Valresultat Falköping 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Falköping med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Falköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
24 879
Avgivna röster
21 182
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Falköping

Riksdagsvalet 2022 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 22429,7 %
SDSverigedemokraterna5 25925,1 %
MModeraterna3 62717,3 %
KDKristdemokraterna1 5957,6 %
CCenterpartiet1 4917,1 %
VVänsterpartiet1 0224,9 %
MPMiljöpartiet de gröna7233,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6623,2 %
Övriga partier3301,6 %

Regionvalet 2022 i Falköping

Regionvalet 2022 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 46631,1 %
SDSverigedemokraterna4 07019,6 %
MModeraterna3 65817,6 %
KDKristdemokraterna2 06910,0 %
CCenterpartiet1 6918,1 %
VVänsterpartiet1 2806,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6203,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4962,4 %
Övriga partier4192,0 %

Kommunvalet 2022 i Falköping

Kommunvalet 2022 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 27629,9 %
MModeraterna4 65322,1 %
SDSverigedemokraterna4 24520,2 %
CCenterpartiet1 9219,1 %
KDKristdemokraterna1 5047,2 %
VVänsterpartiet1 2215,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5722,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5302,5 %
Övriga partier870,4 %

Partiernas utveckling i Falköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Falköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Falköping per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %31,2 %32,3 %29,2 %29,7 %27,9 %
SD4,2 %7,8 %17,5 %20,9 %25,1 %21,3 %
M22,3 %27,8 %19,9 %16,8 %17,3 %18,1 %
KD9,6 %7,8 %6,1 %9,1 %7,6 %8,7 %
C12,6 %9,3 %9,2 %9,9 %7,1 %6,6 %
V4,7 %4,7 %4,2 %5,9 %4,9 %6,8 %
MP3,6 %5,3 %4,9 %3,1 %3,5 %4,4 %
L4,4 %5,2 %3,4 %3,7 %3,2 %4,3 %
Övr2,2 %0,9 %2,5 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande82,1 %84,7 %87,2 %87,4 %85,1 %86,1 %

Valdeltagande i Falköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Falköping 2022

Så skiljer sig Falköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Falköping mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,6
  • KD +2,3
  • C +0,4

Svagare än i riket

  • V −1,9
  • M −1,8
  • MP −1,6
  • L −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Falköping, från 20,9 % till 25,1 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,9 % till 7,1 % (−2,8).

  • SD +4,2
  • C −2,8
  • KD −1,5
  • V −1,0
  • M +0,5
  • L −0,5
  • S +0,5
  • MP +0,4

Valdeltagande i Falköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Falköping på plats 138 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Falköping är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Ranten-Grönelund till 90,0 % i Odensberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dotorp-Tåstorp (44,5 %) och sitt svagaste i Vartofta (18,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 9 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.

  • SD −4,9
  • M +4,8
  • C +2,0
  • MP −0,9
  • V +0,9
  • KD −0,5
  • L −0,4
  • S +0,1

Största parti i Falköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Falköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Falköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %86,1 %
2022Socialdemokraterna29,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,2 %87,4 %
2014Socialdemokraterna32,3 %87,2 %
2010Socialdemokraterna31,2 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Falköping 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Falköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Falköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergslidenS32,4 %S34,6 %77,4 %
Bestorp-MössebergS32,4 %S32,0 %89,6 %
CentrumS34,4 %S34,3 %84,7 %
Dotorp-TåstorpS44,5 %S44,7 %77,7 %
FlobySD33,1 %SD28,8 %77,5 %
FredriksbergS36,3 %S37,3 %78,1 %
Gudhem-BroddetorpSD27,8 %SD23,8 %89,7 %
Kinnarp-SlutarpSD32,4 %SD27,8 %87,4 %
KyrkerörS34,3 %S35,9 %81,0 %
OdensbergSD30,7 %M22,8 %90,0 %
Ranten-GrönelundS37,6 %S39,5 %74,5 %
StenstorpSD30,6 %S27,4 %82,5 %
StenstorpsbygdenSD30,8 %SD24,9 %88,4 %
Södra Bestorp-Nedre MössebergS29,1 %M29,1 %86,2 %
VartoftaSD32,5 %SD26,8 %88,0 %
Vilhelmsberg-ÅttagårdS42,7 %S44,0 %79,8 %
VilskeSD29,6 %SD26,5 %85,1 %
Åsarp-KättilstorpSD32,5 %SD27,7 %86,7 %

Utforska valdistrikten i Falköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022