Valresultat Sotenäs 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sotenäs med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 80,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sotenäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,6 %
- Röstberättigade
- 7 535
- Avgivna röster
- 6 073
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 906 | 31,9 % |
| MModeraterna | 1 785 | 29,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 619 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 580 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 379 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 197 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 128 | 2,1 % |
| Övriga partier | 156 | 2,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 776 | 30,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 743 | 29,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 678 | 11,6 % |
| SPVGSPVG | 464 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 442 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 273 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 192 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 139 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 80 | 1,4 % |
| Övriga partier | 31 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 876 | 31,3 % |
| MModeraterna | 1 836 | 30,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 803 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 430 | 7,2 % |
| NSPNSP | 378 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 331 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 206 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 90 | 1,5 % |
| Övriga partier | 47 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Sotenäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sotenäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- C
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,9 % | 27,2 % | 29,1 % | 24,9 % | 28,0 % | 24,0 % |
| M | 29,9 % | 39,1 % | 31,4 % | 24,7 % | 22,0 % | 25,0 % |
| L | 10,4 % | 8,2 % | 6,6 % | 5,3 % | 5,5 % | 7,6 % |
| KD | 9,7 % | 8,0 % | 5,4 % | 8,1 % | 7,6 % | 8,3 % |
| C | 6,3 % | 4,6 % | 5,2 % | 7,9 % | 5,6 % | 5,5 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,1 % |
| SD | 2,1 % | 4,2 % | 12,4 % | 20,5 % | 24,2 % | 20,9 % |
| Valdeltagande | 80,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 88,2 % | 88,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Sotenäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sotenäs 2006
Så skiljer sig Sotenäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 29,9 % i Sotenäs mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,8
- KD +3,1
- FP +2,9
Svagare än i riket
- S −3,3
- V −2,1
- MP −1,9
- C −1,6
Valdeltagande i Sotenäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,6 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sotenäs på plats 130 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sotenäs är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,9 % i Kungshamns Södra till 84,6 % i Smögen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hunnebostrand (39,2 %) och sitt svagaste i Smögen (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sotenäs är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 10,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- FP +3,0
- KD −2,5
- V −2,2
- C −0,8
- M +0,7
- S −0,6
- MP +0,1
Största parti i Sotenäs sedan 2006
Största parti har skiftat i Sotenäs under perioden 2006–2006: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,0 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 88,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 39,1 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Sotenäs 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sotenäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askum-Malmön | S | 33,3 % | S | 33,4 % | 81,8 % |
| Hunnebostrand | S | 39,2 % | S | 40,3 % | 79,2 % |
| Kungshamns Norra | S | 38,7 % | S | 39,2 % | 80,2 % |
| Kungshamns Södra | M | 34,1 % | M | 35,2 % | 78,9 % |
| Smögen | M | 40,5 % | M | 41,2 % | 84,6 % |
| Tossene-Bovalls | S | 30,7 % | S | 28,4 % | 79,0 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006