Valresultat Partille 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Partille med 26,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Partille ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Partille på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
29 898
Avgivna röster
25 714
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Partille

Riksdagsvalet 2026 i Partille: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 83026,8 %
MModeraterna5 60322,0 %
SDSverigedemokraterna3 69314,5 %
CCenterpartiet2 0768,1 %
VVänsterpartiet2 0137,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8297,2 %
KDKristdemokraterna1 5926,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5836,2 %
Övriga partier2681,1 %

Regionvalet 2026 i Partille

Regionvalet 2026 i Partille: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 08027,7 %
MModeraterna6 32924,8 %
SDSverigedemokraterna3 10912,2 %
VVänsterpartiet2 3639,2 %
CCenterpartiet1 8887,4 %
KDKristdemokraterna1 7166,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6996,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8713,4 %
DemokDemokraterna2711,1 %
Övriga partier2240,9 %

Kommunvalet 2026 i Partille — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Partille har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 13 och Sverigedemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Partille: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna7 49229,1 %14(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 48125,2 %13(±0)
SDSverigedemokraterna3 11512,1 %6(−1)
VVänsterpartiet2 3409,1 %5(+1)
MPMiljöpartiet de gröna2 0738,1 %4(+1)
CCenterpartiet1 8627,2 %4(±0)
KDKristdemokraterna1 4275,5 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8643,4 %2(−1)
Övriga partier680,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Partille 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Partille i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Partille per valår
Parti200620102014201820222026
S30,4 %24,8 %24,9 %23,8 %28,6 %26,8 %
M28,2 %33,9 %27,3 %23,2 %21,7 %22,0 %
SD2,8 %5,8 %11,6 %16,3 %17,8 %14,5 %
C4,6 %4,0 %4,5 %7,9 %6,8 %8,1 %
V6,1 %5,1 %6,1 %8,1 %6,5 %7,9 %
MP5,2 %7,6 %8,0 %5,3 %6,2 %7,2 %
KD8,4 %7,1 %5,4 %6,9 %5,4 %6,2 %
L10,7 %10,0 %8,0 %7,2 %5,9 %6,2 %
Övr3,5 %1,7 %4,2 %1,3 %1,2 %1,1 %
Valdeltagande83,4 %86,9 %86,8 %87,9 %85,1 %86,0 %

Valdeltagande i Partille 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Partille 2026

Så skiljer sig Partille från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i Partille mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,1
  • C +1,1
  • MP +1,1
  • L +0,9

Svagare än i riket

  • SD −3,0
  • S −1,2
  • V −0,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Partille, från 6,5 % till 7,9 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 17,8 % till 14,5 % (−3,3).

  • SD −3,3
  • S −1,8
  • V +1,4
  • C +1,4
  • MP +1,0
  • KD +0,9
  • L +0,4
  • M +0,3

Valdeltagande i Partille

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,0 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Partille på plats 97 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Partille är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,0 % i Oluf Nilssons väg till 90,7 % i Hålsjöområdet-Öjersjö S.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oluf Nilssons väg (36,1 %) och sitt svagaste i Hålsjöområdet-Öjersjö S (17,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 6 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Partille är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,1 % i kommunvalet mot 22,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.

  • M +7,1
  • L −2,9
  • SD −2,4
  • S −1,6
  • V +1,2
  • C −0,9
  • MP +0,9
  • KD −0,7

Största parti i Partille sedan 2006

Största parti har skiftat i Partille under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Partille per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,8 %86,0 %
2022Socialdemokraterna28,6 %85,1 %
2018Socialdemokraterna23,8 %87,9 %
2014Moderaterna27,3 %86,8 %
2010Moderaterna33,9 %86,9 %
2006Socialdemokraterna30,4 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Partille 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Partille. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Partille, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bethala-Sotenäs NM28,2 %M35,7 %85,1 %
Björndammens Torg-StenlidenS32,0 %S30,0 %74,7 %
Brattåskärr N–Sotenäs SM26,7 %M39,8 %86,9 %
Brattåskärr S–Fröjasten–SoldatängenS23,7 %M32,2 %86,0 %
FurulundS28,9 %M30,4 %83,8 %
Hålsjöområdet-Öjersjö SM33,6 %M46,7 %90,7 %
Jonsered-UddaredS29,0 %S27,0 %80,2 %
Kullegården N-FinngösaS24,3 %M30,6 %79,7 %
Kullegården S–PuketorpM24,2 %M30,9 %86,7 %
Kåsjöområdet-Öjersjö NM29,1 %M38,8 %88,2 %
Lexbydal-Lexby V-KåhögS24,3 %M28,4 %86,0 %
Mellby-ParadisetS26,5 %M30,1 %80,5 %
Nedre Björndammen-FuruskogS29,7 %M28,7 %79,6 %
Oluf Nilssons vägS36,1 %S38,0 %61,0 %
Oxled–SoldathedenS30,3 %S30,1 %79,1 %
Partille CentrumS34,2 %S31,9 %68,1 %
Skulltorp-KåbäckenS30,5 %S26,7 %76,4 %
TimmerslättS30,3 %S29,8 %79,0 %
Vallhamra C–LjungkullenS31,3 %S28,6 %81,3 %
Öjersjö ÖM26,9 %M33,9 %86,4 %
Östra Centrum-Brodalen-Lexby ÖS33,4 %S31,9 %73,8 %
Övre Björndammen-BjörndammsterassenS34,0 %S33,2 %74,1 %

Utforska valdistrikten i Partille på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026