Valresultat Vänersborg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vänersborg med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vänersborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 30 181
- Avgivna röster
- 25 705
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 330 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 577 | 25,9 % |
| MModeraterna | 4 051 | 15,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 478 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 434 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 430 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 944 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 864 | 3,4 % |
| Övriga partier | 311 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 227 | 32,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 075 | 20,3 % |
| MModeraterna | 3 940 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 208 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 879 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 466 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 953 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 603 | 2,4 % |
| Övriga partier | 633 | 2,5 % |
Kommunvalet 2022 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 409 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 051 | 20,0 % |
| MModeraterna | 4 357 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 169 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 849 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 445 | 5,7 % |
| MedboMedborgarpartiet | 1 263 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 945 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 648 | 2,6 % |
| Övriga partier | 124 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Vänersborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vänersborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,0 % | 34,7 % | 31,6 % | 32,8 % | 29,3 % |
| SD | 2,6 % | 6,3 % | 15,9 % | 22,1 % | 25,9 % | 21,4 % |
| M | 19,3 % | 26,0 % | 17,8 % | 16,0 % | 15,9 % | 18,0 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,8 % | 6,9 % |
| V | 5,9 % | 6,7 % | 6,7 % | 6,9 % | 5,6 % | 8,2 % |
| C | 8,5 % | 5,7 % | 6,5 % | 7,3 % | 5,6 % | 5,7 % |
| L | 6,6 % | 7,5 % | 4,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,7 % |
| MP | 4,6 % | 7,1 % | 6,2 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vänersborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vänersborg 2022
Så skiljer sig Vänersborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i Vänersborg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,3
- S +2,4
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −3,2
- MP −1,7
- V −1,1
- C −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vänersborg, från 22,1 % till 25,9 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,3 % till 5,6 % (−1,7).
- SD +3,8
- C −1,7
- V −1,2
- S +1,1
- KD −0,9
- L −0,8
- MP −0,2
- M −0,0
Valdeltagande i Vänersborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vänersborg på plats 136 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vänersborg är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,1 % i Flanaden till 90,3 % i Öxnered/Vassända Naglum/Båberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flanaden (47,9 %) och sitt svagaste i Frändefors västra (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Sverigedemokraterna i 5 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vänersborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- SD −5,9
- S −3,4
- V +2,9
- C +1,7
- M +1,3
- MP −0,8
- KD −0,1
- L +0,0
Största parti i Vänersborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vänersborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vänersborg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Vänersborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blåsut | S | 37,0 % | S | 31,1 % | 87,8 % |
| Brinketorp/Restad | S | 35,4 % | S | 33,1 % | 84,7 % |
| Brålanda/Sundals Ryr | SD | 37,2 % | SD | 28,5 % | 83,7 % |
| Centrala Vargön/V Tunhem | S | 32,3 % | S | 29,9 % | 80,3 % |
| Centrala Vänersborg | S | 35,7 % | S | 31,7 % | 78,8 % |
| Centrala Vänersborg norra | S | 37,3 % | S | 32,5 % | 85,1 % |
| Centrala Vänersborg södra | S | 35,8 % | S | 32,6 % | 76,3 % |
| Flanaden | S | 47,9 % | S | 45,3 % | 57,1 % |
| Frändefors södra/Vänerkusten | SD | 26,9 % | M | 23,8 % | 89,0 % |
| Frändefors västra | SD | 40,6 % | SD | 33,0 % | 89,1 % |
| Frändefors/Frändefors Ö/Vänerkusten | SD | 37,8 % | SD | 29,0 % | 88,2 % |
| Hedmanstorget/Mariero östra | S | 40,5 % | S | 39,3 % | 75,7 % |
| Lyckhem södra/Tenggrenstorp | S | 38,8 % | S | 35,6 % | 75,2 % |
| Lyckhem V/Fredriksberg/Centrum V | S | 34,2 % | S | 28,1 % | 83,9 % |
| Mariedal/Fridhem | S | 33,9 % | S | 31,3 % | 83,2 % |
| Onsjö norra | S | 34,4 % | S | 31,1 % | 90,0 % |
| Onsjö södra | S | 34,3 % | S | 29,4 % | 89,0 % |
| Siviken/Väne Ryr | SD | 39,0 % | SD | 33,2 % | 85,9 % |
| Torpa | S | 44,3 % | S | 40,0 % | 61,9 % |
| Vargön nordöstra | S | 36,8 % | S | 32,7 % | 85,3 % |
| Vargön norra/Nordkroken | S | 36,9 % | S | 32,3 % | 89,9 % |
| Vänersnäs/Lilleskog/Vargön sydöstra | S | 31,2 % | S | 25,7 % | 75,8 % |
| Öxnered/Vassända Naglum/Båberg | S | 35,5 % | S | 33,1 % | 90,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022