Valresultat Mellerud 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mellerud med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Mellerud på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,8 %
Röstberättigade
7 141
Avgivna röster
5 843
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Mellerud

Riksdagsvalet 2010 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71529,7 %
MModeraterna1 52626,5 %
CCenterpartiet76513,3 %
SDSverigedemokraterna4437,7 %
KDKristdemokraterna3726,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3546,1 %
VVänsterpartiet2915,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2604,5 %
Övriga partier430,7 %

Landstingsvalet 2010 i Mellerud

Landstingsvalet 2010 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 77831,6 %
MModeraterna1 13520,2 %
CCenterpartiet89015,8 %
KDKristdemokraterna3486,2 %
SDSverigedemokraterna3205,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3085,5 %
SPVGSPVG3055,4 %
VVänsterpartiet2664,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2354,2 %
Övriga partier450,8 %

Kommunvalet 2010 i Mellerud

Kommunvalet 2010 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 68729,3 %
CCenterpartiet1 13719,8 %
MModeraterna99117,2 %
KDKristdemokraterna4718,2 %
VVänsterpartiet3886,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3345,8 %
SDSverigedemokraterna3085,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2474,3 %
KiMKiM1833,2 %
Övriga partier20,0 %

Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mellerud per valår
Parti200620102014201820222026
S34,2 %29,7 %30,6 %25,3 %26,0 %23,6 %
M20,4 %26,5 %18,4 %16,4 %17,2 %20,4 %
C16,0 %13,3 %12,6 %12,0 %7,4 %7,3 %
SD4,2 %7,7 %21,1 %28,5 %32,4 %26,6 %
KD9,4 %6,4 %4,8 %7,1 %6,8 %8,1 %
L5,3 %6,1 %3,3 %2,7 %2,3 %3,8 %
V5,0 %5,0 %3,7 %4,3 %3,4 %5,0 %
MP3,2 %4,5 %3,3 %2,5 %2,7 %3,3 %
Övr2,3 %0,7 %2,2 %1,1 %1,8 %1,9 %
Valdeltagande77,8 %81,8 %83,0 %86,1 %84,4 %84,2 %

Valdeltagande i Mellerud 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mellerud 2010

Så skiljer sig Mellerud från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 13,3 % i Mellerud mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,7
  • SD +2,0
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • M −3,6
  • MP −2,8
  • S −0,9
  • FP −0,9

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mellerud, från 20,4 % till 26,5 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,2 % till 29,7 % (−4,5).

  • M +6,0
  • S −4,5
  • SD +3,5
  • KD −2,9
  • C −2,7
  • MP +1,4
  • FP +0,9
  • V +0,0

Valdeltagande i Mellerud

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,8 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mellerud på plats 246 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mellerud är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Rostock-Dalskog till 84,9 % i Bolstad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skållerud (43,6 %) och sitt svagaste i Ör (16,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 3, Centerpartiet i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.

  • M −9,2
  • C +6,5
  • SD −2,3
  • KD +1,7
  • V +1,7
  • S −0,4
  • FP −0,3
  • MP −0,2

Största parti i Mellerud sedan 2006

Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mellerud per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,6 %84,2 %
2022Sverigedemokraterna32,4 %84,4 %
2018Sverigedemokraterna28,5 %86,1 %
2014Socialdemokraterna30,6 %83,0 %
2010Socialdemokraterna29,7 %81,8 %
2006Socialdemokraterna34,2 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mellerud, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BolstadC29,8 %C38,1 %84,9 %
FagerlidS33,5 %S30,7 %83,3 %
Holm-JärnM30,1 %S25,5 %82,4 %
MellerudS34,2 %S33,1 %73,8 %
Rostock-DalskogM25,3 %S23,7 %73,4 %
SkållerudS43,6 %S49,1 %82,8 %
ÖrM28,6 %C26,8 %81,6 %

Utforska valdistrikten i Mellerud på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010