Valresultat Hjo 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hjo med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hjo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 7 006
- Avgivna röster
- 6 022
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 831 | 30,8 % |
| MModeraterna | 1 716 | 28,8 % |
| KDKristdemokraterna | 501 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 448 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 434 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 391 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 307 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 274 | 4,6 % |
| Övriga partier | 48 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 771 | 31,1 % |
| MModeraterna | 1 439 | 25,3 % |
| KDKristdemokraterna | 500 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 462 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 425 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 328 | 5,8 % |
| SPVGSPVG | 248 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 241 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 224 | 3,9 % |
| Övriga partier | 50 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 751 | 30,2 % |
| MModeraterna | 1 682 | 29,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 660 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 473 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 397 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 226 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 153 | 2,6 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Hjo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hjo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,9 procentenheter).
- S
- M
- KD
- L
- C
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % | 30,8 % | 30,8 % | 27,4 % | 29,5 % | 26,2 % |
| M | 25,5 % | 28,8 % | 23,0 % | 18,6 % | 18,7 % | 20,5 % |
| KD | 10,1 % | 8,4 % | 6,4 % | 9,6 % | 9,5 % | 9,6 % |
| L | 5,9 % | 7,5 % | 5,1 % | 4,0 % | 3,5 % | 5,0 % |
| C | 9,2 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,8 % | 6,6 % | 6,4 % |
| MP | 4,3 % | 6,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,4 % | 5,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 14,5 % | 19,5 % | 22,6 % | 20,5 % |
| V | 4,4 % | 4,6 % | 4,6 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,4 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 86,0 % | 88,2 % | 88,9 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Hjo 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hjo 2010
Så skiljer sig Hjo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 8,4 % i Hjo mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 2,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +2,8
- C +0,7
- FP +0,5
- S +0,1
Svagare än i riket
- M −1,2
- V −1,0
- MP −0,8
- SD −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hjo, från 25,5 % till 28,8 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,7 % till 30,8 % (−4,9).
- S −4,9
- M +3,4
- MP +2,3
- SD +2,2
- C −1,9
- KD −1,6
- FP +1,6
- V +0,2
Valdeltagande i Hjo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,0 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hjo på plats 69 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hjo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Hjo 4 till 86,8 % i Hjo 6.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjo 3 (39,1 %) och sitt svagaste i Hjo 5 (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hjo är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- FP +3,9
- SD −2,5
- KD −1,6
- MP +1,1
- C +0,9
- V −0,7
- S −0,5
- M +0,2
Största parti i Hjo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hjo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hjo 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hjo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hjo 1 | M | 35,3 % | M | 32,7 % | 84,3 % |
| Hjo 2 | S | 31,4 % | S | 29,8 % | 86,2 % |
| Hjo 3 | S | 39,1 % | S | 40,0 % | 81,7 % |
| Hjo 4 | S | 36,7 % | S | 36,5 % | 79,5 % |
| Hjo 5 | M | 34,8 % | M | 41,4 % | 86,5 % |
| Hjo 6 | M | 27,7 % | M | 31,3 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010