Valresultat Trollhättan 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Trollhättan med 42,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,8 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trollhättan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 31 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 41 057
- Avgivna röster
- 34 816
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Trollhättan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 445 | 42,0 % |
| MModeraterna | 8 273 | 24,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 537 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 319 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 995 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 695 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 501 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 1 268 | 3,7 % |
| Övriga partier | 346 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Trollhättan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 798 | 49,7 % |
| MModeraterna | 6 111 | 18,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 081 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 709 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 643 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 464 | 4,3 % |
| SPVGSPVG | 1 286 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 263 | 3,7 % |
| CCenterpartiet | 1 089 | 3,2 % |
| Övriga partier | 338 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Trollhättan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 331 | 50,8 % |
| MModeraterna | 6 117 | 17,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 565 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 936 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 746 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 680 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 1 496 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 188 | 3,5 % |
| Övriga partier | 62 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Trollhättan 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trollhättan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,7 procentenheter).
- S
- M
- L
- MP
- V
- SD
- KD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,7 % | 42,0 % | 40,6 % | 36,2 % | 35,7 % | 33,5 % |
| M | 18,6 % | 24,1 % | 17,9 % | 17,7 % | 19,0 % | 19,9 % |
| L | 6,8 % | 7,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 3,4 % | 3,9 % |
| MP | 4,2 % | 6,7 % | 6,1 % | 4,4 % | 3,5 % | 4,2 % |
| V | 5,4 % | 5,8 % | 5,8 % | 6,9 % | 6,1 % | 9,5 % |
| SD | 1,9 % | 4,9 % | 13,5 % | 17,4 % | 20,8 % | 17,2 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,7 % | 5,1 % | 4,8 % | 5,6 % |
| C | 5,6 % | 3,7 % | 4,1 % | 6,1 % | 5,4 % | 4,9 % |
| Övr | 2,2 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,8 % | 85,1 % | 86,4 % | 83,0 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Trollhättan 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trollhättan 2010
Så skiljer sig Trollhättan från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 42,0 % i Trollhättan mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 11,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,4
- FP +0,3
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −6,0
- C −2,9
- KD −1,2
- SD −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Trollhättan, från 18,6 % till 24,1 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,7 % till 42,0 % (−7,7).
- S −7,7
- M +5,4
- SD +3,0
- MP +2,5
- C −1,9
- KD −1,1
- FP +0,6
- V +0,4
Valdeltagande i Trollhättan
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,8 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Trollhättan på plats 122 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Trollhättan är indelad i 31 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,6 % i 17 Kronogård N till 91,2 % i 8 Björndalen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 17 Kronogård N (70,9 %) och sitt svagaste i 26 Norra Björke (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Moderaterna i 3 av 31 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trollhättan är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 50,8 % i kommunvalet mot 42,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- S +8,8
- M −6,1
- MP −1,1
- KD −0,9
- V −0,9
- C +0,7
- SD +0,2
- FP +0,1
Största parti i Trollhättan sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Trollhättan i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 86,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Trollhättan 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 31 valdistrikten i Trollhättan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Dannebacken | S | 44,2 % | S | 55,6 % | 82,3 % |
| 2 Hjulkvarn | S | 36,8 % | S | 48,1 % | 89,3 % |
| 3 Stavre Ö | S | 39,0 % | S | 49,8 % | 89,7 % |
| 4 Stavre V | S | 44,0 % | S | 52,7 % | 83,6 % |
| 5 Sandhem | S | 48,4 % | S | 59,1 % | 90,6 % |
| 6 Strömslund | M | 35,3 % | S | 44,0 % | 84,5 % |
| 7 Torsred | S | 34,3 % | S | 47,1 % | 85,4 % |
| 8 Björndalen | M | 34,5 % | S | 45,5 % | 91,2 % |
| 9 Centrum N | S | 41,6 % | S | 49,4 % | 85,6 % |
| 10 Centrum V | M | 34,1 % | S | 39,3 % | 83,6 % |
| 11 Centrum S | S | 38,7 % | S | 46,5 % | 79,3 % |
| 12 Tingvalla | S | 35,3 % | S | 43,6 % | 82,2 % |
| 13 Centrum Ö | S | 46,5 % | S | 53,8 % | 78,6 % |
| 14 Hjortmossen | S | 46,1 % | S | 53,7 % | 80,6 % |
| 16 Karlstorp | S | 52,9 % | S | 58,1 % | 79,4 % |
| 17 Kronogård N | S | 70,9 % | S | 72,5 % | 66,6 % |
| 18 Kronogård S | S | 63,5 % | S | 67,0 % | 73,8 % |
| 19 Skoftebyn N | S | 36,4 % | S | 44,9 % | 84,0 % |
| 20 Skoftebyn V | S | 34,5 % | S | 44,6 % | 90,1 % |
| 21 Sylte S | S | 53,1 % | S | 58,3 % | 80,2 % |
| 22 Sylte N | S | 54,8 % | S | 62,1 % | 69,1 % |
| 23 Lextorp N | S | 63,3 % | S | 68,6 % | 70,7 % |
| 24 Lextorp S | S | 59,4 % | S | 63,7 % | 80,6 % |
| 25 Skogshöjden | S | 38,1 % | S | 46,6 % | 87,2 % |
| 26 Norra Björke | S | 27,0 % | S | 32,4 % | 85,8 % |
| 27 Åsaka | S | 31,9 % | S | 33,2 % | 87,8 % |
| 28 Halvorstorp | S | 39,5 % | S | 51,1 % | 89,7 % |
| 29 Velanda | S | 33,8 % | S | 42,8 % | 86,8 % |
| 30 Upphärad | S | 39,1 % | S | 43,9 % | 84,6 % |
| 31 Sjuntorp N | S | 39,5 % | S | 47,9 % | 87,3 % |
| 32 Sjuntorp S | S | 34,8 % | S | 42,1 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010