Valresultat Borås 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Borås med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 80 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,4 %
- Röstberättigade
- 83 786
- Avgivna röster
- 69 024
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 724 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 652 | 21,5 % |
| MModeraterna | 13 753 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 305 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 197 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 4 043 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 889 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 563 | 3,8 % |
| Övriga partier | 1 157 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 091 | 30,8 % |
| MModeraterna | 13 247 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 057 | 17,6 % |
| KDKristdemokraterna | 5 977 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 5 311 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 3 945 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 020 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 896 | 2,8 % |
| Övriga partier | 1 886 | 2,8 % |
Kommunvalet 2022 i Borås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 978 | 29,1 % |
| MModeraterna | 13 382 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 737 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 143 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 551 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 4 080 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 626 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 159 | 3,1 % |
| Övriga partier | 939 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Borås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 31,9 % | 31,4 % | 29,5 % | 30,4 % | 29,3 % |
| SD | 3,2 % | 7,1 % | 14,4 % | 18,4 % | 21,5 % | 18,9 % |
| M | 25,3 % | 29,1 % | 23,3 % | 20,5 % | 20,1 % | 20,2 % |
| KD | 7,9 % | 6,2 % | 5,1 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,8 % |
| V | 6,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,0 % | 6,1 % | 8,9 % |
| C | 5,8 % | 4,7 % | 4,9 % | 7,3 % | 5,9 % | 5,4 % |
| L | 7,2 % | 7,7 % | 5,2 % | 5,7 % | 4,2 % | 4,6 % |
| MP | 4,2 % | 6,5 % | 6,8 % | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 3,9 % | 1,3 % | 3,0 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 82,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Borås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borås 2022
Så skiljer sig Borås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Miljöpartiet, som fick 3,8 % i Borås mot 5,1 % i hela landet — en skillnad på 1,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,0
- KD +1,0
- SD +0,9
- S +0,0
Svagare än i riket
- MP −1,3
- C −0,8
- V −0,6
- L −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Borås, från 18,4 % till 21,5 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 5,7 % till 4,2 % (−1,5).
- SD +3,1
- L −1,5
- C −1,3
- V −0,9
- S +0,8
- M −0,4
- KD −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Borås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Borås på plats 243 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borås är indelad i 80 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 50,5 % i Hässleholmen-Våglängdsgatan till 92,1 % i Sjömarken Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrby-Billdalsgatan (60,8 %) och sitt svagaste i Borgstena-Tämta-Vänga (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 55, Moderaterna i 15, Sverigedemokraterna i 10 av 80 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,6 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,9 procentenheter.
- SD −2,9
- KD +2,7
- V +1,9
- S −1,2
- L +1,1
- M −0,6
- MP −0,6
- C +0,0
Största parti i Borås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Borås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Borås 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 80 valdistrikten i Borås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alideberg-Erikslund | S | 38,0 % | S | 37,2 % | 70,4 % |
| Aplared | SD | 26,7 % | SD | 23,3 % | 86,8 % |
| Bergdalen Södra | M | 30,3 % | M | 29,7 % | 88,3 % |
