Valresultat Härryda 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Härryda med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härryda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Härryda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,1 %
Röstberättigade
24 675
Avgivna röster
21 729
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Härryda

Riksdagsvalet 2010 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 79636,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 69721,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 24810,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6317,6 %
KDKristdemokraterna1 3766,4 %
CCenterpartiet1 2866,0 %
SDSverigedemokraterna1 2125,6 %
VVänsterpartiet9904,6 %
Övriga partier2551,2 %

Landstingsvalet 2010 i Härryda

Landstingsvalet 2010 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 69432,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 08624,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 35411,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5237,3 %
SPVGSPVG1 0445,0 %
KDKristdemokraterna1 0324,9 %
CCenterpartiet1 0224,9 %
SDSverigedemokraterna9934,7 %
VVänsterpartiet9484,5 %
Övriga partier2441,2 %

Kommunvalet 2010 i Härryda

Kommunvalet 2010 i Härryda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 30329,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 66521,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 48011,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7778,4 %
KomPKomP1 3406,3 %
CCenterpartiet1 2906,1 %
SDSverigedemokraterna9764,6 %
VVänsterpartiet9234,3 %
KDKristdemokraterna7423,5 %
SPPSPP7143,4 %
Övriga partier570,3 %

Partiernas utveckling i Härryda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härryda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • MP
  • KD
  • C
  • SD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härryda per valår
Parti200620102014201820222026
M29,6 %36,3 %29,5 %23,9 %22,5 %23,6 %
S29,2 %21,9 %22,6 %21,5 %27,2 %23,9 %
L10,7 %10,5 %8,2 %8,1 %6,2 %7,3 %
MP5,4 %7,6 %8,0 %5,5 %5,6 %6,6 %
KD7,4 %6,4 %4,9 %6,5 %5,0 %6,3 %
C7,0 %6,0 %6,2 %9,3 %7,1 %8,7 %
SD2,7 %5,6 %12,6 %17,7 %20,6 %17,3 %
V5,4 %4,6 %4,6 %5,8 %4,7 %4,9 %
Övr2,6 %1,2 %3,5 %1,5 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande85,0 %88,1 %89,3 %90,8 %88,9 %89,3 %

Valdeltagande i Härryda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härryda 2010

Så skiljer sig Härryda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 21,9 % i Härryda mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,2
  • FP +3,4
  • KD +0,8
  • MP +0,3

Svagare än i riket

  • S −8,8
  • V −1,0
  • C −0,6
  • SD −0,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Härryda, från 29,6 % till 36,3 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,2 % till 21,9 % (−7,4).

  • S −7,4
  • M +6,7
  • SD +2,9
  • MP +2,2
  • KD −1,0
  • C −1,0
  • V −0,8
  • FP −0,2

Valdeltagande i Härryda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,1 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Härryda på plats 18 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härryda är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Mölnlycke 2 till 93,3 % i Landvetter 4.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Mölnlycke 8 (44,0 %) och sitt svagaste i Mölnlycke 2 (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 3 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härryda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,6 % i kommunvalet mot 36,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.

  • M −6,6
  • KD −2,9
  • FP +1,2
  • SD −1,1
  • MP +0,8
  • V −0,3
  • C +0,1
  • S +0,1

Största parti i Härryda sedan 2006

Största parti har skiftat i Härryda under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Härryda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,9 %89,3 %
2022Socialdemokraterna27,2 %88,9 %
2018Moderaterna23,9 %90,8 %
2014Moderaterna29,5 %89,3 %
2010Moderaterna36,3 %88,1 %
2006Moderaterna29,6 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Härryda 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Härryda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härryda, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hindås 1M35,6 %M25,3 %84,4 %
Hindås 2M34,6 %M25,2 %86,4 %
HällingsjöM37,1 %M31,7 %88,0 %
HärrydaM33,1 %S22,2 %80,7 %
Landvetter 1M33,9 %M27,4 %84,7 %
Landvetter 2S31,8 %S32,5 %83,4 %
Landvetter 3M42,5 %M38,5 %88,9 %
Landvetter 4M43,5 %M39,1 %93,3 %
Landvetter 5M38,1 %M33,1 %83,4 %
Mölnlycke 1M37,1 %M30,1 %88,3 %
Mölnlycke 2S41,7 %S38,1 %75,5 %
Mölnlycke 3M31,1 %S26,4 %85,7 %
Mölnlycke 4M41,3 %M34,8 %90,9 %
Mölnlycke 5M37,1 %M31,4 %88,1 %
Mölnlycke 6M43,7 %M35,3 %92,7 %
Mölnlycke 7M33,4 %M29,3 %84,1 %
Mölnlycke 8M44,0 %M35,8 %89,6 %
RävlandaS29,1 %S31,6 %85,4 %

Utforska valdistrikten i Härryda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010