Valresultat Göteborg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Göteborg med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Göteborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 282 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 389 821
- Avgivna röster
- 322 458
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 96 981 | 30,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 80 543 | 25,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 34 205 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 27 246 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 26 829 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 19 484 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 15 608 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 12 183 | 3,8 % |
| Övriga partier | 6 223 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 85 930 | 28,2 % |
| MModeraterna | 84 068 | 27,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 31 354 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 26 144 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 25 984 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 14 061 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 874 | 4,2 % |
| SPVGSPVG | 10 466 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 8 039 | 2,6 % |
| Övriga partier | 5 677 | 1,9 % |
Kommunvalet 2010 i Göteborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 91 336 | 29,4 % |
| MModeraterna | 79 364 | 25,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 459 | 9,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 26 060 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 22 082 | 7,1 % |
| VägVVägV | 16 715 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 904 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 11 767 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 7 102 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 3 556 | 1,1 % |
| Övriga partier | 8 441 | 2,7 % |
Partiernas utveckling i Göteborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Göteborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- M
- S
- MP
- V
- L
- KD
- SD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,6 % | 30,4 % | 23,9 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| S | 29,2 % | 25,2 % | 23,7 % | 23,8 % | 27,7 % | 27,1 % |
| MP | 8,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 6,9 % | 7,9 % | 9,1 % |
| V | 8,7 % | 8,5 % | 9,4 % | 14,0 % | 12,8 % | 15,1 % |
| L | 10,2 % | 8,4 % | 7,2 % | 7,2 % | 5,9 % | 5,9 % |
| KD | 6,8 % | 6,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 4,9 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 9,6 % | 13,5 % | 14,7 % | 11,8 % |
| C | 4,5 % | 3,8 % | 3,8 % | 7,1 % | 5,9 % | 6,5 % |
