Valresultat Karlsborg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Karlsborg med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,7 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlsborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 5 480
- Avgivna röster
- 4 723
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 556 | 33,6 % |
| MModeraterna | 1 244 | 26,9 % |
| CCenterpartiet | 509 | 11,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 356 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 270 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 201 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 155 | 3,4 % |
| Övriga partier | 32 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 544 | 35,1 % |
| MModeraterna | 987 | 22,5 % |
| CCenterpartiet | 539 | 12,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 348 | 7,9 % |
| SPVGSPVG | 258 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 250 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 143 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 119 | 2,7 % |
| Övriga partier | 29 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 765 | 38,7 % |
| CCenterpartiet | 1 177 | 25,8 % |
| MModeraterna | 699 | 15,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 433 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 169 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 155 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 81 | 1,8 % |
| VVänsterpartiet | 74 | 1,6 % |
| Övriga partier | 3 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Karlsborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlsborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- KD
- SD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 33,6 % | 35,0 % | 28,4 % | 30,4 % | 25,4 % |
| M | 21,9 % | 26,9 % | 17,2 % | 16,1 % | 16,7 % | 20,9 % |
| C | 13,6 % | 11,0 % | 9,7 % | 10,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 6,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,2 % |
| KD | 7,4 % | 6,5 % | 5,8 % | 8,5 % | 8,3 % | 8,9 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 17,7 % | 22,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| MP | 2,8 % | 4,3 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,1 % |
| V | 3,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,9 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,8 % | 86,2 % | 88,6 % | 90,6 % | 89,1 % | 88,7 % |
Valdeltagande i Karlsborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlsborg 2010
Så skiljer sig Karlsborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,0 % i Karlsborg mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,4
- S +3,0
- KD +1,0
- FP +0,6
Svagare än i riket
- M −3,2
- MP −3,0
- V −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Karlsborg, från 21,9 % till 26,9 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 33,6 % (−6,0).
- S −6,0
- M +5,0
- SD +3,2
- C −2,6
- FP +1,6
- MP +1,6
- KD −0,8
- V −0,4
Valdeltagande i Karlsborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,2 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Karlsborg på plats 60 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlsborg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,1 % i Karlsborgs V och ö till 87,9 % i Undenäs Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Undenäs Västra (44,4 %) och sitt svagaste i Undenäs Norra (28,0 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlsborg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,8 % i kommunvalet mot 11,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,8 procentenheter.
- C +14,8
- M −11,5
- S +5,1
- SD −4,1
- KD −3,1
- FP +1,8
- V −1,7
- MP −0,6
Största parti i Karlsborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlsborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 88,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 82,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlsborg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Karlsborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karlsborgs N och Undenäs Sö | S | 35,1 % | S | 43,1 % | 87,2 % |
| Karlsborgs V och ö | S | 34,1 % | S | 39,8 % | 81,1 % |
| Mölltorp och Brevik | S | 31,1 % | S | 35,4 % | 81,4 % |
| Undenäs Norra | S | 28,0 % | C | 45,8 % | 82,8 % |
| Undenäs Västra | S | 44,4 % | S | 45,0 % | 87,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010