Valresultat Uddevalla 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Uddevalla med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uddevalla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 38 448
- Avgivna röster
- 31 084
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 872 | 39,0 % |
| MModeraterna | 7 027 | 23,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 404 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 282 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 865 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 587 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 405 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 095 | 3,6 % |
| Övriga partier | 924 | 3,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 327 | 31,3 % |
| MModeraterna | 7 143 | 23,9 % |
| SPVGSPVG | 3 810 | 12,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 481 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 959 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 414 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 311 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 199 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 849 | 2,8 % |
| Övriga partier | 332 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 436 | 31,0 % |
| MModeraterna | 6 828 | 22,4 % |
| SUSU | 3 321 | 10,9 % |
| UddPUddP | 2 469 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 294 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 085 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 548 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 076 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 887 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 378 | 1,2 % |
| Övriga partier | 79 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Uddevalla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uddevalla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- C
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 33,4 % | 33,8 % | 30,3 % | 31,0 % | 29,5 % |
| M | 23,1 % | 28,8 % | 20,5 % | 18,3 % | 17,5 % | 18,2 % |
| KD | 7,9 % | 6,8 % | 5,3 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| L | 7,5 % | 6,6 % | 4,8 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,1 % |
| C | 6,1 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,1 % | 5,0 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 6,8 % | 5,7 % | 8,1 % |
| MP | 4,6 % | 7,0 % | 6,0 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,9 % |
| SD | 3,6 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,0 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,7 % | 85,7 % | 86,9 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Uddevalla 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uddevalla 2006
Så skiljer sig Uddevalla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Uddevalla mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,8
- KD +1,3
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −3,0
- C −1,8
- V −0,6
- MP −0,5
Valdeltagande i Uddevalla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,8 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Uddevalla på plats 119 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uddevalla är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,7 % i Bäve 8 till 89,6 % i Bäve 9.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bäve 8 (55,0 %) och sitt svagaste i Ljungs 3 (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 32, Moderaterna i 3 av 35 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uddevalla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,0 % i kommunvalet mot 39,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.
- S −7,9
- MP −3,4
- V −1,7
- C −1,0
- SD −0,7
- FP −0,6
- M −0,6
- KD −0,3
Största parti i Uddevalla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Uddevalla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Uddevalla 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Uddevalla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokenäs-Dragsmark | S | 30,0 % | M | 25,3 % | 83,9 % |
| Bäve 1 | S | 54,8 % | S | 46,5 % | 74,2 % |
| Bäve 2 | S | 48,6 % | S | 44,1 % | 67,8 % |
| Bäve 3 | S | 55,0 % | S | 47,8 % | 76,4 % |
| Bäve 4 | S | 44,5 % | S | 34,0 % | 76,9 % |
| Bäve 5 | S | 40,9 % | S | 34,2 % | 79,3 % |
| Bäve 6 | S | 48,6 % | S | 38,8 % | 78,4 % |
| Bäve 7 | S | 54,0 % | S | 47,6 % | 66,6 % |
| Bäve 8 | S | 55,0 % | S | 46,7 % | 61,7 % |
| Bäve 9 | S | 38,5 % | S | 32,4 % | 89,6 % |
| Bäve 10 | S | 45,9 % | S | 36,0 % | 87,4 % |
| Bäve 11 | S | 42,5 % | S | 32,5 % | 87,9 % |
| Bäve 12 | S | 43,9 % | S | 34,5 % | 87,7 % |
| Forshälla 1 | M | 31,4 % | M | 31,7 % | 87,6 % |
| Forshälla 2 | S | 35,6 % | S | 24,8 % | 81,4 % |
| Grinneröd-Resteröd | M | 28,0 % | M | 27,7 % | 85,3 % |
| Herrestads 1 | S | 35,5 % | S | 25,2 % | 86,6 % |
| Herrestads 2 | S | 41,6 % | S | 31,6 % | 86,7 % |
| Herrestads 3 | S | 38,2 % | S | 28,8 % | 88,1 % |
| Högås-Skredsvik | S | 31,4 % | M | 24,2 % | 85,9 % |
| Lane-Ryr | S | 35,9 % | S | 25,7 % | 83,0 % |
| Ljungs 1 | S | 24,0 % | KD | 24,5 % | 85,8 % |
| Ljungs 2 | S | 33,1 % | M | 25,6 % | 86,9 % |
| Ljungs 3 | M | 42,4 % | M | 39,4 % | 88,0 % |
| Skredsvik västra | S | 32,6 % | S | 24,9 % | 87,5 % |
| Skredsvik östra | S | 43,0 % | S | 34,3 % | 85,2 % |
| Uddevalla 1 | S | 41,8 % | S | 32,8 % | 76,0 % |
| Uddevalla 2 | S | 37,1 % | S | 26,5 % | 78,6 % |
| Uddevalla 3 | S | 43,3 % | S | 38,8 % | 68,7 % |
| Uddevalla 4 | S | 36,5 % | S | 28,6 % | 87,5 % |
| Uddevalla 5 | S | 39,5 % | S | 33,0 % | 77,5 % |
| Uddevalla 6 | S | 43,1 % | S | 34,5 % | 73,8 % |
| Uddevalla 7 | S | 43,4 % | S | 37,2 % | 79,5 % |
| Uddevalla 8 | S | 39,6 % | S | 33,8 % | 76,0 % |
| Uddevalla 9 | S | 38,2 % | S | 31,1 % | 77,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006