Valresultat Göteborg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Göteborg med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,4 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Göteborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 410 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 434 273
- Avgivna röster
- 350 516
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 95 980 | 27,7 % |
| MModeraterna | 64 157 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 50 889 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 44 602 | 12,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 27 485 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 20 343 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 20 317 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 15 170 | 4,4 % |
| NYANSPartiet Nyans | 3 945 | 1,1 % |
| Övriga partier | 4 215 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 97 573 | 27,9 % |
| MModeraterna | 59 374 | 17,0 % |
| VVänsterpartiet | 58 055 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 37 811 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 19 562 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 18 416 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 17 435 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 15 640 | 4,5 % |
| DemokDemokraterna | 14 891 | 4,3 % |
| NYANSPartiet Nyans | 5 062 | 1,4 % |
| Övriga partier | 5 731 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 92 752 | 26,4 % |
| MModeraterna | 60 053 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 55 499 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 37 696 | 10,7 % |
| DemokDemokraterna | 21 535 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 20 999 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 19 450 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 14 557 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 14 044 | 4,0 % |
| NYANSPartiet Nyans | 5 206 | 1,5 % |
| Övriga partier | 9 003 | 2,6 % |
Partiernas utveckling i Göteborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Göteborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,2 % | 25,2 % | 23,7 % | 23,8 % | 27,7 % | 27,1 % |
| M | 26,6 % | 30,4 % | 23,9 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 9,6 % | 13,5 % | 14,7 % | 11,8 % |
| V | 8,7 % | 8,5 % | 9,4 % | 14,0 % | 12,8 % | 15,1 % |
| MP | 8,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 6,9 % | 7,9 % | 9,1 % |
| C | 4,5 % | 3,8 % | 3,8 % | 7,1 % | 5,9 % | 6,5 % |
| L | 10,2 % | 8,4 % | 7,2 % | 7,2 % | 5,9 % | 5,9 % |
| KD | 6,8 % | 6,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 4,9 % |
| Övr | 3,1 % | 1,9 % | 8,0 % | 2,1 % | 2,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 82,8 % | 84,3 % | 80,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Göteborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Göteborg 2022
Så skiljer sig Göteborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 12,8 % i Göteborg mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +6,1
- MP +2,8
- L +1,2
- NYANS +0,7
Svagare än i riket
- SD −5,9
- S −2,7
- KD −1,0
- C −0,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Göteborg, från 23,8 % till 27,7 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 7,2 % till 5,9 % (−1,4).
- S +3,9
- L −1,4
- M −1,4
- C −1,3
- SD +1,2
- V −1,1
- KD −1,1
- NYANS +1,1
Valdeltagande i Göteborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,7 %, vilket är 3,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Göteborg på plats 271 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Göteborg är indelad i 410 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 46,4 % i Nordöstra Göteborg, Eriksbo Östra till 93,1 % i Västra Hisingen, Hällsvik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östra Göteborg, Siriusgatan Västra (47,8 %) och sitt svagaste i Sydvästra Göteborg, Hovås Södra (7,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 297, Moderaterna i 83, Vänsterpartiet i 21 av 410 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Göteborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,7 % i kommunvalet mot 14,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- SD −3,9