| Övr | 3,1 % | 1,9 % | 8,0 % | 2,1 % | 2,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 77,1 % | 82,7 % | 82,8 % | 84,3 % | 80,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Göteborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Göteborg 2010
Så skiljer sig Göteborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 25,2 % i Göteborg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- MP +3,4
- V +2,9
- FP +1,3
- KD +0,5
Svagare än i riket
- S −5,4
- C −2,7
- SD −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Göteborg, från 26,6 % till 30,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,2 % till 25,2 % (−3,9).
- S −3,9
- M +3,8
- MP +2,3
- SD +2,3
- FP −1,8
- KD −0,7
- C −0,6
- FI −0,4
Valdeltagande i Göteborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,7 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Göteborg på plats 213 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Göteborg är indelad i 282 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 51,9 % i Bergsjön, Gärdsmosse till 93,1 % i Askim, Södra Sisjön.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Askim, Trollåsen (64,7 %) och sitt svagaste i Biskopsgården, Norra Biskopsgården (6,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 147, Socialdemokraterna i 124, Miljöpartiet i 9 av 282 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Göteborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,5 % i kommunvalet mot 30,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- M −4,8
- S +4,2
- KD −2,3
- C −1,5
- V −1,4
- MP −0,9
- SD −0,4
- FP −0,0
Största parti i Göteborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Göteborg under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 80,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 84,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 23,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 77,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Göteborg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 282 valdistrikten i Göteborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askim, Askim | M | 55,0 % | M | 51,7 % | 88,0 % |
| Askim, Billdal | M | 54,1 % | M | 51,1 % | 90,7 % |
| Askim, Brottkärr | M | 64,5 % | M | 63,7 % | 90,0 % |
| Askim, Hult | M | 53,3 % | M | 48,6 % | 83,6 % |
| Askim, Lindås | M | 54,3 % | M | 52,5 % | 90,3 % |
| Askim, Lyckhem | M | 57,0 % | M | 54,5 % | 89,2 % |
| Askim, Norra Hovås | M | 49,9 % | M | 49,9 % | 85,0 % |
| Askim, Norra Sisjön | M | 42,5 % | M | 40,0 % | 86,0 % |
| Askim, Nygård | M | 52,5 % | M | 48,3 % | 90,1 % |
| Askim, Pilegården | M | 31,7 % | S | 35,6 % | 81,9 % |
| Askim, Skintebo | M | 47,2 % | M | 43,2 % | 91,0 % |
| Askim, Södra Hovås | M | 63,9 % | M | 70,1 % | 85,7 % |
| Askim, Södra Sisjön | M | 50,9 % | M | 48,1 % | 93,1 % |
