Valresultat Karlsborg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Karlsborg med 25,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlsborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 5 696
- Avgivna röster
- 5 051
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 264 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 177 | 23,6 % |
| MModeraterna | 1 044 | 20,9 % |
| KDKristdemokraterna | 443 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 369 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 258 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 194 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 154 | 3,1 % |
| Övriga partier | 81 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Karlsborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 235 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 158 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 844 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 534 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 469 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 212 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 135 | 2,8 % |
| Övriga partier | 79 | 1,6 % |
Kommunvalet 2026 i Karlsborg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Karlsborg har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (+3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Centerpartiet med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 630 | 33,0 % | 10(+3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 238 | 25,1 % | 8(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 688 | 13,9 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 574 | 11,6 % | 4(−1) |
| KDKristdemokraterna | 343 | 7,0 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 247 | 5,0 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 202 | 4,1 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Karlsborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlsborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 33,6 % | 35,0 % | 28,4 % | 30,4 % | 25,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 17,7 % | 22,5 % | 26,7 % | 23,6 % |
| M | 21,9 % | 26,9 % | 17,2 % | 16,1 % | 16,7 % | 20,9 % |
| KD | 7,4 % | 6,5 % | 5,8 % | 8,5 % | 8,3 % | 8,9 % |
| C | 13,6 % | 11,0 % | 9,7 % | 10,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 6,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 5,3 % | 4,1 % | 5,2 % |
| V | 3,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 5,1 % | 3,5 % | 3,9 % |
| MP | 2,8 % | 4,3 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,5 % | 3,1 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,8 % | 86,2 % | 88,6 % | 90,6 % | 89,1 % | 88,7 % |
Valdeltagande i Karlsborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlsborg 2026
Så skiljer sig Karlsborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,6 % i Karlsborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- KD +2,7
- M +1,1
- C +0,4
Svagare än i riket
- V −4,5
- MP −3,0
- S −2,7
- L −0,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Karlsborg, från 16,7 % till 20,9 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,4 % till 25,4 % (−5,1).
- S −5,1
- M +4,3
- SD −3,1
- L +1,0
- MP +0,6
- KD +0,6
- C +0,5
- V +0,4
Valdeltagande i Karlsborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,7 %, vilket är 3,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Karlsborg på plats 21 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlsborg är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,7 % i Karlsborg centrum-södra till 87,1 % i Mölltorp - Brevik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karlsborg norra (28,9 %) och sitt svagaste i Karlsborg centrum-södra (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlsborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,0 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- M +12,1
- SD −9,7
- C +4,2
- KD −1,9
- S −0,3
- V +0,2
- L −0,2
Största parti i Karlsborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlsborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 88,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 90,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 88,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 82,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlsborg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Karlsborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karlsborg centrum-södra | M | 24,1 % | M | 38,8 % | 80,7 % |
| Karlsborg norra | S | 28,9 % | M | 35,6 % | 86,1 % |
| Mölltorp - Brevik | S | 25,0 % | M | 28,4 % | 87,1 % |
| Undenäs - Forsvik | SD | 29,4 % | S | 27,9 % | 82,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026