- V +3,0
- MP −1,9
- C −1,9
- M −1,4
- S −1,2
- L −0,3
- KD −0,2
Största parti i Göteborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Göteborg under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 80,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 84,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 23,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Göteborg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 410 valdistrikten i Göteborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Hisingen, Backaplan | S | 30,7 % | S | 28,2 % | 77,9 % |
| Centrala Hisingen, Bjurslätt Norra | S | 31,5 % | S | 29,0 % | 76,4 % |
| Centrala Hisingen, Bjurslätt Södra | S | 36,3 % | S | 31,4 % | 75,2 % |
| Centrala Hisingen, Bräcke Norra | S | 26,7 % | S | 28,3 % | 86,4 % |
| Centrala Hisingen, Bräcke Södra | S | 34,1 % | S | 33,9 % | 82,1 % |
| Centrala Hisingen, Brämaregården N | S | 28,7 % | S | 26,4 % | 73,5 % |
| Centrala Hisingen, Brämaregården S | V | 28,8 % | V | 31,6 % | 74,8 % |
| Centrala Hisingen, Eriksberg Västra | S | 27,2 % | S | 25,7 % | 83,4 % |
| Centrala Hisingen, Eriksberg Östra | S | 28,1 % | S | 26,7 % | 88,2 % |
| Centrala Hisingen, Flunsås | S | 27,8 % | S | 25,8 % | 72,2 % |
| Centrala Hisingen, Fyrklövern | S | 32,8 % | S | 31,0 % | 66,8 % |
| Centrala Hisingen, Färjenäs | M | 29,0 % | M | 29,2 % | 87,6 % |
| Centrala Hisingen, Hildedal | S | 31,2 % | S | 30,7 % | 84,1 % |
| Centrala Hisingen, Kvillebäcken N | S | 32,0 % | S | 30,8 % | 77,0 % |
| Centrala Hisingen, Kvillebäcken S | S | 28,8 % | S | 26,3 % | 73,1 % |
| Centrala Hisingen, Kvillebäcken Ö | S | 29,5 % | S | 27,9 % | 77,9 % |
| Centrala Hisingen, Kvillestaden | V | 32,8 % | V | 34,9 % | 74,8 % |
| Centrala Hisingen, Kyrkbyn Norra | S | 30,9 % | S | 31,9 % | 74,4 % |
| Centrala Hisingen, Kyrkbyn Södra | S | 29,6 % | S | 30,4 % | 69,9 % |
| Centrala Hisingen, Kärrdalen | S | 31,7 % | S | 31,3 % | 87,5 % |
| Centrala Hisingen, Lindholmen Norra | S | 23,8 % | S | 22,9 % | 82,0 % |
| Centrala Hisingen, Lindholmen Södra | S | 30,1 % | S | 27,3 % | 86,7 % |
| Centrala Hisingen, Lundby Norra | S | 30,6 % | S | 29,9 % | 77,1 % |
| Centrala Hisingen, Lundby Södra | S | 28,9 % | S | 28,5 % | 72,7 % |
| Centrala Hisingen, Lundbyvassen | M | 23,6 % | M | 23,0 % | 80,6 % |
| Centrala Hisingen, Porslinsfabriken | S | 25,5 % | S | 28,1 % | 76,5 % |
| Centrala Hisingen, Pölsebo-Bratterås | M | 30,3 % | M | 29,0 % | 88,0 % |
| Centrala Hisingen, Rambergsstaden N | S | 35,8 % | S | 32,6 % | 75,0 % |
| Centrala Hisingen, Rambergsstaden S | S | 26,6 % | S | 26,9 % | 63,8 % |
| Centrala Hisingen, Rambergsstaden Ö | S | 29,4 % | S | 27,9 % | 77,9 % |
| Centrala Hisingen, Rambergsvallen | S | 28,5 % | S | 28,8 % | 69,9 % |
| Centrala Hisingen, Sannegården V | S | 29,3 % | S | 28,4 % | 88,1 % |
| Centrala Hisingen, Sannegården Ö | M | 27,6 % | M | 26,1 % | 88,3 % |
| Centrala Hisingen, Slätta Damm | S | 28,9 % | S | 27,8 % | 81,3 % |
| Centrala Hisingen, Sörhallsberget N | S | 31,4 % | S | 30,1 % | 85,6 % |
| Centrala Hisingen, Sörhallsberget S | S | 26,5 % | S | 26,0 % | 82,1 % |
| Centrala Hisingen, Tolered Norra | S | 26,5 % | S | 23,8 % | 86,5 % |
| Centrala Hisingen, Tolered Södra | S | 29,9 % | S | 32,2 % | 84,8 % |
| Centrala Hisingen, Tolered Östra | S | 31,2 % | S | 29,8 % | 74,4 % |
| Centrala Hisingen, Vågmästareplatsen | S | 32,1 % | S | 31,9 % | 73,8 % |
| Centrala Hisingen, Wieselgrenspl. | S | 28,5 % | S | 28,2 % | 65,8 % |
| Centrum, Bohusgatan m fl | M | 34,8 % | M | 33,1 % | 83,1 % |
| Centrum, Carlandersplatsen | M | 26,7 % | M | 26,0 % | 86,0 % |
| Centrum, Doktor Forselius Backe m fl | S | 27,8 % | S | 28,3 % | 77,6 % |
| Centrum, Doktor Fries Torg | S | 30,9 % | S | 29,6 % | 86,3 % |
| Centrum, Eklanda Norra | S | 23,9 % | M | 20,8 % | 84,1 % |
| Centrum, Eklanda Södra | M | 25,7 % | M | 23,3 % | 84,8 % |
| Centrum, Eklanda Östra | M | 23,4 % | M | 22,5 % | 80,6 % |
| Centrum, Fogelbergsparken | M | 25,1 % | S | 24,5 % | 85,0 % |
| Centrum, Framnäs | S | 30,7 % | S | 28,2 % | 79,7 % |
| Centrum, Fredriksdal | S | 21,8 % | M | 22,3 % | 83,0 % |
| Centrum, Fridkullagatan m fl | S | 22,8 % | S | 22,9 % | 84,1 % |