| Askim, Trollåsen | M | 64,7 % | M | 63,0 % | 88,9 % |
| Backa, Aröd | S | 32,3 % | S | 35,2 % | 78,4 % |
| Backa, Backa Röd | S | 45,3 % | S | 47,5 % | 66,1 % |
| Backa, Backadalen | S | 48,5 % | S | 50,6 % | 72,4 % |
| Backa, Brunnsbo | S | 46,3 % | S | 47,9 % | 73,4 % |
| Backa, Bäckebol | S | 49,8 % | S | 52,7 % | 72,2 % |
| Backa, Bällskär | S | 39,8 % | S | 42,8 % | 85,5 % |
| Backa, Norra Backa | S | 52,5 % | S | 53,9 % | 71,1 % |
| Backa, Selma Lagerlöfs torg | S | 49,1 % | S | 50,9 % | 66,3 % |
| Backa, Skogome-Sankt Jörgen | M | 33,9 % | S | 30,9 % | 82,5 % |
| Backa, Skälltorp | S | 39,3 % | S | 42,7 % | 79,5 % |
| Backa, Södra Backa | S | 35,7 % | S | 37,4 % | 80,5 % |
| Backa, Tingstad | M | 30,6 % | S | 31,9 % | 77,4 % |
| Backa, Åketorp | M | 36,3 % | S | 32,5 % | 92,0 % |
| Bergsjön, Gärdsmosse | S | 56,1 % | S | 58,2 % | 51,9 % |
| Bergsjön, Gärdsås | S | 43,3 % | S | 43,2 % | 75,1 % |
| Bergsjön, Komettorget | S | 60,2 % | S | 58,1 % | 60,4 % |
| Bergsjön, Norra Bergsjön | S | 36,8 % | S | 38,4 % | 67,8 % |
| Bergsjön, Rymdtorget | S | 68,1 % | S | 69,1 % | 54,0 % |
| Bergsjön, Siriusgatan | S | 59,7 % | S | 62,2 % | 62,9 % |
| Bergsjön, Södra Bergsjön | S | 69,5 % | S | 69,7 % | 63,2 % |
| Bergsjön, Östra Bergsjön | S | 70,1 % | S | 72,0 % | 58,9 % |
| Biskopsgården, Badvädersgatan m fl | S | 45,7 % | S | 48,5 % | 68,3 % |
| Biskopsgården, Jättesten | S | 41,1 % | S | 46,1 % | 72,6 % |
| Biskopsgården, Kärrsmossen | M | 29,7 % | S | 30,4 % | 76,0 % |
| Biskopsgården, Länsmansgårdens Centr | S | 50,4 % | S | 49,0 % | 65,5 % |
| Biskopsgården, Norra Biskopsgården | S | 55,5 % | S | 57,0 % | 58,8 % |
| Biskopsgården, Norra Länsmansgården | S | 49,2 % | S | 48,5 % | 72,4 % |
| Biskopsgården, Stackmolnsgatan m fl | S | 51,3 % | S | 52,5 % | 71,2 % |
| Biskopsgården, Svarte Mosse | S | 55,3 % | S | 58,6 % | 58,9 % |
| Biskopsgården, Svartedalen | S | 43,3 % | S | 43,7 % | 71,5 % |
| Biskopsgården, Södra Biskopsgården | S | 43,3 % | S | 44,7 % | 70,0 % |
| Biskopsgården, Södra Länsmansgården | S | 54,8 % | S | 52,8 % | 67,9 % |
| Biskopsgården, Treröset | S | 37,6 % | S | 38,0 % | 70,0 % |
| Biskopsgården, Vårväderstorget | S | 46,0 % | S | 46,7 % | 66,1 % |
| Biskopsgården, Väderlekstorget | S | 28,8 % | S | 30,4 % | 63,5 % |
| Centrum, Burås | M | 33,0 % | M | 29,2 % | 83,6 % |
| Centrum, Centrala Guldheden | M | 23,8 % | S | 26,9 % | 83,1 % |
| Centrum, Doktor Forselius gata m fl | M | 28,4 % | M | 27,9 % | 83,2 % |
| Centrum, Eklanda | M | 40,2 % | M | 36,5 % | 74,4 % |
| Centrum, Framnäs | M | 33,9 % | M | 30,4 % | 81,2 % |
| Centrum, Friggagatan-Stampen | M | 36,5 % | M | 32,7 % | 78,1 % |
| Centrum, Getebergsäng | M | 42,6 % | M | 41,7 % | 85,8 % |
| Centrum, Guldheden vattentornet | M | 23,8 % | S | 24,4 % | 83,0 % |