| Bergdalen-Liljeberget | S | 30,9 % | S | 29,5 % | 81,7 % |
| Bergsbo-Trandared | SD | 28,6 % | SD | 27,3 % | 82,7 % |
| Bergsäter-Bergsbo | M | 26,0 % | S | 24,9 % | 79,9 % |
| Boda-Brämhult | S | 30,2 % | S | 29,9 % | 75,7 % |
| Borgstena-Tämta-Vänga | SD | 30,4 % | SD | 26,7 % | 90,3 % |
| Bosnäs-Viared | SD | 31,3 % | SD | 28,2 % | 88,4 % |
| Bredared | SD | 26,7 % | SD | 23,4 % | 91,2 % |
| Brotorp | S | 36,5 % | S | 35,4 % | 84,5 % |
| Brämhult-Kärra | S | 29,1 % | S | 25,6 % | 86,9 % |
| Brämhult-Ön | S | 28,2 % | S | 25,4 % | 88,3 % |
| Byttorp | S | 34,1 % | S | 31,2 % | 84,9 % |
| Centrum | M | 33,7 % | M | 31,3 % | 79,6 % |
| Centrum Norra | S | 27,1 % | S | 26,1 % | 79,6 % |
| Centrum Östra | M | 29,0 % | M | 29,3 % | 81,0 % |
| Dalsjöfors Västra | S | 32,9 % | S | 31,8 % | 86,5 % |
| Dalsjöfors Östra | S | 29,2 % | S | 27,2 % | 88,7 % |
| Dammsvedjan-Gässlösa-Kristineberg | S | 31,8 % | S | 30,9 % | 84,3 % |
| Dannike | SD | 31,2 % | SD | 29,2 % | 88,1 % |
| Druvefors Västra | S | 29,3 % | S | 27,9 % | 82,0 % |
| Druvefors Östra | S | 31,8 % | S | 30,9 % | 77,9 % |
| Ekås-Hestra | S | 28,9 % | S | 27,0 % | 89,9 % |
| Fristad-Asklanda | SD | 25,4 % | M | 24,1 % | 90,3 % |
| Fristad-Gingri | S | 31,5 % | S | 27,8 % | 84,1 % |
| Fristad-Kvarbo | S | 29,8 % | S | 28,7 % | 87,7 % |
| Frufällan-Tosseryd | M | 27,2 % | M | 26,3 % | 87,7 % |
| Gånghester | S | 29,4 % | S | 29,7 % | 89,2 % |
| Göta | S | 33,8 % | S | 30,6 % | 71,7 % |
| Göta-Kristineberg | S | 36,6 % | S | 36,4 % | 73,1 % |
| Göta-Regementet | S | 26,6 % | S | 27,0 % | 76,9 % |
| Hedvigsborg-Kråkered | S | 26,1 % | S | 25,8 % | 83,5 % |
| Hestra Parkstad | S | 31,9 % | S | 27,8 % | 89,4 % |
| Hestra-Byttorp | S | 30,9 % | S | 28,4 % | 82,5 % |
| Hulta Västra | S | 39,6 % | S | 36,2 % | 77,3 % |
| Hulta Östra | S | 46,6 % | S | 42,9 % | 65,0 % |
| Hässleholmen-Brämhult | S | 30,2 % | S | 28,1 % | 83,5 % |
| Hässleholmen-Distansgatan | S | 54,3 % | S | 52,7 % | 51,8 % |
| Hässleholmen-Tunnlandsgatan | S | 52,0 % | S | 50,9 % | 51,8 % |
| Hässleholmen-Våglängdsgatan | S | 57,1 % | S | 59,6 % | 50,5 % |
| Knalleland-Lundby | S | 31,4 % | S | 32,7 % | 75,0 % |
| Kristineberg | S | 37,9 % | S | 34,3 % | 62,1 % |
| Lugnet | S | 29,8 % | S | 28,2 % | 81,3 % |
| Lundaskog-Lyckebo | M | 29,9 % | M | 29,9 % | 87,3 % |
| Målsryd | S | 29,5 % | S | 26,2 % | 86,9 % |
| Norrby Norra | S | 51,0 % | S | 53,2 % | 57,9 % |
| Norrby Södra | S | 46,5 % | S | 49,2 % | 62,1 % |
| Norrby-Billdalsgatan | S | 60,8 % | S | 65,7 % | 56,2 % |
| Norrmalm-Hornsgatan | S | 26,5 % | S | 23,8 % | 81,0 % |
| Norrmalm-Kype | S | 32,2 % | S | 30,5 % | 77,6 % |
| Norrmalm-Nedre | S | 27,3 % | S | 29,1 % | 83,6 % |
| Norrmalm-Sagavallen | S | 32,1 % | S | 31,4 % | 83,4 % |
| Parkstaden-Byttorp | M | 26,3 % | M | 28,1 % | 84,5 % |
| Rydboholm | S | 30,7 % | S | 28,9 % | 82,5 % |
| Salängen-Villastaden | M | 26,4 % | M | 26,2 % | 82,5 % |
| Sandared | S | 33,6 % | S | 33,1 % | 86,7 % |
| Sandared Västra | M | 26,2 % | M | 26,2 % | 91,1 % |
| Sandared Östra | M | 31,7 % | M | 30,1 % | 91,1 % |
| Sandhult-Hedared | SD | 27,7 % | SD | 24,9 % | 88,4 % |
| Sjöbo-Almenäs | S | 35,3 % | S | 34,9 % | 69,8 % |
| Sjöbo-Björksäter | S | 39,1 % | S | 38,3 % | 73,3 % |
| Sjöbo-Johannelund | S | 36,2 % | S | 37,1 % | 65,0 % |
| Sjöbo-Långesten | S | 32,7 % | S | 31,0 % | 67,7 % |
| Sjöbo-Nolhaga | S | 37,6 % | S | 35,8 % | 64,9 % |
| Sjöbo-Ryda | S | 36,5 % | S | 34,5 % | 72,3 % |
| Sjömarken Norra | M | 28,3 % | M | 30,1 % | 92,1 % |
| Sjömarken Södra | M | 27,5 % | M | 27,2 % | 88,4 % |
| Sparsör | M | 27,9 % | M | 29,2 % | 91,3 % |
| Svaneholm-Seglora | SD | 30,6 % | S | 29,0 % | 82,8 % |
| Svensgärde-Sörmarken | S | 32,2 % | S | 29,5 % | 84,4 % |
| Trandared Södra | S | 35,1 % | S | 34,6 % | 79,0 % |
| Trandared Västra | S | 33,8 % | S | 31,6 % | 82,1 % |
| Trandared Östra | S | 37,0 % | S | 35,7 % | 77,1 % |
| Tullen | S | 30,6 % | S | 28,3 % | 76,1 % |
| Villastaden | M | 25,2 % | M | 25,4 % | 77,9 % |
| Viskafors-Fagersberg | S | 39,5 % | S | 35,9 % | 82,1 % |
| Viskafors-Kinnarumma | S | 30,0 % | S | 27,4 % | 84,9 % |
| Äspered-Rångedala | SD | 29,9 % | SD | 27,3 % | 91,2 % |
| Östermalm | M | 23,4 % | S | 24,1 % | 77,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022