| Centrum, Friggagatan m fl | S | 28,4 % | S | 26,2 % | 80,0 % |
| Centrum, Getebergsäng | S | 26,8 % | S | 27,1 % | 79,9 % |
| Centrum, Guldheden Norra | S | 23,0 % | S | 21,5 % | 87,6 % |
| Centrum, Guldheden Södra | S | 30,6 % | S | 30,3 % | 77,5 % |
| Centrum, Guldheden Vattentornet | S | 28,4 % | S | 25,8 % | 81,2 % |
| Centrum, Guldheden Västra | S | 31,7 % | S | 27,3 % | 80,1 % |
| Centrum, Guldheden Östra | S | 30,4 % | S | 27,2 % | 84,2 % |
| Centrum, Gårda Norra | S | 27,6 % | S | 26,4 % | 84,0 % |
| Centrum, Gårda Södra | S | 24,6 % | S | 22,4 % | 80,3 % |
| Centrum, Götaplatsen | M | 34,9 % | M | 32,5 % | 82,6 % |
| Centrum, Heden | M | 28,5 % | M | 30,0 % | 81,9 % |
| Centrum, Hedås | M | 36,8 % | M | 37,1 % | 82,0 % |
| Centrum, Inom Vallgraven | M | 23,8 % | M | 23,5 % | 80,1 % |
| Centrum, Johanneberg Nedre | M | 32,1 % | M | 30,4 % | 83,1 % |
| Centrum, Johanneberg Västra | S | 20,6 % | S | 20,6 % | 82,6 % |
| Centrum, Johanneberg Östra | M | 24,2 % | M | 22,5 % | 84,0 % |
| Centrum, Johanneberg Övre | S | 21,0 % | S | 19,1 % | 83,1 % |
| Centrum, Kapellplatsen | S | 31,8 % | S | 28,7 % | 75,7 % |
| Centrum, Kristinehöjd Västra | S | 25,9 % | S | 23,3 % | 80,6 % |
| Centrum, Kristinehöjd Östra | S | 28,6 % | S | 28,7 % | 81,2 % |
| Centrum, Krokslätt Norra | M | 25,3 % | S | 24,2 % | 80,3 % |
| Centrum, Krokslätt Södra | M | 33,3 % | M | 34,2 % | 84,9 % |
| Centrum, Landala Egnahem | S | 25,6 % | S | 22,0 % | 89,0 % |
| Centrum, Landalabergen m fl | S | 31,1 % | S | 28,8 % | 80,8 % |
| Centrum, Landalagången m fl | S | 29,5 % | S | 23,9 % | 76,8 % |
| Centrum, Lorensberg | M | 28,8 % | M | 28,8 % | 81,5 % |
| Centrum, Mossen | S | 22,0 % | M | 20,1 % | 83,9 % |
| Centrum, Nordstan | S | 23,8 % | S | 22,5 % | 75,0 % |
| Centrum, Odinsgatan m fl | S | 26,7 % | S | 26,0 % | 81,0 % |
| Centrum, Olofshöjd | S | 24,2 % | S | 25,5 % | 80,3 % |
| Centrum, Otterhällan | M | 27,4 % | M | 28,3 % | 84,2 % |
| Centrum, Stampen Västra | M | 25,6 % | M | 25,7 % | 78,3 % |
| Centrum, Stampen Östra | S | 25,3 % | S | 23,8 % | 82,2 % |
| Centrum, Sten Sturegatan m fl | S | 30,3 % | S | 29,3 % | 76,5 % |
| Centrum, Svingeln | S | 27,6 % | S | 25,8 % | 80,7 % |
| Centrum, Valand | M | 33,5 % | M | 35,7 % | 78,1 % |
| Centrum, Vasastaden Norra | M | 25,1 % | M | 26,7 % | 79,4 % |
| Centrum, Vasastaden Södra | M | 25,9 % | M | 25,4 % | 84,1 % |
| Centrum, Vasastaden Västra | M | 28,0 % | M | 26,1 % | 83,8 % |
| Centrum, Vasastaden Östra | M | 33,1 % | M | 32,9 % | 83,2 % |
| Nordöstra Göteborg, Agnesberg | S | 33,4 % | S | 29,6 % | 69,7 % |
| Nordöstra Göteborg, Angereds Centrum | S | 36,3 % | S | 36,2 % | 60,8 % |
| Nordöstra Göteborg, Bergum | SD | 26,5 % | S | 23,2 % | 80,3 % |
| Nordöstra Göteborg, Björsared | SD | 27,7 % | S | 27,7 % | 81,1 % |
| Nordöstra Göteborg, Bläsebo | S | 37,9 % | S | 37,4 % | 52,7 % |
| Nordöstra Göteborg, Eriksbo Västra | S | 34,7 % | S | 34,0 % | 54,6 % |
| Nordöstra Göteborg, Eriksbo Östra | S | 32,3 % | S | 28,9 % | 46,4 % |
| Nordöstra Göteborg, Gunnilse | S | 27,8 % | S | 27,4 % | 82,6 % |
| Nordöstra Göteborg, Gårdsten Centrum | S | 37,0 % | S | 37,3 % | 56,2 % |
| Nordöstra Göteborg, Gårdsten Norra | S | 39,6 % | S | 39,2 % | 52,2 % |
| Nordöstra Göteborg, Gårdsten Södra | S | 38,8 % | S | 39,1 % | 53,4 % |
| Nordöstra Göteborg, Gårdsten Västra | S | 40,2 % | S | 39,6 % | 54,3 % |
| Nordöstra Göteborg, Gårdsten Östra | S | 38,2 % | S | 37,0 % | 53,4 % |
| Nordöstra Göteborg, Gårdstensdalen | S | 44,5 % | S | 43,3 % | 50,8 % |
| Nordöstra Göteborg, Hammarkullen C | S | 39,8 % | S | 35,9 % | 53,9 % |
| Nordöstra Göteborg, Hammarkullen V | S | 32,4 % | S | 32,1 % | 58,1 % |
| Nordöstra Göteborg, Hammarkullen Ö | S | 33,3 % | S | 31,1 % | 54,9 % |
| Nordöstra Göteborg, Hjällbo Norra | S | 40,1 % | S | 33,7 % | 54,7 % |
| Nordöstra Göteborg, Hjällbo Södra | S | 34,9 % | S | 31,6 % | 53,3 % |
| Nordöstra Göteborg, Linnarhult | S | 29,3 % | S | 28,7 % | 80,1 % |
| Nordöstra Göteborg, Lövgärdet C | S | 39,2 % | S | 39,7 % | 49,5 % |
| Nordöstra Göteborg, Lövgärdet Nedre | S | 39,8 % | S | 38,2 % | 58,9 % |
| Nordöstra Göteborg, Lövgärdet Övre | S | 44,7 % | S | 43,8 % | 59,1 % |
