Valresultat Bengtsfors 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Bengtsfors med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,1 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bengtsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bengtsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
7 103
Avgivna röster
6 068
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Bengtsfors

Riksdagsvalet 2018 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 91031,8 %
SDSverigedemokraterna1 55625,9 %
MModeraterna85914,3 %
CCenterpartiet5589,3 %
KDKristdemokraterna4467,4 %
VVänsterpartiet3205,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1582,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1402,3 %
Övriga partier661,1 %

Landstingsvalet 2018 i Bengtsfors

Landstingsvalet 2018 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 03333,3 %
MModeraterna1 00016,4 %
SDSverigedemokraterna97816,0 %
CCenterpartiet94215,5 %
KDKristdemokraterna4597,5 %
VVänsterpartiet2994,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1782,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1422,3 %
Övriga partier651,1 %

Kommunvalet 2018 i Bengtsfors

Kommunvalet 2018 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30537,1 %
MModeraterna1 19419,2 %
CCenterpartiet1 06317,1 %
SDSverigedemokraterna85113,7 %
VVänsterpartiet2664,3 %
KDKristdemokraterna2353,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2273,7 %
MPMiljöpartiet de gröna671,1 %
Övriga partier110,2 %

Partiernas utveckling i Bengtsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bengtsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bengtsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S43,0 %38,5 %37,5 %31,8 %32,6 %28,1 %
SD2,1 %5,6 %19,2 %25,9 %29,7 %26,3 %
M16,3 %23,1 %15,9 %14,3 %14,3 %15,8 %
C14,4 %10,9 %9,6 %9,3 %5,9 %6,2 %
KD6,9 %5,8 %4,5 %7,4 %6,5 %7,2 %
V5,6 %5,1 %3,7 %5,3 %4,5 %6,2 %
L4,9 %5,2 %3,0 %2,6 %2,4 %3,9 %
MP4,0 %4,9 %3,3 %2,3 %3,3 %4,3 %
Övr2,9 %0,8 %3,2 %1,1 %0,8 %2,1 %
Valdeltagande78,0 %80,5 %83,6 %85,4 %83,5 %83,1 %

Valdeltagande i Bengtsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bengtsfors 2018

Så skiljer sig Bengtsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i Bengtsfors mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,3
  • S +3,5
  • KD +1,1
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • L −2,9
  • V −2,7
  • MP −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Bengtsfors, från 19,2 % till 25,9 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,5 % till 31,8 % (−5,8).

  • SD +6,6
  • S −5,8
  • KD +2,9
  • FI −2,0
  • V +1,6
  • M −1,6
  • MP −1,0
  • L −0,4

Valdeltagande i Bengtsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bengtsfors på plats 232 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bengtsfors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Nordöstra till 85,8 % i Nordvästra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sydöstra (37,3 %) och sitt svagaste i Sydvästra (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bengtsfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,7 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,2 procentenheter.

  • SD −12,2
  • C +7,8
  • S +5,3
  • M +4,9
  • KD −3,6
  • V −1,0

Största parti i Bengtsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bengtsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bengtsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %83,1 %
2022Socialdemokraterna32,6 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna37,5 %83,6 %
2010Socialdemokraterna38,5 %80,5 %
2006Socialdemokraterna43,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Bengtsfors 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bengtsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bengtsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
NordvästraS28,6 %S34,9 %85,8 %
NordöstraS32,5 %S39,5 %74,1 %
NorraS35,1 %S42,2 %85,1 %
SydvästraSD33,6 %C28,3 %84,2 %
SydöstraS37,3 %S43,4 %84,7 %

Utforska valdistrikten i Bengtsfors på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018