Valresultat Strömstad 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Strömstad med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 9 106
- Avgivna röster
- 7 364
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 113 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 861 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 254 | 17,3 % |
| KDKristdemokraterna | 470 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 419 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 357 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 349 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 324 | 4,5 % |
| Övriga partier | 109 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 041 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 427 | 19,2 % |
| MModeraterna | 1 158 | 15,6 % |
| KDKristdemokraterna | 659 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 607 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 529 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 480 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 238 | 3,2 % |
| FiFeministiskt initiativ | 101 | 1,4 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 87 | 1,2 % |
| Övriga partier | 97 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Strömstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 092 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 338 | 17,6 % |
| MModeraterna | 1 216 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 678 | 8,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 628 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 547 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 388 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 350 | 4,6 % |
| FiFeministiskt initiativ | 342 | 4,5 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Strömstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % | 28,0 % | 27,0 % | 26,2 % | 29,1 % | 26,9 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 13,5 % | 20,9 % | 25,6 % | 23,1 % |
| M | 21,6 % | 29,3 % | 23,0 % | 18,9 % | 17,3 % | 18,8 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| C | 13,9 % | 10,9 % | 9,5 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,4 % |
| V | 5,0 % | 4,2 % | 4,6 % | 5,6 % | 4,9 % | 6,0 % |
| L | 9,8 % | 8,6 % | 7,3 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,4 % |
| MP | 5,0 % | 8,5 % | 7,6 % | 4,4 % | 4,5 % | 4,5 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 3,3 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 74,3 % | 79,0 % | 81,4 % | 84,0 % | 80,9 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Strömstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömstad 2022
Så skiljer sig Strömstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Strömstad mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,1
- KD +1,1
- L +0,2
Svagare än i riket
- V −1,8
- M −1,8
- S −1,2
- C −0,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Strömstad, från 20,9 % till 25,6 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,4 % till 5,8 % (−2,6).
- SD +4,7
- S +2,9
- C −2,6
- L −1,8
- M −1,6
- Fi −0,9
- V −0,7
- KD −0,6
Valdeltagande i Strömstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,9 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Strömstad på plats 267 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömstad är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,4 % i Centrum nord till 83,6 % i Tjärnö/Koster.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum nord (40,4 %) och sitt svagaste i Skee-Strömstad östra (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- SD −8,0
- L +3,5
- C +3,1
- S −1,6
- M −1,3
- KD +0,7
- V +0,2
- MP +0,1
Största parti i Strömstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Strömstad under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 84,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,3 % | 79,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 74,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömstad 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Strömstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bojar | S | 29,9 % | S | 30,2 % | 82,1 % |
| Centrum nord | S | 40,4 % | S | 38,5 % | 70,4 % |
| Centrum syd | S | 34,6 % | S | 32,3 % | 79,4 % |
| Seläter-Hällestrand | SD | 25,7 % | S | 24,6 % | 75,2 % |
| Skee-Strömstad östra | SD | 34,5 % | SD | 24,6 % | 76,7 % |
| Strömstad norra | SD | 29,4 % | SD | 25,2 % | 78,3 % |
| Strömstad södra | S | 26,2 % | S | 25,3 % | 78,3 % |
| Tjärnö/Koster | S | 25,9 % | S | 19,9 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022