| Centrum, Gullbergsvass-Svingeln | M | 36,7 % | M | 30,9 % | 84,0 % |
| Centrum, Hedås-Gårda | M | 46,7 % | M | 46,3 % | 80,0 % |
| Centrum, Inom Vallgraven | M | 45,2 % | M | 41,4 % | 81,0 % |
| Centrum, Kristinehöjd | M | 37,6 % | M | 36,0 % | 79,8 % |
| Centrum, Krokslätt | M | 35,1 % | M | 33,2 % | 81,1 % |
| Centrum, Landala | M | 42,1 % | M | 39,7 % | 81,3 % |
| Centrum, Landala Egnahem | M | 29,2 % | M | 26,5 % | 84,6 % |
| Centrum, Landalabergen m fl | M | 30,5 % | M | 28,4 % | 81,1 % |
| Centrum, Landalagången m fl | S | 26,0 % | S | 29,4 % | 76,3 % |
| Centrum, Lorensberg | M | 50,5 % | M | 52,7 % | 75,9 % |
| Centrum, Mossen | M | 27,7 % | M | 26,4 % | 82,0 % |
| Centrum, Nedre Johanneberg | M | 46,4 % | M | 45,5 % | 84,5 % |
| Centrum, Nordstan-Otterhällan | M | 37,2 % | M | 33,8 % | 81,3 % |
| Centrum, Norra Guldheden | M | 35,2 % | M | 32,9 % | 85,9 % |
| Centrum, Norra Heden-Gårda | M | 41,4 % | M | 38,9 % | 83,8 % |
| Centrum, Norra Vasastaden | M | 45,6 % | M | 41,0 % | 74,0 % |
| Centrum, Odinsgatan-Stampen | M | 39,2 % | M | 34,9 % | 82,1 % |
| Centrum, Olofshöjd | MP | 24,2 % | M | 23,4 % | 79,4 % |
| Centrum, Södra Guldheden | M | 24,3 % | M | 22,9 % | 84,2 % |
| Centrum, Södra Heden | M | 48,6 % | M | 48,6 % | 83,3 % |
| Centrum, Södra Johanneberg | M | 37,6 % | M | 35,0 % | 81,9 % |
| Centrum, Södra Vasastaden | M | 43,5 % | M | 40,4 % | 81,8 % |
| Centrum, Valand | M | 50,3 % | M | 47,2 % | 80,2 % |
| Centrum, Östra Vasastaden | M | 52,3 % | M | 50,0 % | 82,9 % |
| Centrum, Övre Johanneberg | M | 36,0 % | M | 32,5 % | 83,0 % |
| Frölunda, Frölunda | S | 44,6 % | S | 46,9 % | 79,3 % |
| Frölunda, Frölunda torg | S | 51,9 % | S | 53,0 % | 67,5 % |
| Frölunda, Gånglåten m fl | S | 49,3 % | S | 52,2 % | 71,1 % |
| Frölunda, Ruddalen | S | 32,5 % | S | 38,6 % | 76,4 % |
| Frölunda, Spinetten | S | 40,3 % | S | 43,5 % | 77,3 % |
| Frölunda, Tofta | S | 35,8 % | S | 40,0 % | 73,9 % |
| Frölunda, Västra Järnbrott | S | 29,9 % | S | 34,4 % | 84,0 % |
| Frölunda, Östra Järnbrott | S | 35,2 % | S | 41,2 % | 81,7 % |
| Gunnared, Angereds Centrum | S | 53,6 % | S | 55,8 % | 74,1 % |
| Gunnared, Lövgärdets Centrum | S | 53,0 % | S | 56,3 % | 62,2 % |
| Gunnared, Nedre Lövgärdet | S | 57,0 % | S | 53,3 % | 66,1 % |
| Gunnared, Norra Gårdsten | S | 65,4 % | S | 65,3 % | 60,0 % |
| Gunnared, Norra Rannebergen | S | 40,7 % | S | 43,2 % | 78,1 % |
| Gunnared, Södra Gårdsten | S | 61,4 % | S | 59,7 % | 53,7 % |
| Gunnared, Södra Rannebergen | S | 46,2 % | S | 47,7 % | 68,7 % |
| Gunnared, Trädgårdsgärdet | S | 50,2 % | S | 50,8 % | 71,6 % |
| Gunnared, Västra Gårdsten | S | 58,8 % | S | 57,2 % | 56,6 % |
| Gunnared, Östra Gårdsten | S | 58,1 % | S | 59,0 % | 62,6 % |
| Gunnared, Övre Lövgärdet | S | 65,6 % | S | 64,7 % | 66,9 % |
| Härlanda, Fräntorp | M | 29,3 % | S | 30,8 % | 87,0 % |