| Nordöstra Göteborg, Mejramgatan m fl | S | 46,0 % | S | 45,1 % | 53,6 % |
| Nordöstra Göteborg, Olofstorp | S | 27,7 % | S | 26,3 % | 76,2 % |
| Nordöstra Göteborg, Rannebergen C | S | 37,4 % | S | 36,1 % | 54,7 % |
| Nordöstra Göteborg, Rannebergen N | S | 33,9 % | S | 33,2 % | 69,3 % |
| Nordöstra Göteborg, Rannebergen S | S | 41,5 % | S | 41,6 % | 57,3 % |
| Nordöstra Göteborg, Sandeslätt | S | 37,9 % | S | 34,5 % | 61,7 % |
| Nordöstra Göteborg, Senapsgatan m fl | S | 44,8 % | S | 42,7 % | 47,1 % |
| Nordöstra Göteborg, Skolspåret | S | 31,2 % | S | 30,6 % | 53,2 % |
| Nordöstra Göteborg, Storås | S | 33,9 % | S | 32,0 % | 59,6 % |
| Nordöstra Göteborg, Titteridamm | S | 34,8 % | S | 33,7 % | 67,1 % |
| Nordöstra Göteborg, Trädgårdsgärdet | S | 38,5 % | S | 36,0 % | 60,9 % |
| Norra Hisingen, Arvesgärde m fl | S | 36,2 % | S | 35,0 % | 79,3 % |
| Norra Hisingen, Aröd | S | 27,5 % | S | 26,8 % | 75,3 % |
| Norra Hisingen, Backa Norra | S | 38,8 % | S | 37,1 % | 64,5 % |
| Norra Hisingen, Backa Röd | S | 35,6 % | S | 36,3 % | 59,8 % |
| Norra Hisingen, Backa Södra | S | 38,2 % | S | 36,8 % | 72,0 % |
| Norra Hisingen, Backadalen | S | 38,1 % | S | 37,7 % | 63,2 % |
| Norra Hisingen, Blendas Gata m fl | S | 37,6 % | S | 38,0 % | 63,7 % |
| Norra Hisingen, Brunnsbo Norra | S | 30,9 % | S | 29,1 % | 81,5 % |
| Norra Hisingen, Brunnsbo Södra | S | 39,1 % | S | 37,6 % | 65,9 % |
| Norra Hisingen, Bäckebol Norra | S | 39,5 % | S | 36,9 % | 58,2 % |
| Norra Hisingen, Bäckebol Södra | S | 40,9 % | S | 39,5 % | 64,3 % |
| Norra Hisingen, Bällskär | S | 34,9 % | S | 34,1 % | 78,3 % |
| Norra Hisingen, Folkvisegatan m fl | S | 34,1 % | S | 33,1 % | 65,2 % |
| Norra Hisingen, Gerrebacka-Ingebäck | S | 28,7 % | S | 29,4 % | 86,1 % |
| Norra Hisingen, Glöstorp | S | 36,6 % | S | 35,5 % | 79,7 % |
| Norra Hisingen, Gunnestorp | S | 32,9 % | S | 32,5 % | 87,3 % |
| Norra Hisingen, Julias Gata m fl | S | 35,9 % | S | 33,5 % | 59,1 % |
| Norra Hisingen, Kärra Norra | S | 38,9 % | S | 36,9 % | 79,3 % |
| Norra Hisingen, Kärra Södra | S | 31,1 % | S | 33,1 % | 80,3 % |
| Norra Hisingen, Kärra Västra | S | 31,5 % | S | 32,5 % | 82,6 % |
| Norra Hisingen, Kärra Östra | S | 38,5 % | S | 38,4 % | 77,2 % |
| Norra Hisingen, Mysterna-Svankälla | S | 28,8 % | S | 29,4 % | 90,5 % |
| Norra Hisingen, Norumshöjd | S | 34,6 % | S | 32,3 % | 62,9 % |
| Norra Hisingen, Rödbo | SD | 29,4 % | M | 23,4 % | 81,1 % |
| Norra Hisingen, Sankt Jörgen | S | 32,1 % | S | 30,3 % | 86,3 % |
| Norra Hisingen, Selma Lagerlöfs Torg | S | 32,8 % | S | 31,7 % | 78,5 % |
| Norra Hisingen, Skogome | S | 34,6 % | S | 34,7 % | 78,6 % |
| Norra Hisingen, Skälltorp | S | 35,4 % | S | 35,4 % | 73,1 % |
| Norra Hisingen, Säve | SD | 27,5 % | S | 24,5 % | 86,4 % |
| Norra Hisingen, Tingstad | S | 32,7 % | S | 32,7 % | 69,3 % |
| Norra Hisingen, Tuve Norra | S | 27,8 % | S | 29,6 % | 74,6 % |
| Norra Hisingen, Tuve Södra | S | 27,7 % | S | 26,8 % | 80,7 % |
| Norra Hisingen, Tången | S | 31,5 % | S | 30,5 % | 84,0 % |
| Norra Hisingen, Åketorp | S | 38,2 % | S | 34,4 % | 88,5 % |
| Sydvästra Göteborg, Altplatsen | S | 34,4 % | S | 35,2 % | 79,8 % |
| Sydvästra Göteborg, Askim | M | 29,7 % | M | 25,5 % | 82,9 % |
| Sydvästra Göteborg, Billdal Norra | M | 37,7 % | M | 35,6 % | 90,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Billdal Södra | M | 33,5 % | M | 29,2 % | 92,5 % |
| Sydvästra Göteborg, Brottkärr Västra | M | 43,3 % | M | 40,9 % | 91,3 % |
| Sydvästra Göteborg, Brottkärr Östra | M | 40,6 % | M | 36,5 % | 83,5 % |
| Sydvästra Göteborg, Flatås Södra | S | 30,1 % | S | 28,0 % | 82,7 % |
| Sydvästra Göteborg, Flatås Västra | S | 27,2 % | S | 27,3 % | 80,8 % |
| Sydvästra Göteborg, Flatås Östra | S | 29,2 % | S | 26,7 % | 77,9 % |
| Sydvästra Göteborg, Frölunda | S | 33,1 % | S | 34,8 % | 61,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Frölunda Torg V | S | 34,1 % | S | 35,0 % | 62,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Frölunda Torg Ö | S | 37,0 % | S | 36,5 % | 65,3 % |
| Sydvästra Göteborg, Gånglåten | S | 35,3 % | S | 34,6 % | 67,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Hovås Norra | M | 32,5 % | M | 28,6 % | 84,5 % |
