Valresultat Härryda 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Härryda med 27,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härryda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Härryda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,9 %
Röstberättigade
28 334
Avgivna röster
25 178
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Härryda

Riksdagsvalet 2022 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 77627,2 %
MModeraterna5 61222,5 %
SDSverigedemokraterna5 14620,6 %
CCenterpartiet1 7607,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5586,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4015,6 %
KDKristdemokraterna1 2445,0 %
VVänsterpartiet1 1834,7 %
Övriga partier2671,1 %

Regionvalet 2022 i Härryda

Regionvalet 2022 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 14928,8 %
MModeraterna5 46422,0 %
SDSverigedemokraterna4 13416,7 %
KDKristdemokraterna1 7036,9 %
VVänsterpartiet1 5616,3 %
CCenterpartiet1 4615,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4505,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9743,9 %
DemokDemokraterna5082,0 %
Övriga partier4011,6 %

Kommunvalet 2022 i Härryda

Kommunvalet 2022 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 98927,9 %
MModeraterna5 80223,2 %
SDSverigedemokraterna4 32617,3 %
CCenterpartiet1 4765,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3735,5 %
VVänsterpartiet1 2415,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1904,8 %
KDKristdemokraterna8543,4 %
SportSportpartiet8003,2 %
KommuKommunpartiet6632,6 %
MEDMedborgerlig Samling2551,0 %
Övriga partier680,3 %

Partiernas utveckling i Härryda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härryda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härryda per valår
Parti200620102014201820222026
S29,2 %21,9 %22,6 %21,5 %27,2 %23,9 %
M29,6 %36,3 %29,5 %23,9 %22,5 %23,6 %
SD2,7 %5,6 %12,6 %17,7 %20,6 %17,3 %
C7,0 %6,0 %6,2 %9,3 %7,1 %8,7 %
L10,7 %10,5 %8,2 %8,1 %6,2 %7,3 %
MP5,4 %7,6 %8,0 %5,5 %5,6 %6,6 %
KD7,4 %6,4 %4,9 %6,5 %5,0 %6,3 %
V5,4 %4,6 %4,6 %5,8 %4,7 %4,9 %
Övr2,6 %1,2 %3,5 %1,5 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande85,0 %88,1 %89,3 %90,8 %88,9 %89,3 %

Valdeltagande i Härryda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härryda 2022

Så skiljer sig Härryda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 22,5 % i Härryda mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,4
  • L +1,6
  • MP +0,5
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • S −3,2
  • V −2,0
  • KD −0,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Härryda, från 21,5 % till 27,2 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 7,1 % (−2,3).

  • S +5,6
  • SD +3,0
  • C −2,3
  • L −1,9
  • KD −1,5
  • M −1,5
  • V −1,1
  • MP +0,1

Valdeltagande i Härryda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,9 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Härryda på plats 21 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härryda är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Säteriet-Bråta m.fl. till 93,6 % i Orrekullen-Långetjärnshöjd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Säteriet-Bråta m.fl. (35,6 %) och sitt svagaste i Älmhult-Bocköhalvön m.fl. (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 3 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härryda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,3 % i kommunvalet mot 20,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • SD −3,3
  • KD −1,6
  • L −1,5
  • C −1,2
  • S +0,8
  • M +0,7
  • V +0,2
  • MP −0,1

Största parti i Härryda sedan 2006

Största parti har skiftat i Härryda under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Härryda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,9 %89,3 %
2022Socialdemokraterna27,2 %88,9 %
2018Moderaterna23,9 %90,8 %
2014Moderaterna29,5 %89,3 %
2010Moderaterna36,3 %88,1 %
2006Moderaterna29,6 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Härryda 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Härryda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härryda, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Backa-Eskilsby m.fl.SD26,1 %S22,9 %86,4 %
Båtsmanstorpet m.fl.M25,2 %S28,8 %91,5 %
Djupedalsäng m.fl.S30,6 %S38,3 %91,2 %
Hindås centrum-Ingelse m.fl.SD26,7 %S24,8 %87,4 %
HällingsjöS27,4 %S27,6 %88,3 %
HärrydaSD36,7 %SD31,0 %84,3 %
Högadal-Övre Skogen m.fl.S28,2 %S30,4 %88,2 %
Kindbogården-Solsten m.fl.S28,2 %S30,7 %87,2 %
Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl.S30,7 %S30,1 %86,3 %
Landvetter centrum Ö-Snåkered m.fl.S27,2 %M26,8 %91,6 %
Mölnlycke centrum m.fl.S30,4 %S33,0 %84,3 %
Nedre Skogen-Skinnefjäll m.fl.S32,6 %S34,2 %86,6 %
Nysäter-Benareby m.fl.M27,4 %M28,2 %91,0 %
Orrekullen-LångetjärnshöjdM32,7 %M34,1 %93,6 %
Pixbo m.fl.S26,4 %S26,9 %92,2 %
RävlandaSD27,9 %S28,3 %85,4 %
Säteriet-Bråta m.fl.S35,6 %S39,0 %71,8 %
Tahult-Byvägen m.fl.SD27,0 %M26,4 %88,6 %
Älmhult-Bocköhalvön m.fl.SD24,9 %M23,3 %86,7 %
Önneröd-SalmeredS28,8 %M33,2 %91,7 %

Utforska valdistrikten i Härryda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022