| Härlanda, Härlanda | M | 33,7 % | M | 30,2 % | 81,0 % |
| Härlanda, Munkebäck | M | 30,3 % | S | 28,8 % | 79,7 % |
| Härlanda, Norra Björkekärr | S | 25,2 % | S | 33,7 % | 86,3 % |
| Härlanda, Robertshöjd | S | 33,9 % | S | 37,7 % | 75,2 % |
| Härlanda, Södra Björkekärr | M | 32,4 % | M | 26,6 % | 88,8 % |
| Härlanda, Södra Kålltorp | M | 31,9 % | M | 27,8 % | 81,4 % |
| Härlanda, Torpa | S | 29,0 % | S | 33,4 % | 81,5 % |
| Härlanda, Vidkärr | M | 28,1 % | S | 28,3 % | 83,1 % |
| Härlanda, Västra Björkekärr | S | 20,2 % | S | 25,2 % | 79,6 % |
| Härlanda, Västra Kålltorp | M | 28,9 % | S | 26,5 % | 84,0 % |
| Härlanda, Östra Kålltorp | S | 26,2 % | S | 30,9 % | 81,1 % |
| Högsbo, Högsbo | S | 35,4 % | S | 37,8 % | 75,7 % |
| Högsbo, Marklandsgatan m fl | M | 26,0 % | S | 31,4 % | 78,5 % |
| Högsbo, Norra Högsbohöjd | S | 29,8 % | S | 33,0 % | 81,0 % |
| Högsbo, Norra Kaverös | S | 29,9 % | S | 34,0 % | 84,5 % |
| Högsbo, Södra Högsbohöjd | S | 28,4 % | S | 32,9 % | 81,1 % |
| Högsbo, Södra Kaverös | S | 31,1 % | S | 34,9 % | 81,3 % |
| Högsbo, Västra Flatås | M | 27,0 % | S | 34,3 % | 82,1 % |
| Högsbo, Västra Högsbotorp | S | 25,1 % | S | 29,3 % | 82,9 % |
| Högsbo, Östra Flatås | S | 32,9 % | S | 35,8 % | 78,5 % |
| Högsbo, Östra Högsbotorp | M | 28,6 % | S | 30,2 % | 84,5 % |
| Kortedala, Adventsparken | S | 45,3 % | S | 48,9 % | 70,6 % |
| Kortedala, Bellevue | S | 26,2 % | S | 29,7 % | 73,9 % |
| Kortedala, Fjällbo | S | 28,8 % | S | 35,9 % | 84,7 % |
| Kortedala, Gamlestaden | S | 26,9 % | S | 31,1 % | 77,1 % |
| Kortedala, Gregorianska gatan m fl | S | 46,1 % | S | 48,6 % | 67,7 % |
| Kortedala, Kortedala Centrum | S | 50,2 % | S | 49,5 % | 66,9 % |
| Kortedala, Kviberg | S | 35,0 % | S | 38,3 % | 78,4 % |
| Kortedala, Månadsgatorna m fl | S | 43,1 % | S | 46,7 % | 74,2 % |
| Kortedala, Norra Kortedala | S | 46,3 % | S | 49,1 % | 68,5 % |
| Kortedala, Nylöse | S | 34,2 % | S | 37,0 % | 68,6 % |
| Kortedala, Södra Kortedala | S | 37,9 % | S | 41,8 % | 80,6 % |
| Kortedala, Utby | M | 29,4 % | S | 28,9 % | 89,0 % |
| Kortedala, Utbynäs | M | 31,6 % | S | 29,5 % | 89,5 % |
| Kortedala, Västra Kortedala | S | 46,4 % | S | 50,4 % | 76,7 % |
| Kortedala, Östra Kortedala | S | 43,5 % | S | 45,7 % | 67,8 % |
| Kärra-Rödbo, Gerrebacka-Ingebäck | M | 38,0 % | S | 32,8 % | 86,9 % |
| Kärra-Rödbo, Mysterna-Svankällan | M | 42,1 % | M | 33,4 % | 89,6 % |
| Kärra-Rödbo, Norra Kärra | S | 42,5 % | S | 45,7 % | 84,2 % |
| Kärra-Rödbo, Rödbo | M | 41,3 % | M | 33,3 % | 81,3 % |
| Kärra-Rödbo, Södra Kärra | S | 36,3 % | S | 38,8 % | 86,4 % |
| Kärra-Rödbo, Västra Kärra | S | 39,7 % | S | 43,7 % | 83,9 % |
| Kärra-Rödbo, Östra Kärra | S | 42,1 % | S | 47,5 % | 78,4 % |
| Linnéstaden, Annedal | M | 29,3 % | M | 26,6 % | 79,1 % |