| Sydvästra Göteborg, Hovås Södra | M | 49,5 % | M | 47,1 % | 85,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Hult | M | 32,3 % | M | 29,0 % | 90,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbo | S | 31,2 % | S | 29,1 % | 76,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbohöjd Norra | V | 29,0 % | V | 31,0 % | 72,9 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbohöjd Södra | S | 30,2 % | V | 28,7 % | 77,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbohöjd Östra | S | 28,3 % | V | 33,9 % | 75,6 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbotorp S | S | 32,8 % | S | 31,6 % | 78,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbotorp V | S | 27,5 % | S | 27,1 % | 88,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Högsbotorp Östra | S | 35,3 % | S | 34,1 % | 84,2 % |
| Sydvästra Göteborg, Järnbrott Södra | S | 32,4 % | S | 28,9 % | 88,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Järnbrott Västra | S | 33,3 % | S | 30,8 % | 77,6 % |
| Sydvästra Göteborg, Järnbrott Östra | S | 32,0 % | S | 29,5 % | 77,9 % |
| Sydvästra Göteborg, Kapplandsgatan | S | 29,0 % | S | 28,3 % | 85,5 % |
| Sydvästra Göteborg, Kaverös Norra | S | 31,7 % | S | 29,6 % | 81,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Kaverös Södra | S | 31,1 % | S | 31,8 % | 80,4 % |
| Sydvästra Göteborg, Kavås | S | 32,3 % | S | 32,1 % | 86,8 % |
| Sydvästra Göteborg, Kobbegården | SD | 27,2 % | S | 27,3 % | 78,3 % |
| Sydvästra Göteborg, Lindås | M | 33,4 % | M | 31,7 % | 91,2 % |
| Sydvästra Göteborg, Lyckhem | M | 38,3 % | M | 34,8 % | 90,8 % |
| Sydvästra Göteborg, Marklandsgatan | S | 29,5 % | S | 26,8 % | 82,8 % |
| Sydvästra Göteborg, Nygård | M | 28,8 % | M | 31,2 % | 89,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Pilegården | S | 29,0 % | S | 28,9 % | 78,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Positivparken | S | 41,4 % | S | 40,1 % | 66,0 % |
| Sydvästra Göteborg, Ruddalen | S | 34,7 % | S | 31,3 % | 78,3 % |
| Sydvästra Göteborg, Sisjön Norra | M | 29,3 % | M | 27,1 % | 80,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Sisjön Södra | M | 36,6 % | M | 31,9 % | 92,4 % |
| Sydvästra Göteborg, Sisjön Västra | M | 33,1 % | M | 30,2 % | 88,5 % |
| Sydvästra Göteborg, Skintebo Västra | M | 29,4 % | M | 26,1 % | 90,3 % |
| Sydvästra Göteborg, Skintebo Östra | M | 35,1 % | M | 31,5 % | 89,1 % |
| Sydvästra Göteborg, Spinetten | S | 31,9 % | S | 32,4 % | 67,2 % |
| Sydvästra Göteborg, Tofta | S | 36,6 % | S | 34,7 % | 65,9 % |
| Sydvästra Göteborg, Trollåsen | M | 40,9 % | M | 42,1 % | 86,6 % |
| Sydvästra Göteborg, Uggleberget | M | 29,5 % | M | 31,1 % | 84,2 % |
| Västra Centrum, Annedal Västra | S | 31,2 % | S | 26,9 % | 75,5 % |
| Västra Centrum, Annedal Östra | S | 27,0 % | S | 26,4 % | 79,9 % |
| Västra Centrum, Chapmans Torg | S | 26,8 % | V | 27,1 % | 80,9 % |
| Västra Centrum, Gatenhielmska | V | 30,4 % | V | 36,8 % | 81,5 % |
| Västra Centrum, Godhem | S | 25,1 % | V | 30,9 % | 84,4 % |
| Västra Centrum, Gråberget Västra | S | 25,9 % | V | 27,2 % | 85,5 % |
| Västra Centrum, Gråberget Östra | S | 26,6 % | V | 30,2 % | 86,0 % |
| Västra Centrum, Gröna Vallen | V | 31,5 % | V | 37,6 % | 82,0 % |
| Västra Centrum, Haga Västra | S | 27,3 % | V | 27,6 % | 80,3 % |
| Västra Centrum, Haga Östra | S | 29,3 % | S | 24,5 % | 84,5 % |
| Västra Centrum, Hängmattan | S | 28,3 % | V | 29,8 % | 80,2 % |
| Västra Centrum, Karl Johan | V | 26,7 % | V | 36,4 % | 87,2 % |
| Västra Centrum, Klareborgsgatan m fl | V | 33,8 % | V | 44,3 % | 82,6 % |
| Västra Centrum, Klippan | S | 24,4 % | V | 30,2 % | 82,6 % |
| Västra Centrum, Kommendantsängen | M | 23,7 % | M | 22,4 % | 85,0 % |
| Västra Centrum, Kommendörsgatan m fl | V | 30,1 % | V | 38,1 % | 79,7 % |
| Västra Centrum, Kungsladugård Västra | V | 28,7 % | V | 39,1 % | 82,4 % |
| Västra Centrum, Kungsladugård Östra | V | 29,4 % | V | 37,8 % | 82,3 % |
| Västra Centrum, Kusttorget | V | 28,7 % | V | 33,3 % | 78,7 % |
| Västra Centrum, Linné | S | 24,8 % | M | 21,1 % | 86,3 % |
| Västra Centrum, Linnéplatsen | S | 26,2 % | S | 21,1 % | 87,0 % |
| Västra Centrum, Långgatorna | S | 22,3 % | S | 21,3 % | 79,8 % |
| Västra Centrum, Mariaplan | V | 34,5 % | V | 42,9 % | 83,0 % |
