Valresultat Trollhättan 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Trollhättan med 49,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,1 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trollhättan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 31 valdistrikt.

Se Trollhättan på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,2 %
Röstberättigade
39 876
Avgivna röster
32 388
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Trollhättan

Riksdagsvalet 2006 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 83349,7 %
MModeraterna5 92718,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1646,8 %
CCenterpartiet1 7875,6 %
KDKristdemokraterna1 7425,5 %
VVänsterpartiet1 7195,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3494,2 %
SDSverigedemokraterna6181,9 %
Övriga partier6762,1 %

Landstingsvalet 2006 i Trollhättan

Landstingsvalet 2006 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 67549,8 %
MModeraterna5 14516,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1186,7 %
KDKristdemokraterna1 8195,8 %
CCenterpartiet1 7105,4 %
VVänsterpartiet1 5574,9 %
SPVGSPVG1 2834,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1833,8 %
SDSverigedemokraterna6262,0 %
Övriga partier3411,1 %

Kommunvalet 2006 i Trollhättan

Kommunvalet 2006 i Trollhättan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 04453,1 %
MModeraterna5 01815,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3197,2 %
CCenterpartiet2 0146,3 %
KDKristdemokraterna1 6185,0 %
VVänsterpartiet1 5744,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5254,8 %
SDSverigedemokraterna7052,2 %
Övriga partier2620,8 %

Partiernas utveckling i Trollhättan 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Trollhättan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Trollhättan per valår
Parti200620102014201820222026
S49,7 %42,0 %40,6 %36,2 %35,7 %33,5 %
M18,6 %24,1 %17,9 %17,7 %19,0 %19,9 %
L6,8 %7,4 %5,3 %5,0 %3,4 %3,9 %
C5,6 %3,7 %4,1 %6,1 %5,4 %4,9 %
KD5,5 %4,4 %3,7 %5,1 %4,8 %5,6 %
V5,4 %5,8 %5,8 %6,9 %6,1 %9,5 %
MP4,2 %6,7 %6,1 %4,4 %3,5 %4,2 %
Övr2,2 %1,0 %3,1 %1,2 %1,3 %1,3 %
SD1,9 %4,9 %13,5 %17,4 %20,8 %17,2 %
Valdeltagande81,2 %84,8 %85,1 %86,4 %83,0 %84,7 %

Valdeltagande i Trollhättan 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Trollhättan 2006

Så skiljer sig Trollhättan från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 49,7 % i Trollhättan mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 14,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +14,5

Svagare än i riket

  • M −7,4
  • C −2,3
  • KD −1,1
  • SD −1,0

Valdeltagande i Trollhättan

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,2 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Trollhättan på plats 104 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Trollhättan är indelad i 31 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,1 % i Kronogård N till 90,9 % i Björndalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kronogård N (70,0 %) och sitt svagaste i Åsaka (36,0 %). Partiet var största parti i samtliga 31 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trollhättan är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 53,1 % i kommunvalet mot 49,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • S +3,4
  • M −3,0
  • C +0,7
  • MP +0,5
  • V −0,5
  • KD −0,4
  • FP +0,4

Största parti i Trollhättan sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Trollhättan i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Trollhättan per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna35,7 %83,0 %
2018Socialdemokraterna36,2 %86,4 %
2014Socialdemokraterna40,6 %85,1 %
2010Socialdemokraterna42,0 %84,8 %
2006Socialdemokraterna49,7 %81,2 %

Valresultat per valdistrikt i Trollhättan 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 31 valdistrikten i Trollhättan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Trollhättan, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörndalenS39,3 %S48,5 %90,9 %
CentrumS42,2 %S45,8 %79,1 %
Centrum NS50,3 %S55,1 %80,9 %
Centrum VS39,2 %S45,3 %81,5 %
Centrum ÖS55,7 %S57,3 %77,6 %
DannebackenS55,7 %S57,5 %80,0 %
HalvorstorpS48,7 %S54,5 %88,9 %
HjortmossenS56,0 %S59,9 %77,1 %
HjulkvarnS45,5 %S51,5 %85,2 %
KarlstorpS61,2 %S64,5 %76,7 %
Kronogård NS70,0 %S66,4 %63,1 %
Kronogård SS62,5 %S64,9 %72,2 %
Lextorp NS63,4 %S65,5 %69,9 %
Lextorp SS59,9 %S63,0 %78,8 %
Norra BjörkeS40,9 %S34,5 %82,1 %
SandhemS57,1 %S62,8 %89,6 %
Sjuntorp NS53,5 %S56,5 %83,8 %
Sjuntorp SS45,2 %S47,2 %85,7 %
Skoftebyn NS43,5 %S46,4 %81,7 %
Skoftebyn VS44,2 %S49,9 %88,9 %
SkogshöjdenS45,2 %S48,9 %85,5 %
Stavre VS56,7 %S57,6 %81,8 %
Stavre ÖS49,7 %S53,3 %88,3 %
StrömslundS39,4 %S45,4 %82,2 %
Sylte NS52,3 %S54,7 %65,2 %
Sylte SS58,4 %S60,9 %76,8 %
TingvallaS45,8 %S49,4 %85,3 %
TorsredS43,8 %S49,4 %84,6 %
UpphäradS42,6 %S41,3 %82,1 %
VelandaS45,2 %S47,3 %86,8 %
ÅsakaS36,0 %C36,1 %84,2 %

Utforska valdistrikten i Trollhättan på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006