Valresultat Lilla Edet 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lilla Edet med 42,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lilla Edet ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,8 %
- Röstberättigade
- 9 462
- Avgivna röster
- 7 452
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 110 | 42,5 % |
| MModeraterna | 1 290 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 667 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 577 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 401 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 397 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 376 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 275 | 3,8 % |
| Övriga partier | 216 | 3,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 897 | 40,3 % |
| MModeraterna | 1 085 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 806 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 606 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 407 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 385 | 5,4 % |
| SPVGSPVG | 368 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 314 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 230 | 3,2 % |
| Övriga partier | 80 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Lilla Edet
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 629 | 35,7 % |
| CCenterpartiet | 1 693 | 23,0 % |
| MModeraterna | 1 094 | 14,9 % |
| VVänsterpartiet | 691 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 436 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 363 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 219 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 197 | 2,7 % |
| Övriga partier | 32 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Lilla Edet 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lilla Edet i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,9 % | 35,3 % | 28,7 % | 28,8 % | 26,0 % |
| M | 17,6 % | 22,3 % | 15,4 % | 14,4 % | 13,3 % | 15,9 % |
| C | 9,1 % | 6,5 % | 6,3 % | 6,7 % | 4,9 % | 5,3 % |
| V | 7,9 % | 7,3 % | 6,4 % | 7,3 % | 5,7 % | 7,1 % |
| KD | 5,5 % | 3,8 % | 3,0 % | 5,2 % | 5,4 % | 6,7 % |
| L | 5,4 % | 6,0 % | 3,5 % | 3,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| SD | 5,1 % | 10,1 % | 22,7 % | 29,8 % | 35,3 % | 30,6 % |
| MP | 3,8 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 3,0 % | 1,4 % | 3,1 % | 1,4 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 81,8 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,0 % | 82,4 % |
Valdeltagande i Lilla Edet 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lilla Edet 2006
Så skiljer sig Lilla Edet från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 17,6 % i Lilla Edet mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,3
- SD +2,2
- V +2,1
- C +1,2
Svagare än i riket
- M −8,4
- FP −2,1
- MP −1,4
- KD −1,1
Valdeltagande i Lilla Edet
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,8 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lilla Edet på plats 202 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lilla Edet är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Göta till 84,6 % i Hjärtum-Utby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ström (51,7 %) och sitt svagaste i Västerlanda (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lilla Edet är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,0 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,9 procentenheter.
- C +13,9
- S −6,8
- M −2,8
- SD −2,5
- V +1,5
- MP −0,8
- KD −0,6
- FP +0,5
Största parti i Lilla Edet sedan 2006
Största parti har skiftat i Lilla Edet under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,8 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lilla Edet 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lilla Edet. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ale-Skövde | S | 39,2 % | C | 32,5 % | 81,2 % |
| Göta | S | 43,5 % | S | 40,5 % | 72,4 % |
| Hjärtum-Utby | S | 40,2 % | S | 33,5 % | 84,6 % |
| Lilla Edet Norra | S | 48,4 % | S | 41,7 % | 76,9 % |
| Lilla Edet Södra | S | 46,7 % | S | 41,2 % | 74,5 % |
| S:T Peder | S | 39,9 % | S | 32,1 % | 78,0 % |
| Ström | S | 51,7 % | S | 43,0 % | 80,9 % |
| Västerlanda | S | 30,2 % | C | 33,0 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006