Valresultat Lilla Edet 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Lilla Edet med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lilla Edet ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 10 601
- Avgivna röster
- 8 796
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 064 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 502 | 28,8 % |
| MModeraterna | 1 151 | 13,3 % |
| VVänsterpartiet | 499 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 473 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 423 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 219 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 196 | 2,3 % |
| Övriga partier | 157 | 1,8 % |
Regionvalet 2022 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 759 | 32,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 372 | 27,6 % |
| MModeraterna | 1 158 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 654 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 569 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 562 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 139 | 1,6 % |
| Övriga partier | 183 | 2,1 % |
Kommunvalet 2022 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 727 | 31,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 914 | 22,0 % |
| CCenterpartiet | 1 418 | 16,3 % |
| MModeraterna | 1 089 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 630 | 7,2 % |
| EdetlEdetlistan | 352 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 317 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 140 | 1,6 % |
| Övriga partier | 104 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Lilla Edet 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lilla Edet i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 5,1 % | 10,1 % | 22,7 % | 29,8 % | 35,3 % | 30,6 % |
| S | 42,5 % | 37,9 % | 35,3 % | 28,7 % | 28,8 % | 26,0 % |
| M | 17,6 % | 22,3 % | 15,4 % | 14,4 % | 13,3 % | 15,9 % |
| V | 7,9 % | 7,3 % | 6,4 % | 7,3 % | 5,7 % | 7,1 % |
| KD | 5,5 % | 3,8 % | 3,0 % | 5,2 % | 5,4 % | 6,7 % |
| C | 9,1 % | 6,5 % | 6,3 % | 6,7 % | 4,9 % | 5,3 % |
| L | 5,4 % | 6,0 % | 3,5 % | 3,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| MP | 3,8 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 3,0 % | 1,4 % | 3,1 % | 1,4 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,0 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Lilla Edet 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lilla Edet 2022
Så skiljer sig Lilla Edet från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 35,3 % i Lilla Edet mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 14,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +14,7
- KD +0,1
Svagare än i riket
- M −5,8
- MP −2,8
- L −2,1
- C −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lilla Edet, från 29,8 % till 35,3 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,7 % till 4,9 % (−1,9).
- SD +5,5
- C −1,9
- V −1,5
- L −1,2
- M −1,1
- MP −0,6
- KD +0,3
- S +0,1
Valdeltagande i Lilla Edet
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lilla Edet på plats 231 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lilla Edet är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Göta till 89,2 % i Hjärtum-Utby.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lilla Edet Södra (39,1 %) och sitt svagaste i Lödöse-Tunge (31,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lilla Edet är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 4,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.
- C +11,4
- S −6,8
- SD −3,9
- KD −1,8
- V +1,5
- M −0,7
Största parti i Lilla Edet sedan 2006
Största parti har skiftat i Lilla Edet under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,8 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lilla Edet 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lilla Edet. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göta | SD | 38,2 % | SD | 34,0 % | 76,0 % |
| Hjärtum-Utby | SD | 34,5 % | SD | 30,9 % | 89,2 % |
| Lilla Edet Norra | S | 37,4 % | S | 29,3 % | 77,6 % |
| Lilla Edet Södra | SD | 39,1 % | SD | 33,8 % | 77,5 % |
| Lödöse-Tunge | SD | 31,5 % | SD | 25,4 % | 82,2 % |
| Nygård-Prässebo | SD | 37,6 % | SD | 35,3 % | 85,0 % |
| Ström | S | 34,0 % | SD | 28,3 % | 77,7 % |
| Västerlanda | SD | 39,0 % | SD | 35,5 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022