Valresultat Öckerö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Öckerö med 24,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (24,7 %). Valdeltagandet var 90,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Öckerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,8 %
- Röstberättigade
- 10 173
- Avgivna röster
- 9 232
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 271 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 023 | 22,1 % |
| MModeraterna | 1 810 | 19,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 294 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 442 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 413 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 407 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 381 | 4,2 % |
| Övriga partier | 105 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 218 | 24,6 % |
| MModeraterna | 1 801 | 19,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 760 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 402 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 503 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 464 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 297 | 3,3 % |
| DemokDemokraterna | 134 | 1,5 % |
| Övriga partier | 133 | 1,5 % |
Kommunvalet 2022 i Öckerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 254 | 24,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 914 | 21,0 % |
| MModeraterna | 1 840 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 161 | 12,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 563 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 489 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 4,4 % |
| BrobyBrobyggarpartiet | 295 | 3,2 % |
| CCenterpartiet | 168 | 1,8 % |
| Övriga partier | 31 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Öckerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Öckerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 24,1 % | 18,9 % | 20,4 % | 18,6 % | 24,8 % | 21,5 % |
| SD | 2,3 % | 4,5 % | 10,6 % | 17,5 % | 22,1 % | 19,0 % |
| M | 28,3 % | 36,2 % | 30,2 % | 21,9 % | 19,8 % | 21,3 % |
| KD | 21,7 % | 19,3 % | 16,9 % | 19,4 % | 14,1 % | 14,9 % |
| C | 3,4 % | 2,8 % | 2,9 % | 5,4 % | 4,8 % | 6,4 % |
| L | 9,3 % | 8,2 % | 6,9 % | 6,6 % | 4,5 % | 6,8 % |
| MP | 4,4 % | 5,9 % | 5,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,5 % |
| V | 4,1 % | 3,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 3,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,9 % | 0,9 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 87,3 % | 89,4 % | 89,7 % | 91,7 % | 90,8 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Öckerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Öckerö 2022
Så skiljer sig Öckerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 14,1 % i Öckerö mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +8,8
- SD +1,6
- M +0,7
Svagare än i riket
- S −5,5
- V −2,6
- C −1,9
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Öckerö, från 18,6 % till 24,8 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 19,4 % till 14,1 % (−5,3).
- S +6,2
- KD −5,3
- SD +4,6
- M −2,2
- L −2,1
- V −0,8
- C −0,6
- MP −0,2
Valdeltagande i Öckerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 90,8 %, vilket är 6,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Öckerö på plats 4 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Öckerö är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Hyppeln, Hälsö, Knippla och Rörö till 89,0 % i Fotö och Hönö Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bohus-Björkö, Grötö och Kalvsund (30,3 %) och sitt svagaste i Öckerö Norra (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Öckerö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 14,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- KD +10,6
- SD −9,4
- S −3,8
- C −3,0
- L +1,7
- MP +0,9
- M +0,4
- V +0,2
Största parti i Öckerö sedan 2006
Största parti har skiftat i Öckerö under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,5 % | 90,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 90,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,9 % | 91,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 89,4 % |
| 2006 | Moderaterna | 28,3 % | 87,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Öckerö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Öckerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bohus-Björkö, Grötö och Kalvsund | S | 30,3 % | M | 22,8 % | 88,3 % |
| Fotö och Hönö Södra | SD | 23,9 % | KD | 30,3 % | 89,0 % |
| Hyppeln, Hälsö, Knippla och Rörö | S | 26,9 % | M | 24,7 % | 77,8 % |
| Hönö Nordost | S | 29,9 % | S | 25,6 % | 87,5 % |
| Hönö Nordväst | S | 24,1 % | KD | 27,3 % | 88,5 % |
| Öckerö Norra | SD | 22,8 % | KD | 31,5 % | 87,7 % |
| Öckerö Södra | SD | 23,6 % | KD | 29,0 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022