Valresultat Bollebygd 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Bollebygd med 33,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,6 %
- Röstberättigade
- 6 315
- Avgivna röster
- 5 532
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 812 | 33,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 453 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 448 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 395 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 355 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 335 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 255 | 4,7 % |
| Övriga partier | 57 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 669 | 31,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 602 | 30,1 % |
| CCenterpartiet | 353 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 315 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 313 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 303 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 298 | 5,6 % |
| SPVGSPVG | 213 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 205 | 3,9 % |
| Övriga partier | 51 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 920 | 35,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 865 | 34,5 % |
| CCenterpartiet | 427 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 349 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 314 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 224 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 216 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 74 | 1,4 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,5 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,6 % | 33,1 % | 24,6 % | 20,2 % | 20,1 % | 21,3 % |
| S | 32,8 % | 26,6 % | 27,0 % | 23,4 % | 25,6 % | 23,7 % |
| SD | 3,7 % | 8,2 % | 18,5 % | 23,9 % | 27,7 % | 25,1 % |
| C | 9,4 % | 7,2 % | 7,9 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,2 % |
| KD | 8,6 % | 6,5 % | 5,1 % | 7,7 % | 6,6 % | 7,7 % |
| L | 6,7 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,6 % | 4,1 % | 5,2 % |
| MP | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 4,9 % |
| V | 5,5 % | 4,7 % | 4,3 % | 5,2 % | 4,3 % | 4,0 % |
| Övr | 3,1 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,6 % | 89,6 % | 90,7 % | 89,1 % | 88,6 % |
Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollebygd 2010
Så skiljer sig Bollebygd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 26,6 % i Bollebygd mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,1
- SD +2,5
- KD +0,9
- C +0,7
Svagare än i riket
- S −4,1
- MP −1,2
- V −0,9
- FP −0,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Bollebygd, från 26,6 % till 33,1 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,8 % till 26,6 % (−6,3).
- M +6,5
- S −6,3
- SD +4,5
- MP +2,6
- C −2,2
- KD −2,0
- V −0,9
- FP −0,2
Valdeltagande i Bollebygd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,6 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bollebygd på plats 27 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollebygd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,6 % i Olsfors till 87,1 % i Bollebygd Syd.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Bollebygd Väst (37,9 %) och sitt svagaste i Olsfors (27,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 34,5 % i kommunvalet mot 26,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.
- S +7,9
- V −3,3
- FP −2,5
- KD −2,4
- M +2,4
- SD −1,7
- C +0,7
- MP −0,3
Största parti i Bollebygd sedan 2006
Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,1 % | 88,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,7 % | 89,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 23,9 % | 90,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 89,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,1 % | 87,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bollebygd Syd | M | 32,5 % | S | 41,2 % | 87,1 % |
| Bollebygd Väst | M | 37,9 % | M | 43,8 % | 84,5 % |
| Bollebygd Öst | M | 34,9 % | M | 39,5 % | 85,3 % |
| Olsfors | S | 29,9 % | S | 41,0 % | 83,6 % |
| Töllsjö | M | 29,0 % | M | 29,7 % | 85,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010