| Västra Centrum, Marieberg | V | 29,6 % | V | 40,4 % | 86,4 % |
| Västra Centrum, Masthugget Nedre | S | 28,4 % | V | 27,3 % | 88,3 % |
| Västra Centrum, Masthugget Övre | S | 25,8 % | V | 27,4 % | 90,3 % |
| Västra Centrum, Masthuggstorget | S | 24,0 % | S | 23,2 % | 79,7 % |
| Västra Centrum, Nilssonsberg Västra | M | 26,3 % | M | 23,6 % | 82,9 % |
| Västra Centrum, Nilssonsberg Östra | S | 25,7 % | S | 25,5 % | 85,2 % |
| Västra Centrum, Nordhem | S | 26,7 % | S | 26,0 % | 87,2 % |
| Västra Centrum, Olivedal | S | 23,5 % | S | 22,4 % | 84,1 % |
| Västra Centrum, Oscar Fredrik | S | 25,7 % | S | 25,1 % | 84,8 % |
| Västra Centrum, Plantagegatan m fl | S | 24,1 % | S | 21,7 % | 82,4 % |
| Västra Centrum, Risåsen | M | 22,1 % | M | 21,9 % | 83,6 % |
| Västra Centrum, Sandarne | V | 27,4 % | V | 32,9 % | 83,9 % |
| Västra Centrum, Sannaplan | V | 29,8 % | V | 39,8 % | 83,4 % |
| Västra Centrum, Silverkällan | V | 28,1 % | V | 36,7 % | 85,2 % |
| Västra Centrum, Sjömansgatan m fl | S | 26,6 % | V | 30,1 % | 84,5 % |
| Västra Centrum, Skansberget | S | 32,7 % | S | 28,1 % | 79,7 % |
| Västra Centrum, Skytteskogen | S | 23,2 % | V | 25,1 % | 88,4 % |
| Västra Centrum, Slottsskogen | S | 29,1 % | S | 25,9 % | 81,0 % |
| Västra Centrum, Slottsskogsgat. m fl | S | 26,3 % | V | 30,3 % | 83,5 % |
| Västra Centrum, Stigberget | V | 28,4 % | V | 32,8 % | 84,7 % |
| Västra Centrum, Svalebo | S | 27,2 % | V | 29,6 % | 75,0 % |
| Västra Centrum, Sveaplan | S | 26,3 % | M | 23,7 % | 86,9 % |
| Västra Centrum, Söderlingska Ängen | V | 30,9 % | V | 39,0 % | 78,8 % |
| Västra Centrum, Vegastaden | S | 29,2 % | S | 27,1 % | 84,2 % |
| Västra Centrum, Änggården | S | 22,7 % | S | 21,3 % | 86,2 % |
| Västra Göteborg, Björnekulla | M | 27,0 % | M | 24,9 % | 91,4 % |
| Västra Göteborg, Bratthammar | M | 30,3 % | M | 25,7 % | 88,2 % |
| Västra Göteborg, Brännö-Asperö | S | 25,3 % | V | 21,1 % | 91,4 % |
| Västra Göteborg, Donsö-Vrångö | KD | 26,3 % | KD | 33,6 % | 89,5 % |
| Västra Göteborg, Ekebäck | S | 24,1 % | S | 23,5 % | 90,3 % |
| Västra Göteborg, Fiskebäck | M | 30,3 % | M | 28,4 % | 87,9 % |
| Västra Göteborg, Grevegården | S | 36,7 % | S | 38,4 % | 58,8 % |
| Västra Göteborg, Grimmered | M | 26,5 % | S | 23,7 % | 90,0 % |
| Västra Göteborg, Guldringen m fl | S | 28,9 % | S | 27,6 % | 81,9 % |
| Västra Göteborg, Hagen Norra | M | 27,6 % | M | 24,0 % | 85,2 % |
| Västra Göteborg, Hagen Södra | M | 32,3 % | M | 29,9 % | 90,6 % |
| Västra Göteborg, Korsåsen | S | 26,0 % | S | 25,3 % | 84,2 % |
| Västra Göteborg, Kungsten | M | 23,9 % | S | 22,4 % | 89,5 % |
| Västra Göteborg, Källängen | M | 25,6 % | M | 25,2 % | 92,9 % |
| Västra Göteborg, Långedrag Västra | M | 44,8 % | M | 42,6 % | 88,6 % |
| Västra Göteborg, Långedrag Östra | M | 37,8 % | M | 33,3 % | 89,6 % |
| Västra Göteborg, Nya Varvet | S | 25,4 % | S | 23,2 % | 84,2 % |
| Västra Göteborg, Näset Norra | M | 38,5 % | M | 33,2 % | 91,5 % |
| Västra Göteborg, Näset Södra | M | 38,2 % | M | 33,1 % | 83,6 % |
| Västra Göteborg, Opaltorget Norra | S | 33,8 % | S | 35,2 % | 70,1 % |
| Västra Göteborg, Opaltorget Södra | S | 33,5 % | S | 30,3 % | 64,5 % |
| Västra Göteborg, Osberget | M | 33,3 % | M | 28,5 % | 90,6 % |
| Västra Göteborg, Påvelund | M | 27,6 % | M | 25,8 % | 90,4 % |
| Västra Göteborg, Rubingatan m fl | S | 36,7 % | S | 37,3 % | 62,2 % |
| Västra Göteborg, Skattegården | S | 34,1 % | S | 33,2 % | 68,6 % |
| Västra Göteborg, Styrsö-Köpstadsö | S | 24,1 % | S | 20,8 % | 86,3 % |
| Västra Göteborg, Topasgatan | S | 39,7 % | S | 39,7 % | 61,4 % |
| Västra Göteborg, Tynnered Norra | S | 28,2 % | S | 28,7 % | 82,9 % |
| Västra Göteborg, Tynnered Södra | SD | 22,1 % | S | 23,6 % | 79,6 % |
| Västra Göteborg, Tynnered Östra | S | 31,0 % | S | 32,2 % | 72,4 % |
| Västra Göteborg, Tångudden | M | 29,6 % | M | 26,7 % | 89,9 % |
| Västra Göteborg, Välen | M | 30,8 % | M | 26,0 % | 86,6 % |
| Västra Göteborg, Åkered | M | 35,3 % | M | 29,1 % | 90,5 % |
| Västra Göteborg, Ängås | S | 36,3 % | S | 35,3 % | 62,0 % |
| Västra Göteborg, Önnered Norra | S | 23,3 % | S | 21,8 % | 82,4 % |
| Västra Göteborg, Önnered Västra | M | 27,2 % | Demok | 26,4 % | 85,3 % |
