Valresultat Lilla Edet 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Lilla Edet med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lilla Edet ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Lilla Edet på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,4 %
Röstberättigade
10 613
Avgivna röster
8 750
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Lilla Edet

Riksdagsvalet 2026 i Lilla Edet: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 64330,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24426,0 %
MModeraterna1 37415,9 %
VVänsterpartiet6107,1 %
KDKristdemokraterna5776,7 %
CCenterpartiet4555,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3003,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2723,1 %
Övriga partier1601,9 %

Regionvalet 2026 i Lilla Edet

Regionvalet 2026 i Lilla Edet: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 48529,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18825,5 %
MModeraterna1 28114,9 %
CCenterpartiet7258,5 %
KDKristdemokraterna7048,2 %
VVänsterpartiet6757,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2372,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1511,8 %
Övriga partier1291,5 %

Kommunvalet 2026 i Lilla Edet — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Lilla Edet har 31 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 9 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Lilla Edet: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna2 58329,7 %9(−2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84421,2 %7(±0)
CCenterpartiet1 77120,4 %6(+1)
MModeraterna1 01611,7 %4(±0)
VVänsterpartiet6557,5 %2(±0)
KDKristdemokraterna5286,1 %2(+1)
MPMiljöpartiet de gröna1822,1 %1(+1)
Övriga partier1141,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Lilla Edet 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lilla Edet i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lilla Edet per valår
Parti200620102014201820222026
SD5,1 %10,1 %22,7 %29,8 %35,3 %30,6 %
S42,5 %37,9 %35,3 %28,7 %28,8 %26,0 %
M17,6 %22,3 %15,4 %14,4 %13,3 %15,9 %
V7,9 %7,3 %6,4 %7,3 %5,7 %7,1 %
KD5,5 %3,8 %3,0 %5,2 %5,4 %6,7 %
C9,1 %6,5 %6,3 %6,7 %4,9 %5,3 %
L5,4 %6,0 %3,5 %3,8 %2,5 %3,5 %
MP3,8 %4,7 %4,2 %2,9 %2,3 %3,1 %
Övr3,0 %1,4 %3,1 %1,4 %1,8 %1,9 %
Valdeltagande78,8 %81,8 %83,0 %84,8 %83,0 %82,4 %

Valdeltagande i Lilla Edet 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lilla Edet 2026

Så skiljer sig Lilla Edet från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 30,6 % i Lilla Edet mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,1
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • M −3,9
  • MP −3,0
  • S −2,0
  • L −1,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Lilla Edet, från 13,3 % till 15,9 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 35,3 % till 30,6 % (−4,7).

  • SD −4,7
  • S −2,8
  • M +2,7
  • V +1,3
  • KD +1,2
  • L +1,0
  • MP +0,9
  • C +0,4

Valdeltagande i Lilla Edet

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,4 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lilla Edet på plats 234 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lilla Edet är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,3 % i Lilla Edet Norra till 84,6 % i Hjärtum.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nygård (34,3 %) och sitt svagaste i Lödöse (26,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lilla Edet är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 5,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,1 procentenheter.

  • C +15,1
  • S −4,8
  • M −4,2
  • L −2,5
  • MP −1,1
  • SD −0,9
  • KD −0,6
  • V +0,5

Största parti i Lilla Edet sedan 2006

Största parti har skiftat i Lilla Edet under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lilla Edet per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna30,6 %82,4 %
2022Sverigedemokraterna35,3 %83,0 %
2018Sverigedemokraterna29,8 %84,8 %
2014Socialdemokraterna35,3 %83,0 %
2010Socialdemokraterna37,9 %81,8 %
2006Socialdemokraterna42,5 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Lilla Edet 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lilla Edet. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lilla Edet, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GötaSD33,7 %SD32,3 %73,0 %
HjärtumSD29,1 %SD27,4 %84,6 %
Lilla Edet NorraS32,4 %SD27,0 %68,3 %
Lilla Edet SödraSD30,4 %SD30,2 %69,0 %
LödöseS28,2 %SD24,4 %75,1 %
NygårdSD34,3 %SD33,2 %78,9 %
StrömSD30,5 %SD31,4 %72,4 %
VästerlandaSD33,1 %SD33,4 %77,4 %

Utforska valdistrikten i Lilla Edet på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026