| Linnéstaden, Haga | M | 27,3 % | M | 22,7 % | 82,4 % |
| Linnéstaden, Kommendantsängen | M | 37,4 % | M | 35,5 % | 84,2 % |
| Linnéstaden, Linné | M | 39,6 % | M | 36,9 % | 85,3 % |
| Linnéstaden, Linnéplatsen | M | 39,8 % | M | 35,2 % | 85,4 % |
| Linnéstaden, Långgatorna | M | 37,2 % | M | 33,6 % | 79,1 % |
| Linnéstaden, Masthuggstorget | M | 33,0 % | M | 28,9 % | 82,2 % |
| Linnéstaden, Nedre Masthugget | M | 22,9 % | S | 23,6 % | 87,5 % |
| Linnéstaden, Nilssonsberg | M | 39,0 % | M | 35,9 % | 84,3 % |
| Linnéstaden, Olivedal | M | 29,6 % | M | 27,6 % | 84,4 % |
| Linnéstaden, Oscar Fredrik | M | 23,8 % | S | 20,6 % | 82,4 % |
| Linnéstaden, Risåsen | M | 38,6 % | M | 34,0 % | 75,2 % |
| Linnéstaden, Skansberget | M | 30,0 % | M | 25,9 % | 82,4 % |
| Linnéstaden, Slottsskogen | M | 26,8 % | S | 27,8 % | 81,9 % |
| Linnéstaden, Stigberget | MP | 21,7 % | S | 22,5 % | 78,3 % |
| Linnéstaden, Sveaplan | M | 43,7 % | M | 39,1 % | 85,7 % |
| Linnéstaden, Vegastaden | M | 28,3 % | S | 24,2 % | 82,9 % |
| Linnéstaden, Änggården | M | 38,4 % | M | 36,4 % | 79,7 % |
| Linnéstaden, Övre Masthugget | MP | 24,7 % | MP | 22,0 % | 88,5 % |
| Lundby, Bjurslätt | S | 39,7 % | S | 40,0 % | 69,8 % |
| Lundby, Flunsås | S | 29,6 % | S | 32,4 % | 73,2 % |
| Lundby, Hilldedal | S | 29,9 % | S | 32,4 % | 77,7 % |
| Lundby, Kyrkbyn | S | 37,2 % | S | 43,0 % | 77,4 % |
| Lundby, Kärrdalen | M | 41,7 % | M | 28,8 % | 87,9 % |
| Lundby, Lindholmen | M | 34,5 % | M | 27,4 % | 87,5 % |
| Lundby, Lundbyvassen | S | 29,9 % | S | 34,4 % | 75,0 % |
| Lundby, Norra Bräcke | S | 28,7 % | S | 32,7 % | 82,9 % |
| Lundby, Norra Kvillebäcken | S | 31,2 % | S | 33,7 % | 75,7 % |
| Lundby, Norra Lundby | S | 29,5 % | S | 33,1 % | 67,6 % |
| Lundby, Norra Tolered | M | 40,2 % | M | 28,8 % | 85,8 % |
| Lundby, Sannegården | M | 45,0 % | M | 39,1 % | 88,8 % |
| Lundby, Slätta Damm | S | 33,6 % | S | 36,6 % | 76,5 % |
| Lundby, Södra Bräcke | S | 29,4 % | S | 31,2 % | 80,4 % |
| Lundby, Södra Kvillebäcken | S | 27,2 % | S | 30,3 % | 70,9 % |
| Lundby, Södra Lundby | S | 28,7 % | S | 30,2 % | 74,1 % |
| Lundby, Södra Tolered | M | 29,9 % | S | 27,3 % | 85,1 % |
| Lundby, Västra Brämaregården | S | 30,1 % | S | 32,7 % | 76,1 % |
| Lundby, Västra Eriksberg | M | 42,3 % | M | 37,1 % | 87,7 % |
| Lundby, Västra Rambergsstaden | S | 30,9 % | S | 34,8 % | 70,7 % |
| Lundby, Wieselgrensplatsen | S | 35,7 % | S | 38,7 % | 69,9 % |
| Lundby, Östra Brämaregården | S | 23,3 % | S | 28,3 % | 71,7 % |
| Lundby, Östra Eriksberg | M | 42,3 % | M | 37,2 % | 88,9 % |
| Lundby, Östra Rambergsstaden | S | 30,4 % | S | 34,5 % | 78,2 % |
| Lärjedalen, Agnesberg | S | 33,1 % | S | 41,5 % | 64,5 % |
| Lärjedalen, Björsared-Knipared | M | 30,3 % | S | 32,2 % | 82,8 % |
| Lärjedalen, Bläsebo | S | 57,1 % | S | 55,0 % | 65,3 % |
