Valresultat Svenljunga 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Svenljunga med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,5 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svenljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Svenljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,0 %
Röstberättigade
8 061
Avgivna röster
6 768
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Svenljunga

Riksdagsvalet 2026 i Svenljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 85127,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 48622,2 %
MModeraterna1 30619,6 %
KDKristdemokraterna5858,8 %
CCenterpartiet4266,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3986,0 %
VVänsterpartiet2924,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2063,1 %
Övriga partier1291,9 %

Regionvalet 2026 i Svenljunga

Regionvalet 2026 i Svenljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 52123,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 51723,5 %
MModeraterna1 34120,7 %
KDKristdemokraterna72911,3 %
CCenterpartiet5338,2 %
VVänsterpartiet3044,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2213,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1963,0 %
Övriga partier1071,7 %

Kommunvalet 2026 i Svenljunga — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Svenljunga har 33 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna fick flest, 7 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Svenljunga: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 48422,5 %7(−1)
MModeraterna1 44921,9 %7(+1)
SDSverigedemokraterna1 29319,6 %7(±0)
LOLandsbygdspartiet Oberoende69510,5 %4(±0)
CCenterpartiet5708,6 %3(±0)
KDKristdemokraterna4166,3 %2(±0)
VVänsterpartiet2583,9 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2433,7 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1792,7 %1(±0)
Övriga partier200,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Svenljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svenljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svenljunga per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,9 %7,9 %19,0 %25,6 %31,7 %27,7 %
S34,3 %29,3 %30,2 %25,8 %25,4 %22,2 %
M23,8 %29,0 %21,3 %17,4 %17,6 %19,6 %
KD7,7 %5,2 %4,2 %6,8 %7,9 %8,8 %
C16,4 %14,1 %11,4 %11,9 %6,7 %6,4 %
L6,2 %6,5 %4,0 %4,3 %3,1 %6,0 %
V2,6 %3,1 %3,2 %4,1 %3,7 %4,4 %
MP2,1 %3,8 %3,5 %2,1 %2,7 %3,1 %
Övr4,0 %1,0 %3,1 %2,0 %1,1 %1,9 %
Valdeltagande77,9 %83,5 %84,7 %87,0 %84,6 %84,0 %

Valdeltagande i Svenljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svenljunga 2026

Så skiljer sig Svenljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,7 % i Svenljunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,2
  • KD +2,6
  • L +0,6

Svagare än i riket

  • S −5,8
  • V −4,0
  • MP −3,0
  • C −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Svenljunga, från 3,1 % till 6,0 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 31,7 % till 27,7 % (−4,0).

  • SD −4,0
  • S −3,2
  • L +2,9
  • M +1,9
  • KD +0,9
  • V +0,7
  • MP +0,4
  • C −0,3

Valdeltagande i Svenljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Svenljunga på plats 187 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Svenljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Svenljunga söder till 87,3 % i Hillared.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sexdrega (31,8 %) och sitt svagaste i Svenljunga väster (26,4 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svenljunga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 27,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • SD −8,1
  • KD −2,5
  • M +2,4
  • L −2,3
  • C +2,2
  • V −0,5
  • MP −0,4
  • S +0,2

Största parti i Svenljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Svenljunga under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svenljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,7 %84,0 %
2022Sverigedemokraterna31,7 %84,6 %
2018Socialdemokraterna25,8 %87,0 %
2014Socialdemokraterna30,2 %84,7 %
2010Socialdemokraterna29,3 %83,5 %
2006Socialdemokraterna34,3 %77,9 %

Valresultat per valdistrikt i Svenljunga 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Svenljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svenljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HillaredSD26,6 %M27,7 %87,3 %
HögvadSD28,1 %SD20,8 %79,9 %
KindaholmSD26,9 %LO19,1 %81,2 %
SexdregaSD31,8 %SD23,7 %83,9 %
Svenljunga söderSD26,6 %S28,8 %71,8 %
Svenljunga västerSD26,4 %S27,7 %72,2 %
Svenljunga österSD27,9 %S25,9 %73,4 %

Utforska valdistrikten i Svenljunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026