| Västra Göteborg, Önnered Östra | S | 26,5 % | S | 24,2 % | 90,6 % |
| Västra Hisingen, Amhult-Arendal | S | 27,8 % | S | 27,6 % | 85,7 % |
| Västra Hisingen, Andalen | M | 36,9 % | M | 31,5 % | 91,2 % |
| Västra Hisingen, Biskopsgården Norra | S | 34,3 % | S | 30,4 % | 60,4 % |
| Västra Hisingen, Biskopsgården Södra | S | 33,8 % | S | 34,1 % | 53,2 % |
| Västra Hisingen, Björlanda | SD | 27,3 % | M | 24,9 % | 88,3 % |
| Västra Hisingen, Blåsvädersgat. m fl | S | 41,4 % | S | 44,4 % | 59,9 % |
| Västra Hisingen, Domarringen m fl | S | 27,6 % | M | 26,1 % | 91,3 % |
| Västra Hisingen, Friskväderstorget | S | 45,5 % | S | 44,1 % | 53,8 % |
| Västra Hisingen, Gossbydal | M | 28,6 % | M | 29,2 % | 92,5 % |
| Västra Hisingen, Hjuvik | M | 34,8 % | M | 33,2 % | 91,5 % |
| Västra Hisingen, Hällsvik | M | 35,3 % | M | 34,0 % | 93,1 % |
| Västra Hisingen, Jättesten | S | 34,1 % | S | 34,4 % | 75,6 % |
| Västra Hisingen, Kvisljungeby | M | 29,2 % | M | 28,0 % | 91,3 % |
| Västra Hisingen, Kärrmossen | S | 32,4 % | S | 30,9 % | 76,0 % |
| Västra Hisingen, Lilleby | M | 30,6 % | M | 32,4 % | 86,1 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården C | S | 35,5 % | S | 34,0 % | 62,1 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården N | S | 33,7 % | S | 33,3 % | 67,6 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården S | S | 45,4 % | S | 45,3 % | 53,3 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården V | S | 42,6 % | S | 41,8 % | 56,0 % |
| Västra Hisingen, Länsmansgården Ö | S | 44,9 % | S | 44,6 % | 62,4 % |
| Västra Hisingen, Nolered | M | 28,0 % | M | 25,9 % | 90,2 % |
| Västra Hisingen, Nolvik | SD | 26,3 % | S | 25,2 % | 90,7 % |
| Västra Hisingen, Svarte Mosse | S | 41,0 % | S | 37,2 % | 47,5 % |
| Västra Hisingen, Svartedalen Norra | S | 38,3 % | S | 38,6 % | 60,1 % |
| Västra Hisingen, Svartedalen Södra | S | 31,9 % | S | 35,0 % | 57,2 % |
| Västra Hisingen, Torslanda | S | 31,1 % | S | 29,7 % | 91,3 % |
| Västra Hisingen, Torslanda Röd | S | 26,2 % | S | 25,0 % | 87,6 % |
| Västra Hisingen, Torslanda Torg | S | 31,7 % | S | 29,8 % | 81,1 % |
| Västra Hisingen, Treröset | S | 33,4 % | S | 30,6 % | 56,2 % |
| Västra Hisingen, Trånget | M | 33,6 % | M | 32,3 % | 91,7 % |
| Västra Hisingen, Tumlehed | M | 30,2 % | M | 27,4 % | 93,1 % |
| Västra Hisingen, Vårväderstorget | S | 36,7 % | S | 31,2 % | 56,4 % |
| Västra Hisingen, Väderbodarna m fl | S | 39,2 % | S | 39,6 % | 58,8 % |
| Västra Hisingen, Väderlekstorget | V | 31,4 % | V | 29,7 % | 58,5 % |
| Västra Hisingen, Älvegården | M | 35,8 % | M | 33,0 % | 90,4 % |
| Västra Hisingen, Änghagen | M | 28,6 % | M | 28,9 % | 91,0 % |
| Västra Hisingen, Önskevädersg. m fl | S | 40,4 % | S | 39,4 % | 57,8 % |
| Östra Centrum, Bagaregården | S | 30,5 % | S | 27,7 % | 86,9 % |
| Östra Centrum, Björkekärr Norra | S | 30,2 % | S | 29,2 % | 87,1 % |
| Östra Centrum, Björkekärr Södra | S | 30,4 % | S | 26,7 % | 92,1 % |
| Östra Centrum, Björkekärr Västra | S | 26,8 % | S | 25,1 % | 76,3 % |
| Östra Centrum, Björkekärr Östra | S | 29,1 % | S | 27,3 % | 79,7 % |
| Östra Centrum, Bö | M | 25,4 % | M | 24,5 % | 88,0 % |
| Östra Centrum, Danska Vägen m fl | S | 27,2 % | S | 26,3 % | 81,6 % |
| Östra Centrum, Fräntorp | S | 33,2 % | S | 33,2 % | 89,7 % |
| Östra Centrum, Gubbero | S | 27,0 % | S | 24,7 % | 82,7 % |
| Östra Centrum, Gubberoparken | S | 29,1 % | S | 27,0 % | 78,4 % |
| Östra Centrum, Härlanda | S | 26,4 % | S | 23,9 % | 85,8 % |
| Östra Centrum, Jakobsdal | M | 27,3 % | M | 25,3 % | 87,1 % |
| Östra Centrum, Kallebäck Norra | S | 29,6 % | S | 28,8 % | 73,4 % |
| Östra Centrum, Kallebäck Västra | S | 25,8 % | S | 27,1 % | 81,1 % |
| Östra Centrum, Kallebäck Östra | S | 26,4 % | S | 24,7 % | 82,4 % |
| Östra Centrum, Kålltorp Norra | S | 31,4 % | S | 29,3 % | 80,7 % |
| Östra Centrum, Kålltorp Södra | S | 28,0 % | S | 27,1 % | 79,7 % |
| Östra Centrum, Kålltorp Västra | S | 25,7 % | S | 24,5 % | 80,6 % |
| Östra Centrum, Kålltorp Östra | S | 29,7 % | S | 28,8 % | 83,5 % |
| Östra Centrum, Kärralund Norra | S | 26,2 % | S | 25,5 % | 83,9 % |
| Östra Centrum, Kärralund Södra | M | 24,6 % | M | 23,5 % | 86,2 % |
| Östra Centrum, Lilla Torp | S | 25,6 % | S | 23,6 % | 87,7 % |
