Valresultat Lysekil 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Lysekil med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lysekil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Lysekil på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,2 %
Röstberättigade
11 657
Avgivna röster
9 816
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Lysekil

Riksdagsvalet 2010 i Lysekil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 55136,7 %
MModeraterna2 48225,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)97310,0 %
MPMiljöpartiet de gröna6336,5 %
SDSverigedemokraterna5605,8 %
VVänsterpartiet5405,6 %
KDKristdemokraterna4544,7 %
CCenterpartiet4094,2 %
Övriga partier860,9 %

Landstingsvalet 2010 i Lysekil

Landstingsvalet 2010 i Lysekil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 30935,2 %
MModeraterna1 77818,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 40615,0 %
SPVGSPVG7197,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5145,5 %
VVänsterpartiet4164,4 %
KDKristdemokraterna3463,7 %
CCenterpartiet3293,5 %
SDSverigedemokraterna3133,3 %
KK1982,1 %
Övriga partier600,6 %

Kommunvalet 2010 i Lysekil

Kommunvalet 2010 i Lysekil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 16233,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 25023,5 %
MModeraterna1 27513,3 %
KK6827,1 %
LNULNU5415,6 %
CCenterpartiet4074,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3934,1 %
VVänsterpartiet3393,5 %
SköPSköP2482,6 %
SDSverigedemokraterna2042,1 %
Övriga partier770,8 %

Partiernas utveckling i Lysekil 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lysekil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • MP
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lysekil per valår
Parti200620102014201820222026
S43,1 %36,7 %35,4 %32,4 %33,5 %29,7 %
M20,4 %25,6 %18,0 %15,6 %16,3 %18,6 %
L10,2 %10,0 %6,2 %5,4 %4,4 %6,5 %
MP4,5 %6,5 %5,8 %4,3 %4,4 %5,7 %
SD2,6 %5,8 %15,9 %21,8 %25,2 %20,8 %
V5,5 %5,6 %6,1 %6,6 %5,0 %5,7 %
KD6,0 %4,7 %4,2 %5,5 %5,2 %6,0 %
C4,8 %4,2 %5,3 %7,1 %4,6 %5,6 %
Övr2,8 %0,9 %3,1 %1,3 %1,5 %1,4 %
Valdeltagande80,3 %84,2 %85,2 %87,5 %86,0 %86,1 %

Valdeltagande i Lysekil 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lysekil 2010

Så skiljer sig Lysekil från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 36,7 % i Lysekil mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,0
  • FP +3,0
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • C −2,3
  • KD −0,9
  • MP −0,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lysekil, från 20,4 % till 25,6 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,1 % till 36,7 % (−6,5).

  • S −6,5
  • M +5,2
  • SD +3,2
  • MP +2,0
  • KD −1,3
  • C −0,6
  • FP −0,2
  • V +0,0

Valdeltagande i Lysekil

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,2 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lysekil på plats 155 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lysekil är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Lysekil Bansvik till 86,6 % i Lysekil Slätten.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brastad tätort (51,7 %) och sitt svagaste i Skaftö (17,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lysekil är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 23,5 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,4 procentenheter.

  • FP +13,4
  • M −12,3
  • KD −4,0
  • SD −3,7
  • S −3,6
  • MP −2,4
  • V −2,0
  • C +0,0

Största parti i Lysekil sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lysekil i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lysekil per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %86,1 %
2022Socialdemokraterna33,5 %86,0 %
2018Socialdemokraterna32,4 %87,5 %
2014Socialdemokraterna35,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna36,7 %84,2 %
2006Socialdemokraterna43,1 %80,3 %

Valresultat per valdistrikt i Lysekil 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Lysekil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lysekil, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brastad landsbygdS37,2 %S33,4 %81,6 %
Brastad tätortS51,7 %S51,0 %82,7 %
BroS32,3 %S30,8 %81,8 %
LyseS32,3 %S27,6 %83,7 %
Lysekil BansvikS37,7 %S33,8 %74,0 %
Lysekil CentrumS43,8 %S37,3 %78,5 %
Lysekil DalskogenS44,7 %S38,8 %81,9 %
Lysekil KyrkvikS34,0 %S31,1 %83,5 %
Lysekil SlättenS36,4 %S32,2 %86,6 %
SkaftöM36,0 %FP35,6 %84,5 %

Utforska valdistrikten i Lysekil på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010