,8 % |
| Brämhult Södra | M | 36,8 % | M | 34,0 % | 88,2 % |
| Brämhult-Svensgärde | M | 39,4 % | M | 35,6 % | 87,6 % |
| Dalsjöfors 1 Västra | S | 28,9 % | S | 31,4 % | 87,5 % |
| Dalsjöfors 2 Östra | S | 34,3 % | S | 34,7 % | 89,8 % |
| Dalsjöfors 9 Centrum | S | 37,8 % | S | 39,0 % | 86,5 % |
| Dannike | S | 29,4 % | S | 28,5 % | 89,0 % |
| Fristad Centrum | S | 36,5 % | S | 38,6 % | 84,6 % |
| Fristad Tärby | S | 27,3 % | S | 27,3 % | 82,7 % |
| Fristad Västra | S | 28,0 % | S | 29,0 % | 90,0 % |
| Gingri | M | 28,6 % | M | 28,4 % | 92,2 % |
| Gånghester | S | 29,1 % | S | 29,7 % | 89,5 % |
| Kinnarumma | S | 38,6 % | S | 39,0 % | 87,9 % |
| Målsryd | S | 31,4 % | S | 33,0 % | 87,2 % |
| Rydboholm | S | 35,6 % | S | 37,8 % | 87,4 % |
| Rångedala | S | 24,4 % | S | 24,4 % | 89,6 % |
| Sandared 1 Öster | S | 31,7 % | S | 33,6 % | 90,3 % |
| Sandared 2 Väster | M | 32,7 % | M | 30,9 % | 88,2 % |
| Sandhult-Norra | S | 25,8 % | S | 26,8 % | 87,6 % |
| Seglora | S | 26,3 % | S | 26,5 % | 82,8 % |
| Sjömarken 1 Södra | M | 40,0 % | M | 39,6 % | 87,4 % |
| Sjömarken 2 Norra | M | 32,6 % | M | 32,2 % | 90,9 % |
| Sparsör Frufällan | M | 33,2 % | M | 32,9 % | 88,7 % |
| Svaneholm | S | 44,2 % | S | 46,2 % | 81,8 % |
| Tämta-Vänga | M | 22,1 % | C | 33,9 % | 91,1 % |
| Viskafors | S | 42,7 % | S | 43,7 % | 83,9 % |
| Äspered | S | 22,0 % | S | 21,7 % | 90,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014