| Lärjedalen, Eriksbo | S | 50,9 % | S | 53,9 % | 65,1 % |
| Lärjedalen, Gunnilse-Linnarhult | M | 30,4 % | S | 35,4 % | 83,5 % |
| Lärjedalen, Norra Hjällbo | S | 63,8 % | S | 54,8 % | 59,3 % |
| Lärjedalen, Olofstorp | M | 30,6 % | S | 33,5 % | 86,6 % |
| Lärjedalen, Sandeslätt | S | 47,2 % | S | 44,8 % | 69,6 % |
| Lärjedalen, Skolspåret | S | 66,1 % | S | 57,9 % | 59,6 % |
| Lärjedalen, Södra Hjällbo | S | 59,2 % | S | 53,1 % | 56,2 % |
| Lärjedalen, Västra Hammarkullen | S | 62,0 % | S | 60,8 % | 63,8 % |
| Lärjedalen, Östra Hammarkullen | S | 57,7 % | S | 58,9 % | 61,9 % |
| Majorna, Djurgårdsgatan m fl | MP | 24,6 % | S | 23,0 % | 84,3 % |
| Majorna, Gatenhielmska | S | 23,9 % | S | 28,8 % | 82,9 % |
| Majorna, Godhem | S | 21,4 % | S | 23,7 % | 86,5 % |
| Majorna, Gråberget | M | 25,7 % | S | 24,8 % | 84,3 % |
| Majorna, Hängmattan | S | 28,4 % | S | 29,4 % | 83,4 % |
| Majorna, Karl Johans torg | V | 23,1 % | S | 24,4 % | 85,6 % |
| Majorna, Klippan | S | 22,5 % | S | 26,9 % | 84,5 % |
| Majorna, Kungsladugård | MP | 22,8 % | S | 25,6 % | 83,3 % |
| Majorna, Majorna | M | 25,8 % | S | 28,1 % | 78,6 % |
| Majorna, Mariaplan | MP | 25,3 % | S | 24,5 % | 83,0 % |
| Majorna, Marieberg | MP | 22,9 % | S | 23,4 % | 80,4 % |
| Majorna, Sandarne | S | 24,7 % | S | 28,2 % | 77,7 % |
| Majorna, Silverkällan | MP | 25,7 % | S | 24,9 % | 81,7 % |
| Majorna, Skytteskogen | M | 24,2 % | MP | 21,4 % | 85,3 % |
| Majorna, Slottsskogsgatan m fl | M | 25,4 % | S | 27,2 % | 83,6 % |
| Majorna, Svalebo | S | 20,0 % | S | 24,1 % | 81,3 % |
| Majorna, Söderlingska ängen | MP | 22,4 % | S | 26,8 % | 81,2 % |
| Södra Skärgården, Brännö-Asperö | M | 31,0 % | M | 27,2 % | 88,5 % |
| Södra Skärgården, Donsö-Vrångö | KD | 41,1 % | KD | 42,6 % | 87,1 % |
| Södra Skärgården, Styrsö-Köpstadsö | M | 33,2 % | M | 29,1 % | 83,8 % |
| Torslanda, Amhult-Arendal | M | 39,4 % | M | 30,4 % | 78,3 % |
| Torslanda, Andalen | M | 52,4 % | M | 37,6 % | 92,1 % |
| Torslanda, Björlanda | M | 43,6 % | M | 30,4 % | 89,2 % |
| Torslanda, Domarringen m fl | M | 38,0 % | M | 27,6 % | 91,3 % |
| Torslanda, Hjuvik | M | 52,2 % | M | 41,9 % | 91,4 % |
| Torslanda, Hällsvik | M | 52,1 % | M | 38,1 % | 89,8 % |
| Torslanda, Kvisljungeby | M | 43,1 % | M | 30,9 % | 89,5 % |
| Torslanda, Lilleby | M | 47,9 % | M | 35,3 % | 90,5 % |
| Torslanda, Nolered | M | 40,6 % | M | 31,2 % | 87,8 % |
| Torslanda, Torslanda | M | 36,8 % | M | 28,1 % | 88,1 % |
| Torslanda, Tumlehed | M | 41,6 % | M | 29,2 % | 86,6 % |
| Tuve-Säve, Glöstorp | S | 40,3 % | S | 41,4 % | 81,9 % |
| Tuve-Säve, Gunnestorp | S | 34,5 % | S | 38,1 % | 85,6 % |
| Tuve-Säve, Norumshöjd | S | 49,9 % | S | 48,0 % | 68,2 % |
| Tuve-Säve, Säve | M | 38,5 % | M | 25,7 % | 87,2 % |
| Tuve-Säve, Tuve | M | 35,4 % | S | 28,6 % | 80,4 % |
