Valresultat Partille 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Partille med 23,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,0 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Partille ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 27 649
- Avgivna röster
- 24 290
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 727 | 23,8 % |
| MModeraterna | 5 587 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 933 | 16,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 951 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 1 899 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 731 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 665 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 279 | 5,3 % |
| Övriga partier | 308 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 524 | 22,9 % |
| MModeraterna | 5 501 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 014 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 287 | 9,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 836 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 808 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 660 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 194 | 5,0 % |
| DEMDEM | 995 | 4,1 % |
| Övriga partier | 253 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 288 | 26,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 075 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 313 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 432 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 2 101 | 8,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 711 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 610 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 542 | 6,4 % |
| Övriga partier | 127 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Partille 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Partille i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,4 % | 24,8 % | 24,9 % | 23,8 % | 28,6 % | 26,8 % |
| M | 28,2 % | 33,9 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,7 % | 22,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 11,6 % | 16,3 % | 17,8 % | 14,5 % |
| V | 6,1 % | 5,1 % | 6,1 % | 8,1 % | 6,5 % | 7,9 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 8,1 % |
| L | 10,7 % | 10,0 % | 8,0 % | 7,2 % | 5,9 % | 6,2 % |
| KD | 8,4 % | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,4 % | 6,2 % |
| MP | 5,2 % | 7,6 % | 8,0 % | 5,3 % | 6,2 % | 7,2 % |
| Övr | 3,5 % | 1,7 % | 4,2 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,9 % | 86,8 % | 87,9 % | 85,1 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Partille 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Partille 2018
Så skiljer sig Partille från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 23,8 % i Partille mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,4
- L +1,7
- MP +0,9
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −4,5
- SD −1,2
- C −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Partille, från 11,6 % till 16,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,3 % till 23,2 % (−4,1).
- SD +4,7
- M −4,1
- C +3,4
- MP −2,7
- FI −2,6
- V +2,0
- KD +1,5
- ÖVR −1,2
Valdeltagande i Partille
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Partille på plats 119 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Partille är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Oluff Nilssons väg till 92,3 % i Öjersjö-Hålsjöområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nedre Björndammen-Furuskog (39,0 %) och sitt svagaste i Bethalaområdet-Sotenäs (13,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 6 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Partille är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 21,0 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- S −2,8
- M +2,8
- SD −2,6
- V +1,9
- MP +1,8
- L −0,8
- C +0,8
- KD −0,3
Största parti i Partille sedan 2006
Största parti har skiftat i Partille under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,3 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Partille 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Partille. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bethalaområdet-Sotenäs | M | 30,6 % | M | 34,5 % | 90,3 % |
| Brattåskärr-Fröjasten | M | 25,7 % | M | 25,0 % | 87,7 % |
| Furulund | S | 25,9 % | M | 27,1 % | 85,1 % |
| Jonsered-Kåhög-Uddared | S | 24,5 % | S | 21,3 % | 86,7 % |
| Kullegården-Frejaplan-Bockemossen | M | 29,4 % | M | 28,1 % | 86,5 % |
| Kåsjöområdet-Storegården | M | 29,8 % | M | 33,9 % | 90,2 % |
| Lexby-Paradiset-Lexbydal | S | 26,1 % | M | 29,2 % | 87,1 % |
| Mellby-Finngösa | S | 25,1 % | M | 23,3 % | 81,5 % |
| Nedre Björndammen-Furuskog | S | 39,0 % | S | 36,8 % | 74,1 % |
| Oluff Nilssons väg | S | 33,2 % | S | 33,2 % | 69,6 % |
| Oxled-Ljungkullen | S | 30,9 % | S | 25,6 % | 82,6 % |
| Partille centrum | S | 30,9 % | S | 32,3 % | 75,8 % |
| Skulltorp-Anneberg-Kåbäcken | S | 26,6 % | M | 30,8 % | 80,8 % |
| Soldatheden-Södra Puketorp | M | 23,9 % | M | 24,1 % | 90,5 % |
| Timmerslätt-Slätten | S | 25,2 % | M | 28,8 % | 88,7 % |
| Vallhamra-Norra Puketorp | S | 23,6 % | M | 20,7 % | 86,8 % |
| Öjersjö-Hålsjöområdet | M | 37,6 % | M | 43,2 % | 92,3 % |
| Övre Björndammen-Terrassen | S | 32,1 % | S | 27,1 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018