| Östra Centrum, Lunden Gamla | S | 28,6 % | S | 28,0 % | 82,6 % |
| Östra Centrum, Lunden Nya | S | 28,8 % | S | 26,6 % | 81,4 % |
| Östra Centrum, Munkebäck Norra | S | 28,9 % | S | 26,4 % | 81,9 % |
| Östra Centrum, Munkebäck Södra | S | 27,3 % | S | 25,9 % | 86,9 % |
| Östra Centrum, Nobelplatsen | S | 27,4 % | S | 25,5 % | 81,6 % |
| Östra Centrum, Olskroken | S | 36,6 % | S | 34,3 % | 78,3 % |
| Östra Centrum, Prästgårdsängen m fl | M | 27,2 % | M | 22,6 % | 85,1 % |
| Östra Centrum, Redberget | S | 30,0 % | S | 26,3 % | 84,3 % |
| Östra Centrum, Redbergslid | S | 29,3 % | S | 27,9 % | 82,0 % |
| Östra Centrum, Redbergsplatsen | S | 32,0 % | S | 31,5 % | 81,0 % |
| Östra Centrum, Robertshöjd m fl | S | 32,9 % | S | 33,2 % | 80,7 % |
| Östra Centrum, Sankt Pauli | S | 28,7 % | S | 25,8 % | 80,7 % |
| Östra Centrum, Skår Norra | M | 36,5 % | M | 27,7 % | 80,8 % |
| Östra Centrum, Skår Södra | M | 36,3 % | M | 31,9 % | 88,8 % |
| Östra Centrum, Smörslätten | S | 28,2 % | S | 28,8 % | 70,0 % |
| Östra Centrum, Solrosparken | S | 25,5 % | S | 24,9 % | 82,5 % |
| Östra Centrum, Stora Torp | M | 26,6 % | M | 24,7 % | 91,2 % |
| Östra Centrum, Strömmensberg Västra | S | 31,8 % | S | 30,2 % | 85,3 % |
| Östra Centrum, Strömmensberg Östra | S | 29,2 % | S | 27,9 % | 81,7 % |
| Östra Centrum, Torpa | S | 28,7 % | S | 28,1 % | 87,0 % |
| Östra Centrum, Vidkärr | S | 28,2 % | S | 28,2 % | 76,2 % |
| Östra Centrum, Ånäs | S | 26,1 % | S | 24,8 % | 83,2 % |
| Östra Centrum, Örgryte | M | 34,4 % | M | 32,3 % | 81,0 % |
| Östra Centrum, Överås | S | 27,2 % | S | 24,6 % | 81,8 % |
| Östra Göteborg, Adventsparken Västra | S | 39,1 % | S | 38,6 % | 55,5 % |
| Östra Göteborg, Adventsparken Östra | S | 39,6 % | S | 40,7 % | 57,7 % |
| Östra Göteborg, Bellevue | S | 27,6 % | V | 27,3 % | 73,8 % |
| Östra Göteborg, Bellevue Park | S | 30,4 % | S | 30,0 % | 78,2 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön Norra | S | 29,8 % | S | 30,1 % | 67,3 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön Södra | S | 42,3 % | S | 45,7 % | 56,1 % |
| Östra Göteborg, Bergsjön Östra | S | 46,1 % | S | 40,8 % | 52,5 % |
| Östra Göteborg, Fjällbo | S | 31,8 % | S | 30,2 % | 76,6 % |
| Östra Göteborg, Förstamajgatan m fl | S | 34,8 % | S | 33,0 % | 59,5 % |
| Östra Göteborg, Gamlestaden Norra | V | 27,6 % | V | 30,9 % | 74,9 % |
| Östra Göteborg, Gamlestaden Södra | S | 25,7 % | V | 28,7 % | 74,0 % |
| Östra Göteborg, Gregorianska G. m fl | V | 30,0 % | V | 33,5 % | 67,0 % |
| Östra Göteborg, Gärdsmosse | S | 43,1 % | S | 42,3 % | 53,8 % |
| Östra Göteborg, Gärdsås | S | 36,3 % | S | 37,7 % | 64,5 % |
| Östra Göteborg, Kamgatan m fl | S | 33,0 % | S | 30,4 % | 92,4 % |
| Östra Göteborg, Komettorget | S | 47,5 % | S | 46,8 % | 50,8 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Norra | S | 36,3 % | S | 35,4 % | 66,1 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Södra | S | 34,4 % | S | 34,6 % | 70,5 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Torg | S | 35,6 % | S | 34,6 % | 60,0 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Västra | S | 32,8 % | S | 31,1 % | 71,7 % |
| Östra Göteborg, Kortedala Östra | S | 29,7 % | S | 31,7 % | 59,0 % |
| Östra Göteborg, Kviberg Västra | S | 37,0 % | S | 32,9 % | 63,2 % |
| Östra Göteborg, Kviberg Östra | S | 30,6 % | V | 32,4 % | 77,9 % |
| Östra Göteborg, Kvibergsnäs | S | 32,1 % | S | 32,6 % | 83,3 % |
| Östra Göteborg, Månadsgatorna m fl | S | 35,9 % | S | 37,1 % | 64,8 % |
| Östra Göteborg, Månadsparken | S | 35,9 % | S | 32,4 % | 60,3 % |
| Östra Göteborg, Nylöse | S | 29,9 % | V | 28,1 % | 69,5 % |
| Östra Göteborg, Rymdtorget | S | 43,6 % | S | 42,8 % | 47,1 % |
| Östra Göteborg, Siriusgatan Västra | S | 47,8 % | S | 47,9 % | 53,5 % |
| Östra Göteborg, Siriusgatan Östra | S | 39,7 % | S | 37,9 % | 51,1 % |
| Östra Göteborg, Söndagsgatan m fl | S | 33,0 % | S | 30,2 % | 73,8 % |
| Östra Göteborg, Tellusgatan m fl | S | 46,8 % | S | 44,1 % | 55,9 % |
| Östra Göteborg, Utby | S | 31,5 % | S | 30,8 % | 90,0 % |
| Östra Göteborg, Utbynäs | S | 30,5 % | S | 29,0 % | 83,9 % |
| Östra Göteborg, Zenitgatan m fl | S | 42,3 % | S | 40,3 % | 54,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022