| Tuve-Säve, Tången | M | 33,3 % | S | 29,5 % | 91,1 % |
| Tynnered, Beryllgatan-Guldringen | S | 32,2 % | S | 36,4 % | 83,7 % |
| Tynnered, Bratthammar | M | 42,6 % | M | 39,8 % | 89,6 % |
| Tynnered, Grevegården | S | 42,3 % | S | 45,9 % | 75,3 % |
| Tynnered, Korsåsen | S | 41,4 % | S | 44,4 % | 76,7 % |
| Tynnered, Norra Näset | M | 51,2 % | M | 45,9 % | 91,6 % |
| Tynnered, Norra Opaltorget | S | 43,3 % | S | 46,2 % | 78,1 % |
| Tynnered, Skattegården | S | 58,5 % | S | 62,3 % | 68,3 % |
| Tynnered, Södra Näset | M | 55,0 % | M | 50,7 % | 89,2 % |
| Tynnered, Södra Opaltorget | S | 29,2 % | S | 32,9 % | 82,0 % |
| Tynnered, Tynnered | S | 35,3 % | S | 42,3 % | 79,1 % |
| Tynnered, Västra Önnered | M | 41,2 % | M | 36,6 % | 89,8 % |
| Tynnered, Åkered | M | 50,2 % | M | 45,0 % | 90,0 % |
| Tynnered, Ängås | S | 47,3 % | S | 50,2 % | 71,7 % |
| Tynnered, Östra Önnered | M | 39,1 % | M | 33,7 % | 90,1 % |
| Älvsborg, Björnekulla | M | 46,5 % | M | 39,2 % | 92,1 % |
| Älvsborg, Ekebäck | M | 41,0 % | M | 35,9 % | 90,5 % |
| Älvsborg, Grimmered | M | 45,4 % | M | 38,8 % | 90,0 % |
| Älvsborg, Hagen | M | 49,7 % | M | 44,7 % | 92,0 % |
| Älvsborg, Långedrag | M | 60,7 % | M | 59,0 % | 91,1 % |
| Älvsborg, Norra Fiskebäck | M | 42,4 % | M | 39,6 % | 92,9 % |
| Älvsborg, Nya Varvet | M | 42,0 % | M | 39,4 % | 85,7 % |
| Älvsborg, Påvelund | M | 50,5 % | M | 46,3 % | 84,4 % |
| Älvsborg, Södra Fiskebäck | M | 44,2 % | M | 40,6 % | 86,1 % |
| Älvsborg, Tångudden | M | 50,0 % | M | 45,2 % | 90,4 % |
| Örgryte, Bagaregården | M | 29,3 % | S | 24,8 % | 85,5 % |
| Örgryte, Bö | M | 43,9 % | M | 40,1 % | 88,6 % |
| Örgryte, Gamla Lunden | M | 31,9 % | M | 27,1 % | 81,4 % |
| Örgryte, Gubbero | M | 31,9 % | M | 28,8 % | 80,8 % |
| Örgryte, Jakobsdal | M | 51,1 % | M | 44,1 % | 83,4 % |
| Örgryte, Kärralund | M | 37,7 % | M | 33,9 % | 85,1 % |
| Örgryte, Nobelplatsen | M | 24,5 % | S | 25,4 % | 79,5 % |
| Örgryte, Norra Skår | M | 52,9 % | M | 47,4 % | 90,8 % |
| Örgryte, Nya Lunden-Prästgårdsängen | M | 37,6 % | M | 36,3 % | 83,4 % |
| Örgryte, Olskroken | S | 35,1 % | S | 38,1 % | 79,0 % |
| Örgryte, Redberget | M | 28,7 % | S | 32,8 % | 79,8 % |
| Örgryte, Redbergslid | M | 29,4 % | S | 28,7 % | 81,6 % |
| Örgryte, Sankt Pauli | M | 34,9 % | M | 28,9 % | 81,4 % |
| Örgryte, Strömmensberg | M | 29,1 % | S | 25,9 % | 77,1 % |
| Örgryte, Södra Skår | M | 55,3 % | M | 50,0 % | 89,3 % |
| Örgryte, Torp | M | 39,6 % | M | 36,3 % | 85,6 % |
| Örgryte, Västra Kallebäck | M | 30,6 % | S | 27,0 % | 81,0 % |
| Örgryte, Ånäs | M | 31,6 % | M | 26,5 % | 83,6 % |
| Örgryte, Örgryte | M | 56,3 % | M | 54,4 % | 85,0 % |
| Örgryte, Östra Kallebäck | M | 34,2 % | M | 29,9 % | 81,8 % |
| Örgryte, Överås | M | 34,7 % | M | 30,0 % | 73,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010