Valresultat Alingsås 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Alingsås med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,1 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alingsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.

Se Alingsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
31 871
Avgivna röster
28 004
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Alingsås

Riksdagsvalet 2022 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 25629,8 %
SDSverigedemokraterna5 29519,1 %
MModeraterna4 97918,0 %
KDKristdemokraterna2 0237,3 %
CCenterpartiet1 9307,0 %
VVänsterpartiet1 8116,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6075,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4165,1 %
Övriga partier4171,5 %

Regionvalet 2022 i Alingsås

Regionvalet 2022 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 98029,5 %
MModeraterna4 60317,0 %
SDSverigedemokraterna3 88814,3 %
KDKristdemokraterna2 6909,9 %
VVänsterpartiet2 5349,4 %
CCenterpartiet1 7916,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6356,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1064,1 %
DemokDemokraterna4121,5 %
Övriga partier4561,7 %

Kommunvalet 2022 i Alingsås

Kommunvalet 2022 i Alingsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 40327,1 %
MModeraterna5 13418,8 %
SDSverigedemokraterna3 91214,3 %
VVänsterpartiet2 6849,8 %
CCenterpartiet2 4549,0 %
KDKristdemokraterna2 1197,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0307,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3364,9 %
Övriga partier2931,1 %

Partiernas utveckling i Alingsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Alingsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Alingsås per valår
Parti200620102014201820222026
S31,6 %25,7 %27,5 %26,4 %29,8 %27,0 %
SD2,4 %4,7 %10,8 %15,3 %19,1 %16,9 %
M22,6 %27,9 %22,6 %18,3 %18,0 %18,5 %
KD10,5 %8,7 %6,9 %8,6 %7,3 %8,1 %
C8,1 %6,2 %6,7 %9,8 %7,0 %7,8 %
V6,4 %6,2 %6,0 %7,8 %6,5 %6,9 %
MP6,6 %9,5 %8,9 %5,8 %5,8 %7,2 %
L9,7 %10,0 %6,9 %6,7 %5,1 %5,8 %
Övr2,2 %1,1 %3,8 %1,4 %1,5 %1,8 %
Valdeltagande84,0 %87,3 %88,2 %89,8 %87,9 %87,8 %

Valdeltagande i Alingsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Alingsås 2022

Så skiljer sig Alingsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 7,3 % i Alingsås mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 2,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +2,0
  • MP +0,7
  • L +0,5
  • C +0,2

Svagare än i riket

  • SD −1,4
  • M −1,1
  • S −0,6
  • V −0,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Alingsås, från 15,3 % till 19,1 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,8 % till 7,0 % (−2,8).

  • SD +3,8
  • S +3,4
  • C −2,8
  • L −1,6
  • KD −1,3
  • V −1,3
  • M −0,4
  • MP +0,0

Valdeltagande i Alingsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,9 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Alingsås på plats 40 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Alingsås är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Noltorp V till 91,1 % i Nolby Ö/Rödene.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Noltorp V (40,6 %) och sitt svagaste i Långared (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 24 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alingsås är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • SD −4,8
  • V +3,3
  • S −2,7
  • L +2,3
  • C +2,0
  • MP −0,9
  • M +0,8
  • KD +0,4

Största parti i Alingsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Alingsås under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Alingsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,0 %87,8 %
2022Socialdemokraterna29,8 %87,9 %
2018Socialdemokraterna26,4 %89,8 %
2014Socialdemokraterna27,5 %88,2 %
2010Moderaterna27,9 %87,3 %
2006Socialdemokraterna31,6 %84,0 %

Valresultat per valdistrikt i Alingsås 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Alingsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Alingsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Anten/GräfsnäsS27,0 %S22,6 %85,7 %
Bälinge/GråboS32,3 %S29,8 %86,3 %
Centrum NS30,4 %S27,8 %82,1 %
Centrum S/TuveboS32,7 %S27,7 %83,6 %
Dammen/PrästerydS31,6 %S29,2 %89,9 %
Erska/SollebrunnS30,0 %S23,3 %85,2 %
Hemsjö SSD27,6 %SD23,4 %87,9 %
Hemsjö/V BodarneS24,7 %M23,1 %88,4 %
IngaredS30,0 %S26,3 %90,0 %
Kullingsberg/HedvigsbergS26,3 %S26,2 %89,3 %
KvarnbackenS33,3 %S31,9 %89,6 %
LångaredSD20,9 %M20,6 %90,3 %
Nolby V/BolltorpS31,2 %S30,6 %87,0 %
Nolby Ö/RödeneS33,8 %S33,7 %91,1 %
Noltorp VS40,6 %S37,7 %71,9 %
Noltorp ÖS34,5 %S32,6 %75,9 %
Stadsskogen/LövekulleM27,4 %M28,1 %89,7 %
Stockslycke/HolmalundS32,2 %S28,4 %78,0 %
Stora Mellby/MagraSD31,3 %SD24,3 %87,9 %
SörhagaS30,9 %S27,2 %87,4 %
Tegelbruket/SimmenäsS31,3 %S30,7 %88,5 %
Ängabo/MarydS33,5 %S33,6 %88,4 %
Ödenäs/SkaftaredSD24,5 %SD21,4 %86,8 %
Östlyckan/BrogårdenS38,0 %S35,3 %74,0 %

Utforska valdistrikten i Alingsås på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022